Hlavní navigace

Další Mini PC s Androidem: Rikomagic MK 802 III S

5. 3. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Nejnovější Rikomagic MK 802 III S, miniaturní osobní počítač nebo chytrý set-top-box se systémem Android za necelé 2000 Kč, přináší výkonnější procesor, novější verzi systému a podporu pro Bluetooth. Jde stále především o hračku pro technologické nadšence či konečně zařízení pro běžné a pohodlné používání?

Před časem jste si zde mohli přečíst recenzi Rikomagic MK 802 II, což je miniaturní počítač se systémem Android, který může posloužit i jako chytrý set-top-box připojitelný k libovolnému televizoru s alespoň jedním volným HDMI vstupem. Dnes se podíváme blíže na nástupnický model Rikomagic MK 802 III S. Přichází s novějším systémem a slibuje vyšší výkon i možnosti konektivity. Co vše se tedy změnilo k lepšímu a jaké neduhy naopak přetrvávají?

Koncepci zařízení výrobce nezměnil. Stále vzezřením připomíná rozměrnější flash disk (90 × 14 × 13 mm), kde je však místo USB konektoru pozlacený HDMI konektor pro přímé připojení k televizoru či monitoru. Zařízení je větší než běžná koncovka HDMI kabelu, takže může fyzicky blokovat sousední vstupy či výstupy na televizoru nebo monitoru. Proto je i tentokrát v balení kraťoučký propojovací HDMI kabel.

Rikomagic MK 802 III S vypadá jako obyčejný flash disk a není ani o moc větší. K televizoru či monitoru jej lze připojit přímo přes HDMI konektor bez potřeby propojovacího kabelu.

Je však krátký až příliš (necelých 20 cm), takže z moderních televizorů zařízení nekomfortně visí a nelze jej například bezpečně položit na televizní stolek. Za účelem napájení zařízení je v balení obsažen USB kabel pro přívod energie například z USB portu televizoru původně určeného třeba pro připojení flash disku s multimediálními soubory. Adaptér pro přímé napájení z elektrické sítě v balení opět chybí.

Vyšší výkon, novější systém, lepší konektivita 

Oproti dříve testovanému modelu výrobce výrazně zapracoval na výkonu. Přítomen je procesor Rockchip RK3066 Cortex A9 se dvěma jádry a taktovací frekvencí 1,6 GHz, kterému sekunduje čtyřjádrová grafika MALI 400. Kapacita operační paměti činí 1 GB, ovšem využívá ji také grafika. 

K lepšímu výkonu by měl též přispět novější operační systém Android ve verzi 4.1.1 Jelly Bean, která je přece jen lépe vyladěná než Android 4.0 Ice Cream Sandwich používaný v minule recenzovaném zařízení Rikomagic MK 802 II. Přijít vhod může přítomný Flash Player, který již od loňského léta nelze z Google Play stáhnout do nových zařízení.

Na těle zařízení lze nalézt opět trojici USB portů. Kromě klasického velkého portu USB 2.0 je zde dvakrát zastoupeno také microUSB. Jedno slouží výhradně k napájení a druhé pak pro servisní účely, tedy připojení k počítači a upgradu firmwaru. Zároveň ale lze jeho prostřednictvím připojit další periférie, což usnadňuje přibalená redukce z microUSB na port USB 2.0 běžné velikosti.

Kromě zařízení a manuálu v krabičce naleznete ještě krátký propojovací HDMI kabel, USB kabel pro napájení anebo připojení k PC a redukci z microUSB na USB běžné velikosti.

Konektivita byla zlepšena oproti minule recenzovanému předchůdci tohoto Mini PC díky podpoře pro Bluetooth (verze 3.0). Ovšem pozor: na trhu jsou zařízení Rikomagic MK 802 III a Rikomagic MK 802 III S. Právě písmenko „S“ na konci označuje mírně dražší model podporující Bluetooth. Jeho podpora je poměrně zásadním faktorem, protože zařízení stále chybí výstup na sluchátka i vstup pro mikrofon.

Díky technologii Bluetooth lze připojit třeba head-set pro VoIP služby nebo sluchátka či reproduktory pro poslech hudby. Při připojení k televizoru je samozřejmě zvuk přiváděn spolu s obrazem přes HDMI rozhraní, ovšem při připojení k monitoru je nutné vypomoci si právě bezdrátovým zvukovým zařízením podporujícím Bluetooth, pokud nemáte některý z modernějších monitorů podporující i přívod zvuku přes HDMI.

