snadno sem ti chtel ukazat ze tve 1% neni pravda, ani obecne, ani konkretne a taky ze procenta je potreba brat v souvislostech, ze existuje take neco jako vyjadreni v absolutnich cislech, kde i ty 2-3% co GNU/Linux na desktopu ma je obrovske cislo ktere dokaze jen hlupak ignorovat, take se podivej na par procent OSX/macOS a zamysli se zda je to system co je ignorovanej proto ze nema desitky, nebo zda v absolutnich cislech je to take jinak ;-)
Nevím, kde jste přišel na to, že píšu o čtenářích? A redakce by nějaké trochu jednotné noty mohla mít.
Kolem historie Debianu je mnohem zajímavějších věcí - např. zmínit druhého šéfa projektu Bruce Perense, založení SPI, jeho UserLinux, a další jeho projekty (např. BusyBox). Vznik Debian Social Contract, a DFSG. Podívat se na to, kde mají původ codenames. Vznik nástroje apt, který nahradilo dselect (nástroj na týrání uživatelů). Přechod z libc5 na libc6, situace okolo Mozilly (IceWeasel, ...). Nějaký přehled ohledně Debian Leaderů, procesů v Debianu (např. tech-ctte, které rozhodovalo i o tom systemd). Užitečné odnože (a balíčkovací projekty) jako je SkoleLinux nebo Debian-Med. To všechno by bylo zajímavější a relevantnější v článku o historii Debianu než Devuan.
Ondrej Sury
"Co takhle jako příklad říct něco o Libranetu nebo Corel Linuxu? To byly významnější distribuce před Ubuntu, které stavěly na Debianu"
Obavam se, ze to je hodne osobni a neobjektivni hledisko. Uz jen proto, ze napr. CorelLinux vicemene existoval nejaky (odhadem) 4 roky. Stejne tak je otazkou co prinesl CL proti Ubuntu noveho, kolik prilakal uzivatelu, a pod... Zalezi hodne na tom, co povazujete za dulezite. A o tom by se asi dalo hadat roky. Co clovek, to jiny pohled na vec a myslim, ze asi neni v silach ani prostoru jednoho clanku vyhovet vsem.
Mozna by nebylo od veci sepsat srovnavaci serial, co rikate?
clanek ma v nadpisu kontext "dneska", zminovat Libranet a/nebo CorelLinux z minuleho stoleti je pak spis tema jineho clanku, kterej muzes napsat ;-) narozdil od nich se Ubuntu ujalo, stale existuje a za svoji dobu pritahlo obrovske mnozstvi uzivatelu, vetsi nez vsechny ostatni distribuce dohromady ;-)
Debian se systemd jsem zkusil. Dal jsem ho na nove nainstalovany server. Po dvou tydnech si jen tak ze srandy sam od sebe odkonfiguroval sit (samozrejme mel statickou IP, ne DHCP). Nic, co by neslo spravit za dve minuty s fyzickym pristupem, ale na serveru mi to prijde ponekud neakceptovatelne.
Po dalsich asi ctrnacti dnech to udelal znovu.
Takze nasledovalo pouziti tohoto navodu:
http://without-systemd.org/wiki/index.php/How_to_remove_systemd_from_a_Debian_jessie/sid_installation
a od te doby to funguje jak ma. Az budu instalovat neco dalsiho, tak planuju Devuan zkusit.
Na notebooku, ktery se presouva mezi wifinami ten bazmek trpim. Hlavne proto, ze lidi maji pocit, ze WEP s heslem je nejake zabezpeceni a je docela problem se na takove site pripojit z radky a ne vzdy se mi to povede (ano, nwepgen na generovani klice Neesus algoritmem uz jsem objevil, ale i tak).
Zaver: Systemd je nepouzitelna sracka i na Debianu.
Nenech cloumat svým majestátem. Já jsem na tohle za těch už skoro 14 let psaní pro IT weby dávno zvyklej. Jo, seknul jsem se, nevím, proč mi pořád do prstů na klávesnici nabíhalo Murdoch místo Murdock, ale stane se. To že pár chudáčků má potřebu si do mě šťouchat v diskusích při sebeméně nepodstatné příležitosti, je jejich osobní problém. Mě je to naprosto šumák, beru to jako report chyby, která už dávno byla opravena.
[Anonym]
IMHO, to ze tu nejsem pod civilnim jmenem, a to ze me treba ty osobne asi neznas - budes se divit - jeste tak uplne neznamena ze jsem tu anonimne. Pod timhle registrovanym nickem tu pravidelne vystupuju uz pomerne velkou radu let, a tenhle nick si dokaze pod konkretni tvar zaradit dokonce vic lidi, nez jsem jeste nedavno sam tusil. Takze ano, tak pravil (napsal) D.A.Tiger... ;)
Debian je aktualne mozny provozovat kompletne bez systemd, pokavad se bavime ciste o serveru. Desktop bez toho nesmyslu se da rozjet taky, jen je to vetsi opruz - vyzaduje to bud instalovat DE ze zdroje a prekompilovani nekterych debianich baliku (vsuvka: proc util-linux ma dep na libsystemd jde opravdu mimo me) a celkove je s tim prace, ale jde to...zatim.
Bohuzel Devuan jeste neni tam kde by mel byt. Na desktop urcite dobry, na server bych to nedal. Urcite bych jeho vyvoj ale dale sledoval.
