Hlavní navigace

Stellarium: cesta za krásami vesmíru

15. 2. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Pokud máte rádi pozorování noční oblohy a hvězdy vůbec, mohl by vás zaujmout program Stellarium, který je určen pro širší astronomickou veřejnost. Nabízí zajímavou grafiku, poutavou podívanou i řadu zajímavých funkcí. Můžete tak pozorovat noční oblohu, i když je zrovna zataženo nebo je slunečný den.

Zatímco minule zmiňovaný KStars byl aplikací spíše pro amatérské astronomy, astrofyziky a veřejnost spíše profesionálněji orientovanou, která je zvyklá sama objekty pozorovat pomocí dalekohledů a zpracovávat výsledky měření, představuje Stellarium po­někud odlišný přístup. Toto počítačové planetárium se snaží být aplikací, která bude přístupná všem nadšencům a laickým pozorovatelů, kteří budou používat maximálně obyčejný dalekohled a jejich hlavním přáním bude spíše se hvězdnou oblohou kochat, než na ní cokoli měřit. Jistě to neznamená, že by Stellarium nemohli použít i uživatelé, kteří se pozorování věnují pečlivěji a systematičtěji, ale je pravděpodobné, že jím nenabídne dostatečný komfort a paletu služeb, které by zřejmě vyžadovali.

Ostatně jsme již jednou o tomto nástroji psali, nicméně za dobu pěti let se toho poměrně hodně změnilo a posunulo směrem k vizuálně zajímavé a přitom stále funkční aplikaci.

Stellarium je k dispozici pro Linux, Mac OS X i Windows, což zvyšuje šanci na její rozšíření a možné využití ve školství nebo i populárně vzdělávacím prostředí. Webové stránky je třeba ocenit v tom, že začínajícímu uživateli pomohou opravdu se vším – je zde podrobná nápověda, instalační příručka, výpis vlastností nebo diskusní fórum atp. Nechybí ani screenshoty či video ukázky. Takový servis nebývá v oblasti menších open source projektů vůbec běžný. Výhodou je podpora velkého množství klávesových zkratek i lokalizace do češtiny.

V základní výbavě naleznete 600 tisíc hvězd, ale pomocí postupného stahování dalších balíčků se jejich počet zvýší až na 210 miliónů. Ke každému objektu jsou k dispozici stručné údaje, které jsou potřebné pro pozorování – souřadnice, úhly, magnituda či vzdálenost od Země a samozřejmě název. K dispozici jsou všechny objekty z katalogů Messier, Hipparcos či NGC objekty. Pomocí zásuvných modulů je možné připojovat také například umělé družice.

Sledovat je možné dráhu těles, simulovat jejich pozice z různých koutů světa v čase. Samozřejmostí je možnost zobrazit si nejrůznější mřížky nebo oblohu tak, jak ji uvidíte z teleskopu, což je funkce, kterou zejména začínající pozorovatelé jistě ocení.

Vizualizovat jdou padající hvězdy, zatmění Slunce nebo kupříkladu blikající hvězdy. Stellarium je tak téměř ideální na pořádání různých přednášek, které chcete doprovodit na jedné straně odborným komentářem a na straně druhé z nich udělat divadlo, které bude posluchače bavit. Zajímavou funkcí je také „rybí oko“, které umožňuje projekci na kulatý strop klasického planetária, což opět rozšiřuje možnosti prezentace vizuálně zajímavých efektů.

Možnosti a ovládání

Pro ovládání jsou určená dvě menu, které se mohou automaticky ukrývat a jsou netradičně umístěná v pravém dolním rohu tak, aby jejich používání jen minimálně zasahovalo do pozorované scény. Dolní menu nabízí především nastavení toho, co chceme vidět – vypínání a zapínání názvů objektů, maleb souhvězdí nebo jejich spojování, viditelnost mlhovin, atmosférické jevy (den/noc), polohu, noční režim (červeně barvený aby nepůsobil při tmě příliš kontrastně), mřížky, přepínání mezi azimutární a rovníkovou rovinou a ovladač přehrávání skriptů.

Pomocí skriptů je možné vytvářet různé toulky noční oblohou, které je možné zastavovat a doplňovat výkladem. Zde je opět patrný důraz na veřejné používání tohoto programu.

Pravé menu pak nabízí především nápovědu, vyhledávání objektů a různé možnosti nastavení. Mezi zajímavosti patří podpora většího množství souhvězdných systémů, takže můžete porovnávat, jak hvězdnou oblohu interpretovali Řekové, Egypťané, Polynézané, Číňané nebo Lakotové. Mimo zobrazení a pojmenování souhvězdí jsou zde také odkazy na další informace.

Nastavit je možné také způsob zobrazení – mimo zmiňovaného rybího oka jsou k dispozici různé další druhy map – válcové, stereografické, plochojevné, ortografické a několik dalších. Nastavit si můžete také povrch země, ze které vše sledujete – od zahrady přes les až po Mars. K dispozici jsou také efekty mlhy a mnoho dalších drobností, které má za cíl učinit vizualizaci přitažlivější a zajímavější.

Tip do článku - TOP100

Sečteno podtrženo

Stellarium se poměrně dynamicky rozvíjí a nabízí stále nové a zlepšené funkce, které z ní dělají silný vizualizační nástroj, který umožní každému provozovat doma vlastní planetárium. Vše je v něm podřízeno především prezentaci, která má být co nejpohodlnější, nejatraktivnější a nejrealističtější. V tomto kontextu jistě nepřekvapí, že se autoři věnují vylepšování funkcí jako je Zoom nebo autentičtějšímu zobrazování Mléčné dráhy. Za poslední roky dovedli autoři opravdu velký kus práce a vzrůstající popularita této aplikace je toho důkazem.

Ač nemůže funkčně konkurovat například zmiňovanému KStars, nabízí zajímavou variantu mezi pragmatickým planetáriem a programy pro toulky po hvězdách a planetách jako je Celestia, která sází více na prohlídku jednotlivých objektů než na seriózní a soustavné pozorování oblohy z nějakého konkrétního místa.

Autor článku

Vystudovaný středoškolský učitel fyziky a informatiky, ale dnes vysokoškolský pedagog technologií ve vzdělávání na KISKu na FF MU. Věnuje se především kurátorství digitálního obsahu, online vzdělávání a učící se společnosti.