Hlavní navigace

Čtyři doplňky pro Google Chrome ve vzdělávání

Michal Černý

Google na svém Chrome Web store nedávno vytvořil novou rubriku, které nese název vzdělávání. V následujícím článku se podíváme na některé zajímavé nástroje, které přináší – řeč bude o nástroji na tvorbu grafů, aplikaci pro virtuální tabuli nebo program pro tvorbu myšlenkových map či magazínu.

Důvodů, proč Chrome Web store využít, je celá řada – nabízí jednoduchou instalaci aplikací, z nichž mnohé jsou zdarma, nabízejí snadnou instalaci či dostupnost v podstatě odkudkoli. Vše rychle pohodlně a z okna prohlížeče. Proto se na ně podíváme také v našem krátkém přehledu některých zajímavých nástrojů, které je možné použít ve školství, ale do značné míry také v jiných oborech.

Graph.sk

Jednoduchý nástroj nesoucí jméno Graph.sk je určený pro získání představy o tom, jaký průběh má ta či ona funkce. Nabízí jak snadné vykreslování grafů, tak také jejich derivace. Na úrovni základní a střední školy si bez potíží poradí se všemi dostupnými úkoly a může tak posloužit například při hledání maxim nebo porovnávání rychlostí růstu funkcí. Ovládání je překvapivě pohodlné a rychlé. Podporovány jsou přitom i méně elementární matematické operace jako je faktoriál či nekonečné součty řad, což je užitečné například při Fourierově analýze.


Connected Mind

Pokud hledáte originální nástroj na tvorbu myšlenkových map, který je vizuálně zajímavý a funguje online, pak může být ConnectedMind tou správnou volbou. Zamrzí absence klávesových zkratek, které ale většina uživatelů stejně nepoužívá. Jinak ale sází na neotřelý vzhled, práci s poznámkami, možnost popisovat spojnice nebo poměrně detailně nastavovat vlastnosti jednotlivých objektů. Tato aplikace není určená pro příliš náročné uživatele, ale ve školství nebo pro začátečníky může mít smysl poměrně dobrý.


Vyew

Zatímco doposud byla řeč spíše o méně robustních aplikacích, tak Vyew je skutečně zajímavým a plnohodnotným nástrojem s dobrou využitelností jak v komerční sféře, tak také ve školském prostředí. Jeho cílem je poskytnout zázemí pro sdílení souborů, online prezentace obrazovky, propojení s web kamerou či podpora IM. Jedná se tedy nástroj pro komplexní online kolaboraci většího množství uživatelů.

Pro prezentaci obrazovky je užitá Java, kterou je tedy třeba mít nainstalovanou. Jednou ze základních možností komunikace je psaní či kreslení na virtuální plochu, kterou v reálném čase všichni vidí. Je tedy možné například slovně vysvětlovat postup nějakého řešení a přitom k tomu kreslit poznámky nebo psát zápis. Podporována je jak tužka různých barev a velikostí, tak také nástroje pro obyčejné psaní, guma nebo automatické objekty jako například obdélník či elipsu. Sdílet je možné ale také screenshoty, do kterých je možné dále psát virtuální tužkou. K dispozici je také duplikování stránek, což je další užitečná funkce.

Jednotlivá setkání lze plánovat, zvát do nich různé uživatele a všemožně je organizovat. Účastníci se pak mohou během výkladu hlásit, tleskat, mít nejrůznější dotazy či připomínky. Aplikace je po všech stránkách zpracována velice dobře a jistě najde své místo jak při pracovních poradách na dálku nebo při výuce, kterou je tímto způsobem možné poměrně snadno řešit jakožto distanční záležitost, například pro nemocné studenty nebo v rámci doučováni.


Weespr

Poslední aplikace, které se v dnešním přehledu budeme věnovat nese název Weespr a slouží k tvorbě učebnic či magazínů. Jde v podstatě o inovovanou aplikaci typu MS Publisher, která nabízí propojení s online alby, Facebookem a řadou dalších internetových služeb. Z nich je možné jednak snadno získávat spolupracovníky, ale především materiály jakou jsou fotografie.


K dispozici je několik stylů vzhledu jednotlivých stránek – od primárně fotograficky orientovaného až magazínový vzhled, kde prim hraje text. Zajímavá je také možnost upravovat fotografie dalších grafiku v online editoru Picnik.


Výsledné dílo je možné publikovat a nechat zobrazovat buď pomocí poměrně zdařilého prohlížeče nebo jako pdf soubor. Celkový dojem z tohoto nástroje je tak poměrně pozitivní – ať již jde o redakční práci, solidní textový editor nebo rozumné množství šablon. Jistě se nejedná o profesionální nástroj na sazbu knihy nebo časopisu o desítkách stran s jednotným designem, ale pro jednodušší počiny, jako je školní časopis nebo jednoduchá učebnice je naprosto dostačující.


Snad jedinou nevýhodou je nutná registrace, což u nástrojů z Webstore není úplně obvyklé a zbytečně sráží první dojem. Pokud by tato aplikace prošla drobným redesignem, dovedu si ji velmi dobře představit i jako součást Google Docs.


Jak je vidět, výběr aplikací je poměrně bohatý a do školního prostředí může přinést řadu nových inovativních prvků.

Našli jste v článku chybu?

11. 2. 2011 20:47

Jirka (neregistrovaný)

Vyew vypada celkem zajimave, ale pripomina mi to trochu, ze se inspirovali sluzbou "tabule" nebo "lednicky" v Opere Unite, nebo se mylim? Je to podobne nebo jde o neco kompletne jineho (nezkousel jsem to ve Chrome)?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie