Hlavní navigace

Debian stále chce ZFS, nabídne ale jen zdrojové kódy

1. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Souborový systém ZFS stále patří k tomu nejmodernějšímu, co je možné na velká disková pole nasadit. Debian chce nabídnout ZFS ve svých balíčcích, brání mu ale licence. Bude tedy balit alespoň zdrojové kódy.

Debian se dlouhodobě snaží začlenit do projektu souborový systém ZFS. Ten má řadu praktických vlastností, je hodně moderní, lze jej nasadit na ohromná disková pole a hlavně je prověřen v mnoha velkých nasazeních po celém světě. Bohužel jej společnost Sun (dnes Oracle) vydala pod licencí CDDL, která je nekompatibilní s GNU GPLv2.

Protože oba projekty není možné zkombinovat a společně distribuovat, nemůže být ZFS přímou součástí linuxového jádra. Debian se dlouho snaží svým uživatelům ZFS nabídnout, vedou se debaty o tom, jak to udělat nejlépe a licenčně čistě. Ostatní distribuce dávají od linuxového ZFS ruce pryč a uživatelé musí sestavovat moduly se souborovým systémem u sebe.

O integraci ZFS do Debianu se už snažil předchozí vedoucí projektu Lucas Nussbaum a nyní v jeho snaze pokračuje Neil McGovern. Už při předání funkcí zazněla informace o tom, že Debian ZFS nabídneSoučasný šéf Debianu zveřejnil vyjádření k tomu, jak hodlá projekt problém vyřešit.

Lapidárně řečeno: ZFS bude umístěn v repozitáři contrib a půjde o zdrojový DKMS balíček. Do tohoto repozitáře se obvykle dostávají balíčky, které ke své funkci potřebují uzavřený software. Je tam například balíček flashplugin-nonfree, který jen stahuje a instaluje Flash Player ze stránek Adobe.

Kvůli licenčním problémům tak Debian nebude upravovat stávající jádro ani distribuovat balíček s binární podobou modulů ZFS. Uživatelé budou muset nainstalovat zdrojový balíček a poté si ho sestavit na svém počítači sami. Díky balíčkovacímu systému to bude velmi jednoduché a neporuší se tím softwarová licence.

Víme, že obě to jsou svobodné licence, ale jsou spolu nekompatibilní. To znamená, že není možné zkombinovat jádro a modul pod CDDL, varoval Neil McGovern. Znamená to, že by někdo Debian žaloval za to, že ZFS zakompiluje do jádra? No, možná ano, i když je to podle mě nepravděpodobné. Neznamená to ale, že by to bylo správné rozhodnutí pro Debian jako projekt!

Podle šéfa Debianu by tím projekt způsobil problémy například dalším distribucím, které by takto vzniklé balíčky distribuovaly. Debian bere licence velmi vážně. Pokud máme pochybnosti, software se do oficiální distribuce nedostane.

Cloud23

Je potřeba říci, že ZFS je pro mnoho uživatelů důležité. Proto chtějí mít možnost jej jednoduše nainstalovat a používat. Balíček tedy bude v Debianu umístěn, ale bude distribuován jen ve zdrojové podobě a kompilaci (čili jeho kombinaci s linuxovým jádrem) si zařídí každý uživatel u sebe. V souboru README.Debian bude výrazné varování před snahou takto sestavený balíček distribuovat dále.

Na integraci ZFS pracuje také Ubuntu a souborový systém by se měl objevit už v připravované verzi 16.04 LTS. Pokud chcete ZFS vyzkoušet hned, stahujte zdrojové kódy z webu ZFSonLinux.org.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.