Jestli si tento článek přečte člověk pracující na počítači a ne pro počítač, tax si o Linuxu pomyslí hodně ošklivých věcí.
Zapínání NumLock samostatným programem? Windows si od do W2000 (NT už si nepamatuji) pamatují samy od sebe předchozí stav.
Nastavení IP adres editací? Uživatel nemá ani tušení, co ta čísla znamenají. V grafice a od poskytovatele připojení má uvedenou výchozí bránu, v konfiguračním souboru gateway. Přívětivost jak vyšitá.
Příkazový řádek na přidělování vyšších práv uživateli, klávesnice QWERTY, Instalace Samby opět editací, když uživatel ani netuší, co to Samba je...
Jestli tohle má brát uživatel jako náhradu za XP, tak raději nějakou přívětivější distribuci, než začínat Debianem.
Bylo by zajímavé vědět, jestli autor třeba někdy musel radit s konfigurací po telefonu. Pak by výhody grafického prostředí ocenil, protože uživatel při potřebě editace konfiguračních souborů zcela běžně odmítá do počítače zasahovat, nehledě na problémy s hláskováním pro něj záhadných anglických výrazů a zkratek.
Mám obavu, že jsi ten článek nepochopil.
Podle mne autor dává návod na konfiguraci jednoho konrétního distra, aby ho pak mohl používat i ten obyčejný klikač.
Jak vidno, instalace a konfigurace není rozhodně pro BFU a to je i fakt, nad kterým se autor na konci článku pozastavuje.
(a já s ním souhlasím)
No... i na blbých Windows je kolikrát rychlejší poprosit uživatele po telefonu ať zmáčkne Win+R (ano, tady nastává problém vysvětlit, že Win je tam klávesa mezi Ctrl a Alt) a napíše appwiz.cpl než ho hnát přes Start - Nastavení (a tenhle mezikrok tam někdy není) - Ovládací panely, teď podle verze Programy a funkce nebo Přidat nebo odebrat programy a ještě to může být seskupeno pod další ikonou. Navíc úplně stačí navádět kolegu z jiného patra, na co má kliknout a ač je firemní vybavení u všech stejné, bude tvrdit, že on tam tlačítko Upřesnit nemá.
To nejsou dodatečně nastavovaná práva, ale základní stav Win Vista a 7.
A jinak, samozřejmě, že pro odborníka je příkaz mnohdy rychlejší i jednodušší. Asi proto tolik lidí na ROOTu skuhralo, jak neumí najít nastavení sítě v nových Windows v grafickém prostředí, zatímco jindy příkazový řádek pro ně byl denní chleba. Ale normální uživatel se příkazovému řádku vyhýbá, jako čert kříži. Neumí to, nerozumí tomu a když se při telefonické konzultaci splete při psaní v jediném znaku, je rychlejší za ním dojít, než to dál řešit. On tu chybu prostě nevidí a když mu ji dodatečně osobně ukážete, vše skončí jeho úsměvem, pokrčením ramen a vyjádřením, že od toho tu není.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.