Hlavní navigace

Czech Crown Coin: český pokus o národní kryptoměnu

18. 7. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

První a nejznámější kryptoměna Bitcoin už má stovky následovníků. Obvykle se jedná o měny univerzální, ale objevují se i alternativy, které cílí na obyvatele vybraných států. Mezi ně patří i novinka Czech Crown Coin, která právě byla spuštěna. Chce podpořit český internetový byznys, ale má mu co nabídnout?

Kryptoměna zvaná Czech Crown Coin (ano, stránky opravdu nemají ověřený certifikát) byla uvedena ve čtvrtek 17. července ve 12 hodin. Projekt vede jistý Ladislav Faith a technickou stránku věci zajišťuje několik nejmenovaných odborníků. Zároveň byl vydán klient, který umožňuje provádění transakcí a těžbu nových jednotek (ve spolupráci s těžebním nástrojem). Autor dále uvedl, že jedná se dvěma burzami o zařazení podpory CZC.

Specifikace: litecoinová nuda

Nejprve se na Czech Crown Coin podívejme z hlediska technických specifikací. Ty jsou velmi blízké Litecoinu, druhé nejrozšířenější kryptoměně. CZC stejně jako Litecoin používá algoritmus scrypt, díky kterému se stále vyplatí těžit i na standardních domácích mašinách. Tak tomu ovšem nebude navždy. Už nyní se rozjíždí byznys s jednoúčelovými počítači (ASIC) pro scrypt, které sice nejsou tak efektivní jako u Bitcoinu, ale s obtížností těžby i tak značně zamávají.

Celkový počet jednotek bude činit rovných sto miliónů. Jeden blok bude vytěžen v průměru za 150 sekund a počáteční odměna za blok byla stanovena na 30 CZC. Jak ale u kryptoměn bývá zvykem, odměna se časem bude snižovat – v rámci těžení se bude uvolňovat čím dál méně jednotek. Ke snížení na polovinu dojde vždy po vytěžení dalšího miliónu bloků. Všechny jednotky by měly být vytěženy do deseti let.

CZC je jednou z tzv. předtěžených kryptoměn, které jsou poměrně neoblíbené. Je to z toho důvodu, že autoři měny ještě před jejím zveřejněním snadno vytěží část jednotek. V případě CZC je to polovina. Zde má však předtěžení svůj smysl. Tyto prostředky by měly být zdarma rozdány občanům České republiky, od září se každý z nich bude moci přihlásit o svůj podíl.

Systém tohoto uvolňování však zatím nebyl upřesněn, což na důvěryhodnosti moc nepřidává. Jasné není ani to, co se stane s prostředky, které si nikdo nevyzvedne. Takových určitě bude většina. Ve zkratce: polovina CZC už je v držení autorů, kteří v nakládání s nimi nejsou nijak technicky omezeni.

Kryptoměna pro Čechy

Existence tzv. národních kryptoměn však do značené míry popírá jedenu z jejich největších výhod – levný, jednoduchý a obtížně vystopovatelný přesun finančních prostředků. Bitcoin zkrátka nezná hranice. Národní kryptoměny tyto hranice opět vytvářejí, byť jen papírové. I Czech Crown Coin je samozřejmě pseudonymní a decentralizovaný, tudíž nikdo nikoho nemůže omezit v nakládání s CZC. Všechny dosud představené národní kryptoměny jsou však svými vlastnostmi naprosto obyčejné a nehrozí, že by se rozšířily do světa.

Pokud by občané každého státu či regionu pěstovali vlastní kryptoměnu, dosáhnou jedině značných komplikací vyplývajících z nutnosti směňovat jednu kryptoměnu za druhou. Klasických alternativních kryptoměn už jsou stovky. Aby se váš výtvor v jejich záplavě neztratil, musíte přijít s něčím novým. „Czech Crown Coin je nová virtuální měna navržená pro posílení Čechů a českého podnikání,“ zní z facebookové stránky CZC. To nové u národních měn bývá v podstatě jen mazanější marketing, trochu lacině apelující na národovectví, nikoliv technickou stránku věci. A případ CZC to potvrzuje.

