Dobrá zpráva. Jen by to chtělo, aby se na trhu také objevili počítače postavené na RISC-V s alespoň průměrným výkonem vzhledem ke konkurenci.
Five-stage in-order pipeline @ 1.5GHz nejspis nebude ani zdaleka alespon prumerny vykon vzhledem ke konkurenci.
(Nic proti nim - nejak se zacinat musi a zadny ooo navrh nespadnul z nebe. Jen bych nemel moc vysoka ocekavani.)
Tak snad nikdo nemůže očekávat, že cílem je porazit Intel cenou příp. výkonem a souběžná optimalizace vývoje HW se SW přinese jen pozitiva.
"Jedno z jader je označené jako „jádro pro management“ a v současné době se podle autorů nepoužívá a spí."
Priprava na Managment Engine ako ma Intel ? :-)
Když je to otevřené, tak by se tam mohla šoupnout část kernelu (ono stejně by ideální návrh procesoru měl mít pro kernel zvláštní jádro nebo jádra, kontext by se přepínal tak, že by se pomocí jednoho signálu přehodily registry mezi různými jádry...)
Linuxový destop taky není bůhvíco, tak to nějak s tím procesorem jde dohromady. Co linuxák potřebuje: otevřít prohlížeč, přečíst poštu, no tak si chvilku počká, stejně nemá co dělat.
Nejaky dokaz? Statistika? Alebo ta to len tak prasklo do palice?
mě se líbí, jak se na trola vždycky nakej blbec chytne (_;_)
Opravdový linuxák potřebuje git, příkazový řádek a pořádný programátorský editor. Naopak nepotřebuje omalovánky, rebooty, bloatware a špiony už z výroby.
Opravodvý pitomec se pozná podle toho že když o něčem nemá ani páru, myslí si, že je to pitomost. A že takových po světě běhá!
Jakakoliv generalizace zacinajici slovy "Opravdovy" je hodna mozna teenagera, ktery nema cim se lepe identifikovat v slozite puberte, nez OS/whatever, jez pouziva :-)
Navyse ked "opravdovy" pouziva VI a SVN ;-)
> Protože skutečný procesor ještě nebyl vyroben...
Ehm...
* https://www.sifive.com/products/hifive-unleashed/
* https://www.sifive.com/products/hifive1/
Pochopil jsem to spravne, ze je to bez GPU a nejde k tomu zadnou pripojit? :-/
Ale budu jim dal drzet palce. Zatim jsou moznosti omezene, ale casem by to mohla byt slusna alternativa.
"The FMC connector enables more functionality with expansion cards specifically built for the HiFive Unleashed that will break out many high-speed peripherals including PCIe and SATA. Details will be announced soon."
toto je dôležitý mílnik pripravovať distribúciu pre RISC-V. Dúfajme, že už čoskoro uvidíme skutočný hardware.
z linkovaneho clanku:
Nvidia plánuje využití těchto jader v mikrokontrolerech Falkon, Western Digital je chce používat ve svých diskových řadičích
Ani jedno z toho neni nic, co by se dalo pouzit jako (mini)pocitac, na ktery hodime Linux. Nemyslim si, ze by pro tento ucel bylo dulezite mit distribuci. Zajimave to zacne byt, az vznikne opravdu plnohodnotny LEVNY MPU Risc-V a ne jen -E varianta. Prinosem by byl Risc-V Android, protoze to by mohlo znamenat, ze z CN sem nam zacnou chrlit spotrebni zarizeni. Samotna existence Risc-V Androidu by zcela urcite znamenala vznik vhodnych procesoru.
S mobilnim vyuzitim to bude lze - powermanagament je dalsi slozita kapitola...
Co jsem studoval ruzne MediaTeky tak PM je vetsinou jen o regulaci napeti (to resi vetsinou obvody mimo SoC) a zmene taktu, coz je PLLka v SoCu. Zbytek je vec software.
Jasne, kdyz nekdo udela nejaky RiscV tablet, tak to urcite nebude umet konkurovat tem soucasnym. Jenze to bude treba o pul dolaru levnejsi a to je pro cinana mega konkurencni vyhoda, takze by se toho mohl chytnout.
