Nevidím konkrétně do této problematiky, ale ono je prý pirátění i přehrávání kódovaných dvd na linuxu. A to jenom proto, že si nějaký spolek firem stanovil, že se dvd smí přehrávat jen na stolních přehrávačích a vybraných programech ve Windows. Nebo se už tato situace změnila?
Podle mě, jak chápu znění autorského zákona, to legální je. Není dovoleno používat nástroje na obcházení „účinných prostředků ochrany“ (účinností se rozumí právní účinek, ne technický), přičemž ty prostředky jsou definovány jako něco, čím autor může omezit nebo zakázat některé úkony u díla. Takové DVD je zcela určitě určeno k osobnímu přehrávání, tudíž pokud obcházíte protikopírovací ochranu za účelem osobního přehrání, je to OK. Protože „prostředek“ sice obcházíte, ale pro účel, na který se ten účinek nevztahuje. Kdybyste to ovšem dumpovali stranou, tak už ten účinek narušujete.
V rámci pokusů jsem to vyzkoušel, dekódoval jsem bez karet různé platformy, vyzkoušel jsem DigiTV, NordicTV a další. Ale je s tím moc práce. Jsem to vyzkoušel a nechal být. Dospěl jsem k názoru, že když se snažím něco umět, a pak musím stále studovat a dělat experimenty a nemám čas na TV. Proto se na TV nedívám s výjimkou zpráv a cca 2–3 vybraných věcí za týden. Ono to není legrace, včera jsem třeba celý den a celou noc crackoval jeden procesor (ST10F, 32 bit) a trvalo mi 28 hodin, než jsem přišel na to, jako vytáhnout z locknutýho čipu jeho obsah. Ale přečetl jsem snad tunu materiálů a vyzkoušel moře zapojení, než jsem natrefil na tu správnou kombinaci. Kdy bych měl čas na televizi s pitomými seriály?!?
Problém je, že kdybys chtěl zaplatit 2 USD za licenci přehrávače, tak už ten produkt nebude smět být free software. Takže kromě 2 USD za licenci budeš muset zaplatit ještě za programátory, za právníky, za účetnictví, za kanceláře, za prodejce, za marketing, za server hosting, za transakční poplatky bance, dividendy investorovi, a tak dál … a ten produkt už nebude stát 2 USD, ale několik desítek USD.
Je to krásná ukázka neefektivity, když kvůli 2 USD za licenci musíš zaplatit nepoměrně víc na nepotřebné obchodní aktivity, které nepřidávají žádnou hodnotu.
Bohuzel je to trochu slozitejsi, karta cryptoworx jde legalne provozovat pouze v prijmacich a ctecich zarizenich s licenci pro tento kodovaci system, je to asi stejne poruseni kdybyste mel prehravac DVD bez licence DVD fora nebo s konektorem HDMI bez odvedene prislusne desatky vlastnikovi patentu.
kde bysme dneska byli, kdyby se kopernik, giordano bruno bali „pirateni“
a neodvazili se jit proti narizenim cirkve (tehdejsi DMCA).
takze i dnesni bastlici a hackeri co se neboji koukat jak to funguje vevnitr jsou stejni, proto mame podporovat GNU/GPL software/hardware, aby nam nikdo nemohl nic zakazovat zkoumat.
Pokud by to bylo pouze o dekódování s legální kartou na jednom zařízení nebyl by patrně problém. Jde o to, že většina softcamů a cardserverů umí takové věci, jako je softwarové dekódování bez karty (u prolomených systémů podmíněného přístupu) a sdílení karty mezi několika zařízeními v síti. A to už jsou věci nelegální i u nás. Řesením by mohlo být ořezaní některého softcamu na možnost pracovat pouze s originálními kartami na jednom zařízení. K úplné legalizaci by bylo nutné vyřešit práva k dekódovacím modulům – u nás CryptoWorks a nově Irdeto. V praxi je ovšem nepoužití licencovaných dekódovacích modulů tolerovano s tím, že nikdo nezaručí plnou fukčnost sestavy vybavené nelicencovaným nodulem (Smartcard Reader v různých linuxových …boxech, Phoenix, atd.).
Shodou okolností mi leží na stole phoenix reader z obrázku a skutečně, konfigurační volbou serial v samotném Softcam modulu opensasc-ng se mi rozjet nepodařilo. Nicméně s opensource programem oscam v roli cardserveru to funguje zcela bez problému a míra legality takového řešení je přinejmenším stejná :) Z konfigurace stačí soubory oscam.server (definice rozhraní smartcard čtečky), oscam.conf (definice libovolného cardsharing protokolu, který zároveň podporuje opensasc-ng) a oscam.user (definice nějakého dummy uživatele; beztak máme jistě rozsah sdílení omezen na localhost)
Mimochodem, jak je to s EMM zprávami (zprávy pro OTA programování kartiček, výměnu klíčů, etc.)? Umí je SoftCAM bez problému do karty správně nacpat, nebo je dobré mít v záloze klasický satelitní set-top-box?
Mimochodem 2: Máte někdo nějaký postup, jak rozšifrovat záznam v offline módu? (Samozřejmě za předpokladu, že obsahuje ECM zprávy a že od pořízení do dešifrování nebyly vyměněny klíče)
Zdravim, po roce jsem se teprve dostal k ozivovani karet :) a tomu vsemu, mam rozbehane karty, ctecku s pl2303. Jake bylo vsak moje prekvapeni kdyz nova karta irdeto/skylink nefrci a vypada to ze jeste dlouho ani nebude.