Neblahá zkušenost z Islandu

Jak bylo zmíněno, národních kryptoměn už vzniklo několik. Většina z nich světem prošla prakticky bez povšimnutí, s výjimkou Auroracoinu, kryptoměny stvořené pro občany Islandu. Auroracoin měl velmi podobné parametry jako náš Czech Crown Coin. Polovina jednotek byla předtěžena a od března mají všichni občané země možnost vybrat si svůj podíl. Dosud tak učinilo cca 10 % z nich.

Nemusíte být studovaný ekonom, aby vás napadlo, že tento způsob distribuce skýtá celou řadu možných problémů. Těžko vybudujete hodnotu čehokoliv nového tím, že to rozdáte zdarma. Ještě před počátkem distribuce občanům se tržní kapitalizace měny přiblížila k jedné miliardě dolarů a Auroracoin si tak malou chvilku užil pozici druhé nejsilnější kryptoměny. Prudký růst byl zřejmě způsobem mediálním hypem a faktem, že se jednalo o první národní kryptoměnu, která tak přitáhla značné množství čistě spekulativních investic.

Po prudkém růstu však přišel stejně prudký pád, který byl ještě podpořen počátkem distribuce islandským občanům. Tržní hodnota měny neustále klesá a nyní je hodnota všech auroracoinů v oběhu jen něco přes tři milióny korun. Myslím, že projekt Auroracoin už neoficiálně můžeme považovat za mrtvý. 32 AUC, příděl pro každého Islanďana, má dnes hodnotu kolem 60 Kč. A to je částka, která většině lidí nestojí za námahu. Nemluvě o tom, že za AUC si prakticky nelze nic přímo koupit, a případná směna tak malého množství je komplikovaná a nákladná.

Krátký život Auroracoinu v grafu
Autor: CoinMarketCap.com

Krátký život Auroracoinu v grafu

Mějte se na pozoru

Pokud vás ani předchozí odstavce od CZC neodradily, mějte se alespoň maximálně na pozoru. Zdrojové kódy klienta CZC jsou sice veřejné, ale neprověřené. Nikdo vám dnes s jistotou neřekne, zda software nedělá i něco, čím se veřejně nechlubí. Nechci tím autory nijak osočovat, nicméně princip předběžné opatrnosti je opravdu na místě. Pokud chcete CZC vyzkoušet, nečiňte tak v operačním systému, ze kterého jsou přístupná jakákoliv osobní či jinak cenná data. Ideálně si pro klienta CZC vyhraďte čistou instalaci operačního systému.

comupterworld - webcast prosinec

Dále je třeba upozornit, že malé kryptoměny jsou velmi náchylné k různým typům útoků. Jen několik okamžiků po spuštění se stránky CZC potýkaly s DDoS útokem, za jehož ukončení vyděrač požadoval půl milionu korun. To je však typ útoku, který uživatele měny nijak zásadně neovlivní. Horší je to s tzv. 51% útokem. Ten může provést entita, která tvoří většinu výpočetní síly celé sítě. Sice nemůže libovolně přesouvat prostředky, jak se někdy špatně uvádí, ale může provoz celé sítě značně zkomplikovat – například cíleným zabraňováním potvrzování transakcí. 51% útoku už jsme se blíže věnovali v souvislosti s Bitcoinem.

Je velmi nepravděpodobné, že by Czech Crown Coin časem dočkal většího uznání a opravdu se používal k tomu, k čemu by se primárně měla používat každá měna – platbě za zboží a služby. Pochybuji i o tom, že by se opakoval osud Auroracoinu. Jistý (dočasný) růst ceny možná přijde, ale rozsahem se jen těžko bude rovnat případu islandské kryptoměny. Ta zkrátka byla první a zaujala příznivce kryptoměn po celém světě. Czech Crown Coin takové přijetí jistě nečeká. Stejně jako je nepravděpodobné, že by některá alternativní kryptoměna zopakovala cestu Bitcoinu.

Jaký máte názor na Czech Crown Coin?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.