Příprava k provozu: nestabilita a problémy s WiFi

K zařízení žádné ovládací periférie dodávány nejsou, takže výběr je na uživateli. K ovládání lze použít libovolnou bezdrátovou klávesnici a myš pracující v pásmu 2,4 GHz. Pro podobná zařízení používám a doporučuji klávesnici Logitech Wireless Touch Keyboard K400, která má touchpad, takže se skvěle hodí pro ovládání zařízení z pohodlí pohovky nebo křesla před televizorem.

Dostupná klávesnice Logitech Wireless Touch Keyboard K400 se k ovládání zařízení skvěle hodí díky přítomnému touchpadu.

Bez problémů fungovala i v kombinaci s Rikomagic MK 802 III S. Použít lze také různé speciální miniaturní klávesnice využívající kombinaci senzorů, díky nimž fungují jako myš ve vzduchu bez potřeby pevné a rovné plochy (fly mouse). Díky rostoucí popularitě podobných Mini PC je možné se s takovými klávesnicemi za rozumnou cenu konečně setkat i v českých e-shopech.

Jakmile je všechen hardware pohromadě, tak Rikomagic MK 802 III S zapojíte během několika sekund. Pak ihned začne bootovat a za okamžik již je vidět tradiční plocha systému Android. Není použit instalační průvodce, takže nastavit si přístup k místní počítačové síti, přepnout z angličtiny na češtinu a zadat přihlašovací údaje k účtu u Googlu je třeba ručně v nastavení zařízení.

Přístup k síti je hodný menší odbočky. Toto Mini PC se svépomocí umí připojit k síti opět pouze přes WiFi (b/g/n). Zařízení samo o sobě není po hardwarové stránce připraveno pro připojení k síti tradičním kabel s koncovkou RJ-45. To je vážný nedostatek, protože toto Mini PC má problémy s příjmem signálu i v místnosti vedle té, kde je bezdrátový router. Jiná zařízení (včetně těch mobilních) se přitom na stejném místě připojují bez problémů.

Po pár minutách používání jsem se setkal s prvním zamrznutím zařízení a následným restartem. Nešlo bohužel o náhodný jev, protože restarty se opakovaly snad každých 30 sekund. Po upgradu firmwaru na verzi z letošního ledna ovšem problémy s extrémní nestabilitou naštěstí zmizely. Jinak by zařízení nebylo použitelné. Zlepšení nastalo i co se problémů s WiFi týče.

Mini PC po upgradu firmwaru přijímalo o něco lepší signál a především se vyřešil dosud nezmíněný problém s dlouhou dobou zjišťování dostupných bezdrátových sítí po zapnutí zařízení. Proces upgradu by ale mohl být uživatelsky přívětivější. Zařízení je totiž třeba propojit s počítačem, nainstalovat k němu ovladače a servisní utilitu.

dNa těle zařízení kromě HDMI výstupu je k vidění také chladící žebrování, napájecí microUSB, servisní microUSB, USB 2.0 běžné velikosti a slot pro microSD kartu. Toť vše.

Hlavní kámen úrazu ovšem spočívá v nutnosti trefit se něčím dostatečně tenkým mezi žebrování pro odvod tepla z útrob zařízení na tlačítko, u čehož by se zapotil i zručný hodinář. Je třeba pevná a jistá ruka a ostrý zrak, ovšem i tak přijde vhod lupa s dobrým osvětlením. Jako by nestačilo ISO soubor s aktualizací zkopírovat na paměťovou kartu…

Přístup na Internet, multimediální využití, hraní her

V zařízení běží Google Chrome, takže surfování po webu pro Rikomagic MK 802 III S nepředstavuje problém. K aplikaci Skype se skvěle hodí podpora pro Bluetooth, takže lze připojit head-set pro internetové volání zdarma nebo levné telefonování na běžná čísla. Bohužel zprovoznit webovou kameru se mi nepodařilo, přestože podle referencí z uživatelské komunity to možné je.

Co se týče video-on-demand a music-on-demand služeb dostupných pro české uživatele, tak aplikace internetové videopůjčovny Topfun a hudební služby Deezer běžely bez problémů. Aplikaci služby Prima Play se mi bohužel opět nepodařilo nainstalovat stejně jako v případě minule recenzovaného staršího modelu. Google Play jen suše konstatuje, že „aplikace není kompatibilní s touto verzí“. 

Takových aplikací, které by podle verze systému běžet měly, ale nainstalovat je nelze, jsem v Google Play našel více, ale ke každé také funkční alternativu. Aplikace televizní skupiny Prima v tomto ohledu představovala výjimku, ovšem při využití zařízení jako chytrého set-top-boxu dle mého názoru poměrně zásadní.

