Hlavní navigace

Seriál Software ve vzdělávání

Učíte na základní či střední škole a chybí vám vhodný svobodný software pro výuku? Nebo se chcete jen občas něco nového naučit? V tomto seriálu vás provedeme programy, které můžete v Linuxu využít nejen k výuce fyziky, chemie a dalších oborů.

Drobnosti pro výuku matematického myšlení

V dnešním článku z našeho seriálu o software pro žáky a studenty všemožných oborů a předmětů se blíže podíváme na několik nástrojů, které mohou pomoci s rozvojem matematického myšlení dětí a studentů. Řeč bude o programech Kbruch či TurtleArt pro mladší žáky nebo o Kayali pro ty starší.

Doba čtení: 3 minuty

Poznámky: pořádně, efektivně a v počítači

Psaní poznámek je činností poměrně obvyklou a důležitou. Existuje řada příležitostí, kdy je to dokonce nutnost – přednášky, konference, porady, obchodní schůzky. V dnešním článku se tedy podíváme na několik nástrojů, které tuto službu na počítači umožňují, a porovnáme jejich funkční výbavu a možnosti.

Doba čtení: 4 minuty

Kam si píšete poznámky? Zkuste Zim

Každý si občas potřebuje něco někam zapsat. Někomu stačí textový soubor, ale program Zim si získává stále více příznivců, neboť umí rychle a efektivně spravovat nejrůznější poznámky, grafy, myšlenkové mapy, ale také úkoly nebo kalendář. Ideálně se tak hodí jak na psaní pracovních, tak soukromých i školních poznámek.

Doba čtení: 4 minuty

Interaktivní geometrie s kseg a Kig

Aplikace s názvy Kseg a Kig jsou nepříliš známé nástroje na práci s geometrií. Zatímco druhý jmenovaný je vhodný především pro školní použití, kseg si klade za cíl býti univerzálním geometrickým náčrtníkem pro každého. Nebo alespoň pro všechny, kteří potřebují pracovat s eukleidovskou geometrií.

Doba čtení: 3 minuty

Hvězdářův pomocník jménem SkyChart

Pozorování noční oblohy patří mezi oblíbené činnosti řady uživatelů i studentů. V dnešním díle našeho seriálu o vzdělávacím software se podíváme na trochu zapomenutý projekt SkyChart, který toho může běžnému uživateli nabídnout poměrně hodně a pomoci mu s tím, aby hvězdám i souhvězdím lépe porozuměl.

Doba čtení: 3 minuty

Mají smysl specializované distribuce pro školy?

Edubuntu je asi nejznámějším operačním systémem, který je určen speciálně pro školy a školská zařízení. Jedná se o upravené Ubuntu, které má na cestu přibalené výukové aplikace. Má ale takový balíček význam a šanci na úspěch? Není výhodnější sáhnout po klasickém Ubuntu? Existují lepší alternativy?

Doba čtení: 4 minuty

Píšu jako blesk - občas udeřím

Každý, kdo pracuje na počítači, jistě ocení, pokud disponuje schopností rychle a bezchybně psát. Většina úkonů spojených s vypisováním či psaním čehokoli je pro něj rázem snazší, rychlejší a méně obtížná. V následujícím článku si představíme tři programy, které se výukou psaní všemi deseti zabývají.

Doba čtení: 4 minuty

Vytvořte výukový program za půl hodiny s JClic

Vytvořit výukový program, který by studenty zaujal, mohl jim přinést nějakou novou informaci a zabavil je, není nijak snadné. Učitel navíc potřebuje studenty vyzkoušet a ideálně vše na závěr zhodnotit a vypsat výsledky jednotlivých studentů. Pokud použijete JClic, vše budete mít před sebou jako na dlani.

Doba čtení: 4 minuty

Učte se s flashcards

Jednou z velmi populárních učebních metod současnosti jsou tak zvané flashcards, které většina z nás zná s výuky cizích jazyků nebo dějepisu. Na jedné straně kartičky je nějaké heslo a na straně druhé jeho překlad, vysvětlení nebo další doplňující informace. Hodí se pro učení velkého kvanta informací.

Doba čtení: 4 minuty

Stellarium: cesta za krásami vesmíru

Pokud máte rádi pozorování noční oblohy a hvězdy vůbec, mohl by vás zaujmout program Stellarium, který je určen pro širší astronomickou veřejnost. Nabízí zajímavou grafiku, poutavou podívanou i řadu zajímavých funkcí. Můžete tak pozorovat noční oblohu, i když je zrovna zataženo nebo je slunečný den.

Doba čtení: 4 minuty

Marble Globe: lepší než školní atlas

Výuka zeměpisu, ať již doma nebo ve školních lavicích se neobejde bez kvalitních mapových podkladů. Často se k podobným účelům používá Google Earth, ale ten nemá dostatek nástrojů pro výuku. Jedním z programů, který je může zajistit, je Marble, který k tomu přidá také řadu zajímavých funkcí a nástrojů.

