Hlavní navigace

Marble Globe: lepší než školní atlas

Michal Černý

Výuka zeměpisu, ať již doma nebo ve školních lavicích se neobejde bez kvalitních mapových podkladů. Často se k podobným účelům používá Google Earth, ale ten nemá dostatek nástrojů pro výuku. Jedním z programů, který je může zajistit, je Marble, který k tomu přidá také řadu zajímavých funkcí a nástrojů.

Výuka zeměpisu má co do nabídky aplikací, které je možné použít, snad nejširší a vizuálně nejzajímavější nabídku. Asi nejznámějším je Googe Earth, který nabízí řadu zajímavých funkcí a možností, nicméně pro samotnou výuku je často svým zaměřením spíše doplňkový či rozšířující. Naopak Marble Desktop Globe se snaží do určité míry nahradit klasické papírové atlasy, které jsou těžké, drahé a často zoufale zastaralé. Marble se snaží do tohoto prostoru vstoupit s něčím, co by mohlo zaujmout také studenty – od toho, že se část výuky přesune na počítač až po řadu funkcí, které by mohly být opravdu zajímavé – jako jsou historické mapy nebo propojení s Wikipedií.

Výhodou Marble je, že funguje pod Windows, Linux i Mac OS X, což je pro její případné školní využití velice důležité. Je součástí balíčku KDE, nicméně pod Gnome pracuje spolehlivě a korektně také. Podporována je tvorbu widgetů, ale také se stal již inspirací pro řadu různých samostatných projektů. Licence je GNU GPL verze 2.

Možnosti

Hned na úvod jsou uživatelé vyzváni, aby si zvolili jazyk, kterým chtějí s aplikací komunikovat. Volba jazyka má vliv nejen na ovládání programu, ale také na to, v jaké jazykové mutaci se budou zobrazovat informace z Wikipedie. Marble dokáže (s mapou „Atlas“) k libovolnému městu (které zná) či státu zobrazit řadu informací jako je vlajka, počet obyvatel nebo zeměpisné souřadnice a odkazující stránku na Wikipedii. Je tedy možné si rychle zjistit o daném místě všechny potřebné informace. Nevýhodou je, že pokud není stránka dostupná ve vámi zvolené jazykové mutaci, nenabídnou se data jiná, například anglická. Ač to není pro anglicky mluvící země zásadní hendikep, pro státy jako je Česká republika se jedná o nedostatek poměrně nepříjemný.

Jako podkladové mapy jsou užity jednak Open Street map a dále pak řada nejrůznějších dalších atlasů a pak. Na výběr je tak kromě již zmiňované podrobné otevřené mapové databáze také modul s běžným atlasem, historické atlasy, rozložení teplot, zobrazení Země v noci, aktuální satelitní snímky, klimatické pásy, srážky a mnoho dalšího.

Ke každé mapě je vytvořená legenda, kterou je možné si kdykoli zobrazit. Nechybí ani všudepřítomné měřítko nebo směrová růžice. Potěšitelné také je, že se neustále zobrazují pozice míst, nad kterými prochází kurzor. Většina map je zpracována takovým způsobem, aby bylo možné jejich využití při výuce o daném kontinentu nebo nějakém globálním jevu. Rozhodně si tak ale nelze myslet, že nahradí atlas ČR při specifické podrobné výuce o jednom státu. Ze základních map chybí především průmyslová a zemědělská, dále pak popisy přírodních útvarů jako jsou řeky, pohoří atp., což lze ale odstranit doinstalováním dalších map. Není tedy v základní instalaci možné snadno identifikovat, co se kde pěstuje, těží či vyrábí, což považuji za asi největší hendikep celého projektu.

Aplikace umožňuje poměrně efektivní vyhledávání měst, měření vzdáleností nebo tvorbu tras. Studenti tak snadno mohou zjistit, kudy vede nejkratší cesta a kudy zase nejrychlejší.

Zajímavou skupinou funkcí jsou pak ty, které je možné používat při připojení na internet jako zdroje aktuálních informací, což opět zvyšuje pocit interaktivity a aktuálnosti. Jedná se především o aktuální klimatické informace, články z Wikipedie nebo fotografie, které jsou o daných místech k dispozici na internetu. Studenti si tak mohou poměrně snadno udělat představu o tom, jak daná místa vypadají nebo co v nich děje.

Závěr

Marble Desktop Globe je bezpochyby jednou ze základních aplikací, které je možné pro výuku nasadit. Ač by jistě nemělo zůstat jen u ní a měla by býti doplněná dalšími programy, nabízí jednu z komplexních, zeměpisně klasicky korektních aplikací, která může výuku posunout směrem k vyšší kvalitě. Jistě potěšitelná je řada drobnosti, jako je přepínání pohledu mezi glóbusem a dvěma druhy rovinných map, na kterých je možné demonstrovat například zkreslení rozměrů ploch konkrétních oblastí. Podporovány jsou také mapy Měsíce nebo třeba Venuše.

Tento nástroj se snaží nabídnout základní mapový servis, který se mu bezpochyby daří obstarávat a doplňuje jej řadou užitečných funkcí. Ať se zeměpisu máte věnovat ve škole nebo jen pro vlastní informaci doma, jistě se jedná o nástroj, který byste rozhodně neměli minout.

Našli jste v článku chybu?

10. 2. 2011 16:34

jako jiz po nekolikate se mi Vas clanek zalibil...

preji mnoho dalsich takovych clanku

13. 10. 2011 4:17

Anaslyn (neregistrovaný)

Je to pouze tehdy, když mysl a charakter spánku, že šaty mohou být viděny.
pacquiao vs marquez | pacquiao vs marquez 3 | khan vs peterson | khan vs peterson tickets


Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí