Hlavní navigace

Periodická tabulka prvků v Linuxu

Michal Černý

Dnes otevíráme další oblast přírodních věd – chemii, a podíváme se na to snad nejpodstatnější, tedy na periodickou tabulku prvků. Konkrétně si představíme tři programy: Periodic table of the elemnts, GPeriodic a Kalzium. Každý z programů k práci s tabulkou přistupuje jinak a nabízí jiné spektrum funkcí.

 Hned na počátku je třeba říci, že chemici mají oproti fyzikům na Linuxu strategickou výhodu; zatímco zajímavých fyzikálních aplikací (nepočítáme-li astrofyziku) je jako šafránu, těch chemických je celá řada. Může se zdát, že chemie je paradoxně programátorům a vývojářům bližší nežli fyzika, která má s počítači podstatně více společného. Učitel chemie, ale i chemik a amatér mohou tedy zajásat nad množstvím zajímavých aplikací, které se jim dávají k dispozici. Na druhou stranu je možné poznamenat, že řadu těchto aplikací mohou fyzici v omezené míře používat také.

V dnešním článku se zaměříme na programy, které představují vstupní bránu k základům chemie, tedy na periodické tabulky prvků. Výčet není vyčerpávající, ale snad upozorní alespoň na některé zajímavé možnosti v této oblasti.

GPeriodic

GPeriodic je rozhodně nejjednodušším programem v našem přehledu. Jeho ovládání zvládne opravdu každý a svojí praktickou, rychlou kompaktní formou najde uplatnění především v ryze praktických oblastech, kdy potřebujeme z periodické tabulky prvků zjistit nějaké konkrétní informace, hodnoty pro výpočty atp.


V zásadě se nám nabízí kompletní tabulka prvků a po kliknutí na jednotlivý prvek se vypíší základní informace o něm. Mezi nimi nalezneme například jméno objevitele, rok objevení, po čem či po kom je prvek pojmenován, elektronovou konfiguraci, vazebnou energii, tepelnou vodivost, elektronegativitu, nejčastější možnosti na tvorbu iontů a mnoho dalšího. Pakliže se s tímto výčtovým typem spokojíte, je aplikace dobrou volbou. Především pokud ji mají studenti používat při běžných výpočtech či úvahách nad vlastnostmi jednotlivých prvků.

Periodic table of the elemnts

Aplikace s poněkud dlouhým názvem Periodic table of the elemnts je o něco složitější a propracovanější. Na rozdíl od GPeriodic nesází na encyklopedický výčet informací o prvku, ale nabízí především propracované křivky popisující energiové vlastnosti atomů. Právě tyto křivky jsou asi největším lákadlem této aplikace, neboť najdou své využití jak ve fyzice, tak také v chemii a dávají mnohé poznat o tom, jak se vlastně daný atom chová. Tyto křivky lze pak snadno exportovat do tiskové úlohy, kde si můžete nastavit například její komparaci s dalšími křivkami atp.


Aplikace nabízí také informace o vazebných energiích, teplotních vlastnostech, elektronegativitě nebo elektronové konfiguraci daného prvku. Zajímavostí je také výpis názvu prvků v několika jazycích, mezi nimiž ale chybí čeština.

Kalzium

Aplikace Kalzium je svým zaměřením určena především pro oblast výuky chemie. Jejím autorem je Carsten Niehaus, je součástí projektu KDEedu, a tak si ji užijí především uživatelé grafického prostředí KDE, i když ani pod Gnome jsem nezaznamenal žádný problém. Ze všech recenzovaných tabulek je nejkomplexnější a nejpropracovanější.


Po kliknutí na zvolený prvek se vám zobrazí velké množství informací o něm – důvody pojmenování, rok objevení, základní vlastnosti prvku, odkaz na Wikipedii po podrobnějších informacích, přehled všech známých izotopů nebo spektrum daného prvku, včetně informací o pících. Jediné, co lze této aplikaci opravdu vytknout, je, že zobrazuje model atomu planetárně, čímž deformuje zdravý úsudek studenta o tom, jak vlastně atomy vypadají.

Mimo tyto informace nabízí ale Kalzium další množství zajímavých funkcí – tabulku umí zabarvovat podle zvolených vlastností – od data objevení přes teplotu tání až po různé dělení podle chemických vlastností. Vše lze navíc poměrně jednoduše animovat. Zajímavostí je také integrovaná tabulka izotopů.


Z pedagogických možností je nutné ještě zmínit editor molekul. Molekuly si vytvořit lze poměrně snadno, případně je nabízena možnost stáhnout si je z internetu. Molekuly se mohou zobrazovat ve 3D dle jednotlivých modelů, včetně asi nejpřesnějšího Van der Waalsova, který zase není úplně nejpřehlednější. Aplikace sama nabízí možnost optimalizace délky vazeb, doplňování vodíků, práci s násobnými vazbami atp. Pro zpestření výuky i praktické použití studenty tedy Kalzium rozhodně stojí za použití.

Našli jste v článku chybu?

19. 10. 2010 14:38

JH (neregistrovaný)

Díky, tuhle jsem neznal.

17. 10. 2010 18:20

me (neregistrovaný)

qalculate je kalkulacka ktera ma (jako bonus) take vestavenou periodickou tabulku prvku se zakladnimi informacemi o jednotlivych prvcich.

http://maketecheasier.com/qalculate-powerful-calculator-for-linux/2010/10/15
http://qalculate.sourceforge.net/


120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

DigiZone.cz: Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky