Hlavní navigace

Debian 10.2 s nejnovějšími opravami, Wine 4.20 aktualizuje Vulkan i LLVM/MinGW

17. 11. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Darktable 3.0 rc1, PCLinuxOS 2019.11 staví na jádru 5.3.10, Micron představil 1TB microSDXC pro cloud, nástupce Nvdia „Ampere“ se bude jmenovat „Hopper“, Ext4 dostane podporu šifrování menších bloků.

PCLinuxOS 2019.11 staví na jádru 5.3.10

Na světě jsou nová aktualizovaná instalační média pro rolling distribuci PCLinuxOS. Listopadová verze přichází s jádrem Linux 5.3.x, pročež autoři upozorňují, že v případě používání ve Virtualboxu je potřeba sáhnout po verzi 6.0.14, která novější jádra řady 5.3 podporuje.

Jinak systém na těchto instalačních obrazech je aktualizován ke dni 12. listopadu 2019. Dosavadní uživatelé mohou samozřejmě jen aktualizovat. Pro ostatní je k dispozici instalačka s desktopem KDE tvořeným trojicí Plasma 5.17.3, Applications 19.08.3 a Frameworks 5.64.0. Varianta s MATE staví na aktuální verzi, varianta Xfce pak dostala novější balíky Thunar 1.8.10, xfce4-whiskermenu-plugin 2.3.4, xfce4-screenshooter 1.9.7 či xfburn-0.6.1. Všechny instalační obraz pak mají aktualizovaný vzhled prostředí od GRubu, přes bootsplash až po samotný desktop. Bluetooth by měl fungovat lépe, uzavřený ovladač Nvidia povýšil na verzi 430.64, je zde aktuální Myliveusb a samozřejmě podpora BIOS i UEFI bootu.

Micron představil 1TB microSDXC pro cloud

Oproti 1TB microSDXC kartičce SanDisk Extreme (jíž lze koupit za cenu lehce nad 10 tisíc Kč) počítá Micron u své kartičky s použitím v průmyslu / enterprise segmentu. Kapacitně nejvyšší 1TB kartička řady Micron i300 microSDXC UHS-I tak sice není první, ale rozšiřuje konkurenci na trhu. Určena je pro 24/7 provoz, což je zajímavé v kontrastu použité NAND flash technologie: 96vrstvé QLC čipy.

Dodejme, že standard SDXC podporuje maximální kapacitu 2 TB, pro vyšší kapacity je již řadu měsíců hotov následný standard SDUC a současně připomeňme, že s otevřeností souborového systému exFAT to vypadá slibněji.

Vyšel Debian 10.2 s nejnovějšími opravami

Várku posledních bezpečnostních oprav přináší aktualizované instalační obrazy distribuce Debian ve verzi 10.2. Kromě jiného zde najdeme opravu pro chybné zobrazení písma na HiDPI monitorech při startu netboot verze skrze UEFI, aktualizovaný Flatpak, opravy pro GNOME Shell a Python 2.7, aktualizace dat časové zóny a řadu dalších oprav, mimo jiné v linuxovém jádru. Podrobnosti shrnuje domovský web projektu.

Wine 4.20 aktualizuje podporu Vulkan či LLVM MinGW

V pravidelné aktualizaci vývojové verze Wine kromě výše uvedeného najdeme třeba také novější verzi Mono enginu s aktualizací FNA a samozřejmě obvyklou várku oprav. Ta nejstarší z 37 oprav byla nahlášena v prosinci 2007, nejmladší pak před pár dny. Současně vyšla i verze Wine-Staging 4.20. TA oproti upstreamu přináší více než 800 patchů navíc. Zajímavostí v této verzi je nasazení nedokumentované Direct3D funkce d3d9.Direct3DShaderValidatorCreate9() pro běh dema hry The Sims 2. Vývojáři o ní věděli už od února, ale potřebovali čas na analýzu jejího chování.

Nástupce Nvdia „Ampere“ se bude jmenovat „Hopper“

Ač GPU architektura Nvidia „Ampere“ ještě není na trhu, objevují se informace o kódovém označení generace následné. „Hopper“ je poctou slavné počítačové expertce Grace Hopper(ové), kterou jistě netřeba představovat. A zatímco Ampere se objeví příští rok, o paní Grace můžeme jen spekulovat. Prozatím snad jedině v tom duchu, že pokud bude Ampere 7nm, může se totéž týkat i Hopper, pokud se Nvidii nevyplatí dřívější přechod na 5nm EUV proces, který v době architektury Hopper můžeme od TSMC očekávat.

Paseku v těchto předpokladech činí neoficiální drb, dle kterého i Nvidia uzřela výhodnost vícečipového konceptu Ryzenů a Hopper bude právě koncept MCM využívat (což berme tak trochu i jako návrat ke konceptu původních akceleračních karet typu 3Dfx).

Dlužno podotknout, že od chvíle, kdy Nvidia pojmenovává GPU architektury, volila zatím převážně jména fyziků: Fermi – Kepler – Maxwell – Pascal – Volta – Turing – Ampere.

Ext4 dostane podporu šifrování i u menších bloků

Do Linuxu verze 5.5 míří patch pro souborový systém Ext4, který odstraní letité omezení. Na Linuxu 5.5 bude možné používat s Ext4 šifrování i s menšími než standardními bloky (sub-page-sized blocks). Kód je v tuto chvíli k dispozici v rámci vývojové větve Ext4 a předpokládá se, že až se příští měsíc otevře začleňovací okno pro Linux 5.5, zamíří tam.

ICTS23

Vyšel darktable 3.0 rc1

Necelé dva týdny po vývojové verzi rc0 vydávají tvůrci darktable verzi 3.0-rc1. Ta pochopitelně nepřináší oproti rc0 žádné funkční novinky, pouze je zase o něco vyladěnější a stabilnější, o krůček blíže k ostrému vydání.

Připomeňme tedy, že půjde oproti řadě 2.x o značně vylepšený program, který lépe pracuje na HiDPI monitorech, má jinak architektonicky řešené zobrazování GUI, obsahuje mnohé výkonnostní optimalizace, podporuje zpět/vpřed pro daleko více operací, podporuje 3D RGT LUT transformace (nechybí PNG Hald-CLUT – tyto profily využívá Rawtherapee pro emulaci filmových materiálů) a spoustu dalšího.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.