Hlavní navigace

Kožené oblečky pro vaše e-čtečky

15. 9. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Čtečka Amazon Kindle je sice poměrně levná a na svou cenu i robustní, přesto je potřeba myslet na to, že jde o křehké zařízení. Nemálo uživatelů zjistilo, že zejména e-ink displej je poměrně náchylný k poškození. I přes snadnou reklamaci je rozhodně lepší a snazší poškození předcházet, než je ex post řešit.

Pouzdro na Kindle tak není frajeřinka ani výstřednost, ale je to praktický doplněk, podobně jako pouzdro na brýle či na mobilní telefon. Podívali jsme se na tři pouzdra pro tuto čtečku v různých cenových relacích.

Speciál léto s (e)knihou

Přemýšlíte o elektronických knihách, ale víte o nich málo? Uvažujete nad čtečkou, ale máte pocit, že je ještě příliš brzy? Pak čtěte náš speciál léto s (e)knihou, kde se o elektronických knížkách dozvíte vše podstatné.

Amazon original

Amazon ke své čtečce nabízí i řadu pouzder v různých barvách a třech základních provedeních – jednak „prosté pouzdro“ za ceny okolo 30 USD, pak „pouzdro se zabudovanou LED lampičkou“ okolo 50 USD, no a nakonec luxusní „designová“ pouzdra za vyšší ceny. Rozdíly jsou, pomineme-li umělecké kousky, pouze v přítomnosti či nepřítomnosti lampičky.

Pouzdra od Amazonu mají zavírání „na gumičku“, kterou přetáhnete přes okraj pouzdra. Po otevření můžete gumičku přetáhnout přes obě křídla obalu a ten se tak nebude samovolně zavírat. Samotná čtečka je v pouzdře uchycena v bočním držáku, který u varianty „s lampičkou“ slouží i jako konektor pro připojení LED k vnitřní baterii přístroje. Majitelé „bezlampičkových“ pouzder upozorňovali na problém, kdy se jim Kindle vybíjely a resetovaly – závada byla ve vodivém propojení obou „háčků“, které zkratovalo baterii. My jsme v lampičkové variantě žádné problémy nezaznamenali.

Dílenské zpracování je velmi kvalitní. Pouzdro je na omak příjemné, kožený povrch má jemnou strukturou a neklouže v ruce. Zevnitř je pouzdro potaženo látkou připomínající samet. Lampička se vysouvá z pravého horního rohu a automaticky se nahne nad displej. Zapíná se samotným vysunutím a svítí pouze při zapnutém Kindle. Pokud tedy u čtení usnete, Kindle se po chvíli sám uspí a lampička vám nevybije baterii.

Noname „levné čínské“

Na různých obchodech a la Dealextreme či na eBay lze pořídit i levná „noname“ pouzdra v ceně okolo 10 USD (mnohdy i s poštovným zdarma). Jedno z těchto pouzder jsme také otestovali – nikoli „nejlevnější variantu“, ale zhruba za 10 USD variantu „kožené pouzdro s magnetickým zavíráním“.

Pouzdro velmi příjemně překvapilo kvalitním dílenským zpracováním. Desky jsou dvojvrstvé, vyztužené, kvalitně prošité. Nikde se nic netřepí, neodstává ani neodlepuje (ani po téměř ročním používání). Uchycení je řešeno koženými poutky vespod a plochými gumičkami nahoře. Při rozevření nabízí pouzdro vlevo přihrádky „peněženkového“ typu – autor článku je využívá při cestování vlakem jako místo, kam si odložit jízdenku a mít ji po ruce ve chvíli, kdy přijde průvodčí.

Zvenčí má pouzdro poměrně „hrubý“ povrch, takže neklouže. Materiál je ale na omak velmi příjemný. Zavírání zajišťuje magnetický „knoflík“ s vybráním, do kterého přesně zapadá protikus na kožené přezce. Magnet je dostatečně silný i k tomu, abyste si celé pouzdro přetočili, „připnuli“ zezadu a četli tak, že si do něj zasunete ruku.

Lidé, kteří pouzdro drželi v ruce, jej rozhodně netipovali „levný čínský výrobek“. Pouzdro je kvalitní a rozhodně se není třeba utěšovat, že „je to špatné, ale bylo laciné“. Zde tedy „noname“ příjemně překvapuje.

Bezpečnostní vyztužené pouzdro

Třetí pouzdro jsme nalezli v nabídce e-shopu Empei: Amazon Kindle Guard. Vychází ze zkušeností uživatelů obyčejných pouzder a přidává výrazný bezpečnostní prvek: ochranu displeje. Ta část pouzdra, která se přiklápí přes displej, je vevnitř vyztužena kovovým plátem, takže se ani při velkém tlaku neprohne. Při transportu Kindle by se vám tedy nemělo stát, že by nějaký jiný předmět promáčkl pouzdro a poničil displej.

