Hlavní navigace

Server www.debian.cz poskytuje své služby přes IPv6

Tisková zpráva

12. září 2002 (Praha) Díky spolupráci České organizace pro podporu free softwaru (Freesoft), sdružení CESNET a CZLUGu byl nalezen nový domov pro server www.debian.cz, známý též jako ftp.debian.cz a ftp.cz.debian.org. Server byl umístěn v datovém centru CESNETu a CESNET, kromě špičkové konektivity prostřednictvím gigabitové sítě CESNET2, poskytl i hardware potřebný pro provoz serveru.

Server obsahuje balíčky debianu pro všechny podporované platformy a iso obrazy instalačních CD/DVD pro většinu platforem. Je přístupný protokoly ftp, http, rsync a pro počítače s platným reverzním záznamem směřujícím do domény .cz i přes nfs. Dále je na něm poskytnut prostor i pro několik českých linuxových projektů.

V rámci rozvoje je server nyní přístupný i perspektivním protokolem IPv6. Jeho adresa je 2001:718:1:1:­2d0:b7ff:fe46:fbb8. Jedná se o první významný ftp server v České republice, který tuto možnost poskytuje.

O České organizaci pro podporu free softwaru

Česká organizace pro podporu free softwaru je organizací, která se zabývá otázkami free softwaru, jeho vývojem, podporou, tvorbou dokumentace, ale také koordinací jeho tvůrců v České republice na seriózním základě. Nabízí pomoc při ochraně autorských práv autorům free software, aktivně se podílí na koordinaci internacionalizace free softwaru a spolupracuje s organizacemi podobného zaměření z jiných států světa. Více informací o organizaci a jejích cílech lze získat na www.freesoft.cz.

O CESNETu

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem výzkumného tendru Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz)

O CZLUGu

Základním posláním Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux je sdružovat vývojáře, správce a uživatele operačního systému Linux, vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj, využití a propagaci operačního systému Linux, pořádat přednášky, odborné semináře, konference a vzdělávací akce pro své členy i širokou veřejnost. Další informace můžete získat na stránkách www.linux.cz/czlug.

Našli jste v článku chybu?
16. 9. 2002 15:40
Michal Ludvig (neregistrovaný)

Nejak se nemuzu dopatrat patricneho AAAA zaznamu :-(( At delam co delam, www.debian.cz se vzdycky prelozi jen jako 195.113.161.73 ... Prece nikdo nemuze chtit, aby uzivatel vytukaval celou IPv6 adresu. Zda se mi, ze to oznameni je ponekud predcasne...

16. 9. 2002 10:54
washeck (neregistrovaný)

jen tak mimochodem, openbsd.cz jede pres ipv6 uz hodne dlouho (drive jako ipv6.openbsd.cz).