Hlavní navigace

Další novinky jádra 4.19

12. 8. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: AMD
AMD Threadripper 2 je nejrychlejší CPU, Goldman Sachs snížil rating Intelu, Wayland 1.16 a Weston 5.0, Samsung masivně investuje do AI a 5G, Galaxy Note 9 až 1TB, DropBox pouze s Ext4, Evropský soud o přebírání fotek na internetu.

Další novinky pro jádro 4.19

Chystané verzi Linuxu 4.19 jsme věnovali už jeden samostatný článek. Nyní Phoronix přichází s dalším shrnutím novinek, které se do této verze dostanou. Pro fanoušky hardwaru je to zejména podpora odečítání teploty nových procesoru AMD Threadripper 2, aktuálně nejvýkonnějších x86 CPU na trhu, minimálně pro desktopy.

Dále se objeví souborový systém EROFS (vyvíjen firmou Huawei, představen byl letos v červnu), již zmíněná vylepšení Lazy TLB, lepší Indirect Branch Restricted Speculation (proti Spectre v2) či novinky pro mnohé ARM architektury (FreeDreno DRM, Armada DRM).

Cloud23

Threadripper 2 a Goldman Sachs

Architektura Threadripper 2 je pro AMD velice důležitá. První generace Zen čipů Ryzen a Threadripper totiž vlastně „jen“ srovnala krok s Intelem – ten dokázal udržet postavení na úrovni nejvýkonnějšího 16jádrového Threadripperu 1950X vydáním 18jádrového Core i9–7980XE (více stávající základní desky pro Intel neutáhnou). Tato nově přicházející druhá generace reprezentovaná 32jádrovou (64× HT)"vlajkovou lodí Threadripper 2990WX přichází též s měřeními výkonu, dle kterých je nový 16jádrový Threadripper o 13 % rychlejší než jeho předchůdce. AMD současně tvrdí, že model 2990WX je mnohdy výrazně rychlejší než Intelův 7980XE. Na bázi stejné architektury staví/budou stavět i serverové čipy od AMD, pročež dobrá a co nejrychleji dotažená podpora těchto procesorů (nejen) v Linuxu je pro AMD jednou ze stěžejních věcí.

AMD Threadripper 2
Autor: AMD

AMD Threadripper 2 vs Intel

Ostatně ani finančníci to nevidí s Intelem optimisticky. Ač firma plní výnosy pro akcionáře nad plán, tak nyní Goldman Sachs snížil rating Intelu z neutrálního na prodej. Hlavním důvodem jsou vleklé problémy s neschopností dotáhnout 10nm výrobní proces a nasadit jej do sériové výroby. Jelikož jej Intel opět odkládá (některé zdroje už začínají hovořit o příchodu 10nm Intel CPU dokonce až v roce 2020), je jasné, že minimálně Samsung a TSMC jej značně předstihnou (obě firmy nyní dokončují své 7nm procesy), což bude další výhoda pro AMD. Naopak výhled pro AMD byl změněn z prodeje na neutrální se zdůvodněním víry v narůstající prodeje v serverovém i spotřebitelském segmentu.

Krátce

  • Kandidáti na Wayland 1.16 a Weston 5.0 jsou tu. Vydání ostrých verzí se předpokládá později v tomto měsíci.
  • Microsoft nadále pracuje na zrychlení I/O operací u své vrstvy Windows Subsystem for Linux, což je důsledek rozdílnosti těchto operací u linuxových souborových systémů ve srovnání s NTFS.
  • Samsung investuje 22 miliard dolarů do AI, 5G a dalších technologií budoucnosti. Firma v této souvislosti plánuje přijmout 40 tisíc nových zaměstnanců. Částka 22 miliard dolarů je určena na první tři roky a je jen částí celkového velkého plánu v objemu investic 160 miliard dolarů.
  • Před pár dny přitom Samsung vydal novou vlajkovou loď mezi firemními telefony. Model Galaxy Note 9 se kromě řady jiných věcí vyznačuje až 512GB úložištěm rozšiřitelným až 512GB microSDXC kartičkou na celkový 1 TB. Cena nejvyššího modelu se v ČR pohybuje kolem 32 500 Kč.
  • Dropbox snižuje počet podporovaných souborových systémů. Počínaje 7. listopadem 2018 budou nadále podporovány pouze NTFS na Windows, HFS+/APFS na macOS a Ext4 na Linuxu.
  • Soudní dvůr Evropské unie vydal rozhodnutí, dle kterého je pro zpřístupnění fotografie na nové webové stránce, ač je tato fotografie volně přístupná už jinde, je potřeba vyžádat nový souhlas autora fotografie. Jedná se totiž o zpřístupnění díla nové veřejnosti. Podrobnosti v tiskové zprávě a informačním systému soudu.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.