Pouzdro vypadá na první pohled podobně jako výše uvedené „levné čínské“ – černá barva, podobný materiál (na omak o něco „syntetičtější“) i struktura. Uchycení čtečky je řešeno rovněž stejně (tedy dole koženými poutky, nahoře gumičkou). Bohužel jsou kožená poutka o něco větší, takže zasahují i do klávesnice, jak je vidět z přiložených fotografií. Vnitřek je, podobně jako u originálních pouzder od Amazonu, vyložen podobnou jemnou látkou (mikroplyš).

Otvírání pouzdra je řešeno opačně než u předchozího modelu – zatímco u předcházejícího pouzdra je při otevření přezka s magnetickým uchycením vpravo (a pouzdro se tedy otvírá „shora“), je na Kindle Guardu zavírání vlevo, na té části, která se odklápí, a uchycení v zavřeném stavu je tedy „zespoda“. Pokud na to nejste zvyklí, uchopíte pouzdro tak, jak bývá zvykem (tedy otvíráním k sobě), otevřete – a koukáte na Kindle vzhůru nohama na opačné straně, než byste jej čekali. Jistě se na to dá zvyknout, přesto je to detail, který zamrzí.

Reklama

Knihkupectví Kanzelsberger – hlavní partner speciálu Léto s (e)knihou

Síť knihkupectví po celé ČR, online prodej. Nabízíme více než 56 000 denně aktualizovaných záznamů knih všech žánrů: beletrie, dětské knihy, učebnice, slovníky, odbornou a technickou literaturu, historie, encyklopedie, hudebniny, mapy a atlasy.

www.kanzelsberger.cz | www.facebook.com/knihy.kanzelsberger

Mnohem horší výtky máme k dílenskému zpracování. Magnetické zavírání je „neviditelné“, schované v pouzdru a přezce, takže není tak přesné ani pevné jako u předchozího modelu. K otevření stačí mnohem menší síla, nebo i posunutí přezky stranou (tomu u předchozího pouzdra brání právě drobný „čudlík“ v magnetu). Vnitřek pouzdra pak nabízí pouhou jednu kapsičku, která je navíc přišitá k pouzdru „natěsno“ a přilepená. Že nejde o kapsičku, prozradí jeden rychlý pohled dovnitř – je to celé přilepené. Smysl tohoto designového prvku je tak poměrně nejasný, ale vzhledem k tomu, že v těch místech má člověk při držení prsty pravé ruky, jde možná o nějaké „protiskluzové“ opatření.

A tak největším trumfem Kindle Guardu zůstává kovový plát v té části, která kryje displej. Ten je bez debaty kvalitní a účinný a podle našich testů vydrží (a udrží) leccos, včetně např. úderu o hranu stolu a podobná alotria. „Zepředu“ kryje výborně a ochrání citlivý a křehký displej před poškozením, především při prohnutí, „přisednutí“ a podobných nehodách. Proti přejetí autem asi nepomůže, ani proti tlaku či nárazu z „nechráněné“ strany. Kindle Guard stojí 690 Kč (cca 40 USD), ve verzi PRO (lehčí verze) je k dostání za 890 Kč (zhruba 52 USD). Pokud tedy Kindle vozíte jen tak halabala hozený v batohu, spolu s notebookem, fotoaparátem, lahvovým pivem a kovovým přívěškem ve tvaru Supermana, určitě se zvýšená ochrana displeje vyplatí.

Resumé

S pouzdrem rozhodně neprohloupíte, pouzdro ke Kindle jednoznačně patří, a pokud nekoupíte to první, co se vám dostane do ruky, ani to ze všech pouzder nejlevnější, rozhodně neprohloupíte, a to ani v případě relativně levných pouzder okolo 10 USD. Pokud jste na svůj Kindle alespoň minimálně opatrní, vystačíte si s pouzdrem bez výztuže.

CS24_early

Pro náročnější podmínky ajťáckých báglů je vyztužené pouzdro varianta, která rozhodně stojí za zvážení, škoda jen, že esteticky i kvalitou zpracování poněkud zaostává za mnohem levnějšími „čínskými“ pouzdry. Pokud si chcete číst ve tmě nebo pokud se vám nelíbí „obyčejná“ černá pouzdra, sáhněte po originálu od Amazonu.

Redakce děkuje společnosti Empei, s.r.o. za laskavé zapůjčení pouzdra Kindle Guard k otestování.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Martin Malý je autorem serveru Bloguje, mikroblogu Teidu či služby pro zkracování odkazů Jdem.cz. Vedl také magazín Zdroják.