IMHO je Debian porad extreme dobry system, ale dependace na systemd zacinaji byt cim dal vice znepokojujici (nic proti systemd nemam, jen nesnasim pokud mi to nekdo nuti - na serverch to nema co delat a na deskopu to nechcu).
Taky jsem mel to dilema a presel jsem nedavno na Debian 9 a taky z Debianu 7. Devuan jsem na nekterych domacich PC provozoval taky chvili.
http://without-systemd.org/wiki/index.php/How_to_remove_systemd_from_a_Debian_Stretch_installation
Tohle se mi zda funkcni a je to to prvni co delam po instalaci. Nevim co se pokazi ale jedu na MATE grafickem prostredi a nesleduju zadny zasadni problem.
Ty diskuze pod jsou vždycky děsnej vopruz. 85% je jenom kritika a dohadování okolo, co nikomu nic nepřinese. Já osobně jsem rád, že vůbec root cz existuje a někdo se snaží něco publikovat.
Vždycky se člověk v diskuzích pod článkem ještě něco dozvěděl, dnes už se tu zviditelňují asi jenom zakomplexovaný, znuděný a nedospělý kreténi.
Jinak, Debian je opravdu velmi kvalitní distribuce. Používám již asi 17 let i na desktopu a co musím vyzdvihnout je hlavně neuvěřitelná stabilita. Za ty léta jsem vyzkoušel mnoho distribucí a rovnat s Debianem se může snad jen RedHat (a somozřejmě CentOS). Už pár roků přemýšlím, jestli by nějaké BSD nebylo ještě vyšší level, ale vždycky si řeknu, že s Debianem mi nic nechybí, takže to prozatím nechávám spát.
Abych řekl pravdu, tak nerozumím tomu, jak se může jakýkoliv autor tak rozčilovat a psát odpovědi na komentáře takovou formou. Chápu, že se mu nemusí objektivní i neobjektivní komentář líbit, ale nepřipadá mi normální to tak prožívat. Každý autor se asi musí smířit s tím, že se nezalíbí každému a nebude útočit na čtenáře. Spíše bych zachoval dekorum, snažil se bez emocí reagovat. Mít nadhled.
Nás na školení s pracovním názvem "jak nenas*at klienta" učili krátkou frázičku: "Děkuji vám za váš názor."
Na jiných školeních (rétorika, slovní manipulace apod.) nás zase učili, že je důležité si za svým stylem stát. A asertivně ho prosazovat. Tedy póza "já to dělám a říkám takhle". To výše zmíněný autor občas nedodrží a přepne se do módu jedince s komplexem méněcennosti a zaujme pózu "já to dělám dobře". Nedělá. Nikdo to nikdy nedělá dobře. Vždy je toho buď málo nebo moc, příliš obecné nebo příliš úzce zaměřené. Někomu tam cosi chybí, jinému tam cosi přebývá. Ať už napíše článek kdokoliv, tak s ním vždycky bude někdo nespokojený. A snaha napsat to tak, aby to šláplo na kuří oko co nejméně lidem, pak vede na nemastné-neslané korektní články.
Osobně jsem rád, když má každý autor svůj styl. Já si pak podle toho, který styl mi vyhovuje, vyberu své "oblíbené" autory. A samozřejmě pár dalších skončí ve škatulce "vidím jméno autora, tak nečtu". To je všechno fajn. Skřípat to začne právě až ve chvíli, kdy nějaký autor začne tvrdit, že ten jeho styl je ten správný a každý, kdo to nechápe, je blbec. Ono to sice vypadá, že tím přesvědčuje ostatní o své pravdě, ale psycholog vám s úsměvem vysvětlí, že ve skutečnosti tím daný jedinec přesvědčuje o své pravdě hlavně sám sebe. Jak píšete - reaguje s emocemi. Ta nejsilnější, kterou cítí, jsou pochyby. S tím se pak strašně špatně pracuje.
Naprosto příšerný článek na velké téma Debian a 25 let. Sám pracuju v Red Hatu, ale mohl bych z paměti vysypat několik zajímavých faktů o této legendární distribuci, ale článek jen suše ocituje featury z verzí což je někde z Wikipedie a pak si rýpne do systemd. Pardon né z Wikipedie, ale ze článku "Debian History" který na vás vypadne z Googlu jako první odkaz.
Debian definoval, jak se má dobrá komunitní distribuce dělat. Obrovské množství lidí pracuje na infrastruktuře a nástrojích okolo, diskutuje, navrhuje, balíkuje, dokumentuje. Pečlivost je základ, pro poloviční práci v Debianu není místo. Tahleta komunita mimochodem schválila i to blbý systemd což je naprosto minoritní téma - na poli linuxových distribucí se toho událo mnohem více. Jenže to by člověk musel jít víc do hloubky.
Mimochodem, věděli jste že současné logo Debianu (které jsem si načmáral v roce 99 textilní fixou na bílé triko - byla to jediná možnost jak se k Debian merchendasingu dostat) vytvořil Raúl Silva a takhle se o něm hlasovalo https://www.debian.org/vote/1999/vote_0004 Je ve veřejném zájmu aby projekt Debian prosperoval a pokračoval. Je to klenot open-source hnutí. Je potřeba pokračovat v tom, co Ian započal.
Jakkoli se mi některé články DJ líbí, připadá mi že jakmile je to více o Linuxu tak je to horší. Cokoli jiného (hardware, grafika, fotografie) je pak lepší.