Jinak opravdu nevidim duvod proc by nekdo mel chtit vyrabet novy plnohodnotny MPU (s MMU, FPU). Maximalne tak nejaka vlada kvuli security, ale to muze uz ted' vzit nejakeho ARMa a ohlidat si designovy a vyrobni proces.
Staci se podivat na ambice MIPSu konkurovat ARMu - nepovedlo se. Sparc to same. PowerPC taktez.
No, minimálně še ještě dost používá hradlování hodin. Nabíjení kapacit hodinového stromu se na spotřebě čipu podílí cca třetinou. Umí to i běžné Cortexy M za dva dolary, docela bych se divil, kdyby to větší SoC neuměli. Já osobně pracuji tedy s jinou třídou SoC než jsou tyto spotřebárny, ale nějaký, který to neumí bych hledal dost těžko.
Moje chyba, jasne. Nejak jsem to zahrnul pod tu PLLku, casto tam jsou delicky a nasobicky a od nich vedouci hodiny jak je zrovna potreba (a jeden ze stavu je i OFF).
(nejen) male ARMy maji casto jen par PLL vystupu k ruznym blokum a pak se bitove konfiguruje k cemu hodiny jdou a k cemu ne.
To není jen jediný čip, nějaká náhrada jednoduchého řadiče z ARMu, ale celá škála řešení s modifikovatelnýmy instrukčními soubory až po vykoná síťova řešení případně i servery.
Nezda se mi, ze by nekdo seriozne (konkurencneschopne) delal cokoliv jineho nez ty lowend verze RV specifikace. A kupovat si desku za vic nez petinasobek ceny konkurencniho reseni budou jenom nadsenci a vyvojari.
Ti ostatní holt musí počkat, jestli se to dostane do Raspberry nebo jiné bobule.
Hardware si také můžete udělat sám, stačí deska s FPGA, SDRAM a pod - viz https://github.com/SpinalHDL/VexRiscv Ale uznávám, že to není úplně user friendly řešení. :)
Obyčejný člověk to nedá. Musíš mít v sobě aspoň trochu mimozemské DNA. Fakt bych ty borce chtěl videt, protože to už je vyšší dívčí.
Nic mimozemského v tom není.
Jednoduchý procesor na pokusy by měl v HDL umět napsat každý čerstvý absolovent fakulty zaměřené na elektroniku a informatiku. To že to v reálu spousta z nich neumí, je věc jiná.
No a pak je třeba studovat to, co vymysleli jiní před vámi. Petr M tady před časem odkazoval na velice dobrou knihu, kde je základ takového CPU popsán...
Pochopitelně, že představa, že si na FPGA kitu za pár dolarů od Číňana doma po večerech uplácáte konkurenci pro Intel je zcela mylná, ale představu, jak to vypadá mít budete a velmi jednoduchý RISC(plný chyb, ale v zásadě funkční) budete schopný udělat.
Začni články Tišnovského a pokračuj studiem logických obvodů.
Alebo "Hradla, volty, jednočipy", Martin Malý: https://knihy.nic.cz/
Ten to bere z druhé strany, od těch obvodů.
Co jsi tím myslel ? Psát na úrovni strojového kódu nebo až se vrtat v mikrokódu jednotlivých instrukcí ?
Jestli tě láká číslicová a mikroprocesorová technika, pohodlná cesta je FPGA. Bez studia to nepůjde, ale nemusíš nic drátovat. Pro začátek postačí vybavení za několik stokorun z e-bay a dobrý tutoriál ke zprovoznění nějakého historického, tedy jednoduchého a pochopitelného počítače. Doporučuji http://searle.hostei.com/grant/Multicomp/
Seznam.cz spustil funkci dvoufázového ověření, která je postavená na myšlence „zadej heslo a potvrď přístup“, proto po přihlášení například do…
Na webových stránkách komunitního setkání československých správců sítí CSNOG (Czech and Slovak Network Operators Group) najdou nyní zájemci…
Google pracuje na velkém redesignu některých svých produktů, včetně prohlížeče Chrome. První změny už začaly pronikat do vývojové verze…
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2018 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by Linux.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.