Doba čtení: 3 minuty

Čtyři doplňky pro Google Chrome ve vzdělávání

Google na svém Chrome Web store nedávno vytvořil novou rubriku, které nese název vzdělávání. V následujícím článku se podíváme na některé zajímavé nástroje, které přináší – řeč bude o nástroji na tvorbu grafů, aplikaci pro virtuální tabuli nebo program pro tvorbu myšlenkových map či magazínu.

Doba čtení: 3 minuty

Planetárium ve škole i v obýváku s KStars

Pozorování a studium hvězdné oblohy patří mezi jedny z nejzajímavějších fyzikálních činností, které provozuje téměř každý, bez ohledu na své formální vzdělání. KStars je aplikace, která vám toto pozorování nejen usnadní, ale dovolí vám zjistit, co vlastně na noční obloze doopravdy vidíte.

Doba čtení: 3 minuty

Tvorba elektrických obvodů a simulace podruhé

Jelikož je tvorba elektrických schémat, součástek a obvodů, jakožto jejich simulace a testování, tématem poměrně zajímavým a obsáhlým, přinášíme ještě jednou pohled na další zajímavé nástroje, které mohou své využití najít u nadšených amatérů, ale i studentů a učitelů na středních školách.

Doba čtení: 4 minuty

Tvorba elektrických obvodů a simulace

V dnešním díle seriálu o software určeném nejen pro vzdělávání se podíváme na nástroje, které umožňují tvorbu elektrických obvodů a často také jejich simulaci. Jistě tedy přijdou vhod nejen učitelům fyziky, elektrotechniky či informatiky.

Doba čtení: 3 minuty

Tvorba strukturních chemických vzorců

Čas od času někteří z nás potřebují vytvořit nějaký ten chemický vzorec nebo napsat průběh nějaké zajímavé reakce. Obzvláště tvorba strukturních vzorců do organické chemie je poměrně náročná, a tak možná přijdou vhod tři softwarové nástroje, které vám s touto nepříjemnou prací výrazně pomohou.

Doba čtení: 4 minuty

Modelujeme molekuly s vědeckým software Avogadro

V dnešním článku o software pro výuku nejen ve školách se podíváme na nástroj, který umožňuje vytvářet modely molekul a vytvořit tak lepší představu o tom, jak vlastně dané sloučeniny vypadají. Avogadro je nástroj běžně používaný pro vědecké účely, ale díky jednoduchému ovládání může posloužit i laikům.

Doba čtení: 4 minuty

Modelujeme a kreslíme molekuly v BALLView

V dnešním článku o software ve vzdělávání se společně podíváme na nástroj na modelování molekul BALLView, který uvítají nejen biochemici, ale také bioinformatici, učitelé a všichni zájemci o organickou chemii. Nabízí poměrně přehledné ovládání, snadnou tvorbu animací i řadu pokročilých funkcí.

Doba čtení: 4 minuty

Periodická tabulka prvků v Linuxu

Dnes otevíráme další oblast přírodních věd – chemii, a podíváme se na to snad nejpodstatnější, tedy na periodickou tabulku prvků. Konkrétně si představíme tři programy: Periodic table of the elemnts, GPeriodic a Kalzium. Každý z programů k práci s tabulkou přistupuje jinak a nabízí jiné spektrum funkcí.

Doba čtení: 3 minuty

Fyzikální drobnosti: GPREDICT, Qliss3D, gvb a Planets

V dnešním díle seriálu o software (nejen) pro výuku fyziky se podíváme na několik menších, ale zajímavých prográmků s velmi rozmanitými možnostmi; od skládání a modelování vln, přes znázornění a studium mechanického kmitání, Lissajousovy obrazce, výpočty gravitačního působení až po informace o družicích.

Doba čtení: 3 minuty

Celestia: cestování vesmírem bez obav

Celestia je zajímavý program, který vás pozve na prohlídku vesmíru i za hranicemi naší Sluneční soustavy a přitom nabídne zajímavé informace i mimořádný estetický zážitek. Obsahuje ohromné množství různých objektů a umí je atraktivně představit. Zaujme jistě každého – laika, fyzika i studenty ve výuce.

Doba čtení: 4 minuty

Phun: zábavná výuka fyziky

Phun je aplikace, která dokáže studenty zábavnou a nenucenou formou přivést k zájmu o fyziku. A nemusí být určena jen pro školáky – ocení ji každý, kdo má hravého ducha a chce se přesvědčit, zda věci fungují tak, jak by čekal.

Doba čtení: 3 minuty

Simulace mechaniky snadno a intuitivně s programem Step

Pokud chcete nebo potřebujete vytvořit jednoduchou simulaci (nejen) mechanických dějů ve fyzice, můžete sáhnout po aplikaci jménem Step. Ta umožňuje tvorbu jednodušších i složitějších modelů, snadnou práci s objekty a všestranné využití ve výuce fyziky, ale i mimo ni. Ukážeme si, co Step všechno umí.

Doba čtení: 4 minuty