Přehrávání vlastních multimédií je trochu obtížnější zejména kvůli nedostatku interní paměti. Nominální kapacita interní paměti testovaného modelu činila 8 GB. Pro uživatelské soubory, tedy třeba hudbu a filmy, bylo k dispozici jen necelých 5 GB. Ještě, že je alespoň k dispozici slot pro paměťové karty podporující formáty microSD a microSDHC, takže díky paměťové kartě lze prostor pro data rozšířit až o 32 GB.

Když jsem zařízení přesunul do místnosti s bezdrátovým routerem, kde se mi konečně podařilo dosáhnout kvalitního rychlého připojení k WiFi síti, tak nejelegantnějším řešením přehrávání multimédií bylo samozřejmě jejich streamování díky některé z mnoha podporovaných DLNA aplikací. Zařízení je dostatečně výkonné i pro přehrávání filmů v plném vysokém rozlišení.

Nejsem si však jist, jaké rozlišení samo nabízí. Po instalaci je přednastaveno 720p a v nastavení lze přepnout na 1080p. Avšak kvalita obrazu vypadala na přepočet (upscaling). Vážně pochybuji, že šlo o nativní FullHD rozlišení, ale bohužel přiložený manuál (v angličtině) i informace na webu výrobce na mé pochyby jasnou odpověď nenabídly.

Co se týče her, výrobce slibuje, že zařízení poslouží i jako herní konzole díky čtyřjádrové grafice. Pro Android jsou dnes přitom k dispozici atraktivní herní tituly, takže pro nás čistě rekreační hráče by mohlo jít o zajímavé cenově dostupné, naprosto bezhlučné a energeticky úsporné herní řešení. Nicméně problém je v tom, že celá řada her z těch nejoblíbenějších bezplatných v nabídce Google Play se zkrátka bez dotykového ovládání neobejde. Škoda.

Sečteno a podrženo: pokrok v mezích zákona

Rikomagic MK 802 III S představuje oproti minule recenzovanému zařízení Rikomagic MK 802 II krok vpřed. Extrémní problémy s nestabilitou, na které si stěžují po internetových fórech mnoho vlastníků zařízení, zmizely po upgradu firmwaru. Záhadou alespoň pro mě ovšem zůstává, jak může být zařízení s takovými závažnými problémy uvolněno do prodeje.

Nicméně na diskusních fórech jsem se setkal s uživateli, kteří používali starší firmware a na nestabilitu si nestěžovali. Sám jsem měl možnost testovat verzi zařízení bez podpory pro Bluetooth, kde rovněž nebyl problém s nestabilitou. Můžu tedy jen spekulovat, jestli se problém například týká jedné konkrétní výrobní série.

Po poněkud pracnějším upgradu ovšem zařízení fungovalo, jak mělo. Nesetkal jsem se pak se mrznutím po delší době používání, na nějž jsem upozorňoval v recenzi předešlé generace tohoto Mini PC. Problémy s WiFi by se zřejmě daly vyřešit ethernetovým adaptérem pro USB 2.0. Kabel je zkrátka kabel. 

Rikomagic MK 802 III S je vskutku malé a kompaktní zařízení, které například v obýváku mnoho místa nezabere a přitom toho umí více než leckterá podstatně větší elektronika.

Po eliminaci těchto negativ se zařízení jeví velmi dobře. Poslouží jako chytrý set-top-box pro přístup na webové stránky a k internetovým službám na velké televizní obrazovce, zvládne přehrávat multimediální obsah i díky DLNA (vlastní aplikaci k tomu ale nemá) a některé hry na něm přece jen také fungují. Výkon šel oproti minule recenzovanému zařízení skutečně zřetelně nahoru a osobně velmi kvituji podporu pro Bluetooth.

Stále mi však v balení chybí dálkový ovladač alespoň pro základní ovládání multimediálních funkcí, adaptér pro napájení z elektrické sítě a delší HDMI kabel. To vše spolu s vhodnou bezdrátovou klávesnicí a případně i myší představuje další dodatečné náklady stejně jako paměťová karta, protože interní paměť opravdu není velká.

Cloud23

Cenově zařízení není zase tak výhodné, jak se za necelých 1800 Kč na první pohled jeví (pokud zmíněné příslušenství již nevlastníte a jinde jej nepotřebujete), ovšem přesto myslím, že jde o dobrou koupi pro majitele starších televizorů s HDMI rozhraním, ovšem bez chytrých funkcí v čele s webovým prohlížečem a podporou DLNA. Navíc poslouží i jako další PC v domácnosti přinejmenším pro práci s Internetem.

Zařízení zapůjčil k nezávislému otestování e-shop KV-Mobil.cz. Děkujeme.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.