Oscam ji nenajde (pouze precte ATR) a ostatni cam softy nevim poradne, ktere jsou zive.
V sobotu jdu ladit parabolu a tahat kably. Tak zatim naladim fta programy, pak budu zkoumat dal. Vypada to ale, ze budu muset zatim koupit jeste jednu starsi kartu ktera umi i cryptoworks, nebo holt piratit :(
To jsem si blahove predstavoval, ze poridim, zapojim nastavim a pojedu :D
Kdyby nekdo vedel, mohl by upravit howto na tvpc
Pochopil jsem správně, že Technisat SkyStar USB 2 HD CI http://linuxtv.org/wiki/index.php/Technisat_SkyStar_USB_2_HD_CI umožní sledovat JEN JEDEN TV program současně?
Tedy nikoliv, jak je tomu u DVB-T, celý mux?
Vzhledem k tomu, že jde o nepodporovaný model, není to možné říct jistě, ale domnívám se, že bude možné vypnout vestavěný PID filtr a získat tak data celého MUXu do PC (USB2 je na to rychlé dost).
Určitě ale nebude možné dešifrovat pomocí CI modulu celý multiplex – modul, nebo možná i CI rozhraní, nemá kapacitu na deskramblování celého MUXu.
Již hodil :)
Začněte zde: http://wiki.tvpc.cz/mythtv/satelit
A pokračujte zde: http://wiki.tvpc.cz/mythtv/cardserver
Přeji hodně úspěchů :)
Tak už jsem zjistil, kde je zakopaný pes ohledně můstku pl2303. Jde o volání ioctl s názvem TIOCGSERIAL a TIOCSSERIAL pro nastavení nějakých specialit sériového portu. Zřejmě jde o nějakou interní funkci, protože v manuálových stránkách o ní není nikde ani zmínka.
Nástrojem grep
jsem zjistil, že tato volání jsou implementována v následujících USB-to-serial modulech (jádro 2.6.32.8):
ark3116, ftdi_sio, io_edgeport, io_ti, mos7720, mos7840, opticon, ti_usb_3410_5052, whiteheat
Všechny ostatní moduly tedy s opensasc-ng fungovat nebudou.
Nemám tušení, jestli by nebylo možné přepsat soubor open-sasc-ng/sc/PLUGINS/src/sc-src/smartcard.c
tak, aby používal jiná volání (nejspíš by to ale šlo, když oscam funguje; jen bych musel přijít na to, jak vlastně funguje phoenix, potažmo protokol smart kartiček), popřípadě zda by bylo možné zmíněná volání do některých modulů doimplementovat (to mi ovšem připadá nesystémové – na druhou stranu, když emulace sériového portu, tak se vším všudy).
a) Ano, příkazy pro Frontend, tedy i DiSEqC procházejí sasc-ng beze změny. Podporováno je i S2API (V4L DVB API verze 5).
b) Ano, ale je nutné, aby klientský program pro takové dekódování nepoužíval tzv. budget mode.
BUDGET mode = zařízení požádá o (neexistující) PID 8192, což kernel pochopí tak, že chce předávat celý TS, jak leze z demodulátoru. Toto s sasc nefunguje.
NON-BUDGET mode = zařízení požádá o ta čísla PID, o která má zájem. O jejich vyfiltrování z TS se stará kernelový soft-demuxer.
Po instalaci nového Mythbuntu jsem zjistil, že BE se spouští pomocí up-start. Jak nejlépe zajistit, aby open-sasc byl spuštěn před BE? Zkoušel jsem to klasicky přes init.d, ale to mi nezajistí na 100%, že BE je spuštěn až po, nejlépe s časovou rezervou pro nutnou inicializaci open-sasc.
Pokud kabelovka používá některý ze „známých“ CA systémů a zároveň nepoužívá přídavné anti-fraud featury typu párování kartičky a přístroje (což u nás dělá třeba DigiTV), pak by to jít mělo. Princip CA v DVB není závislý na fyzické platformě.
Ovšem pro příjem DVB-C vysílání je třeba DVB-C karta, nikoli DVB-T karta.
Děkuji za výborný článek. Mám ale problém rozchodit spolupráci s dekódovací kartou. Jako čtečku používám tento USB Phoenix:
http://www.dxc.cz/p752-usb-phoenix-programator/
Když kartu do čtečky zastrčím, rozsvítí se zelená dioda (asi že je zastrčena správně). Po spuštění sasc-ng dostanu ale tento výpis:
Starting sasc-ng: cannot open logfile /var/log/mythtv/sasc-ng.log cannot open logfile; using stdout/stderr Mar 1 23:23:42.832 : Version: 0.0.2-81M/81 Mar 1 23:23:42.834 CAM: initializing plugin: SoftCam (0.9.0-Unknown): A software emulated CAM Mar 1 23:23:42.834 CAM: >>Applying SC args: Mar 1 23:23:42.834 CAM: --serial=/dev/ttyUSB0 sasc-ng. titan:~# Mar 1 23:23:42 [core.load] smartcards: added serial port /dev/ttyUSB0 as port 0 (normal CD, normal RESET, CLOCK 3571200) Mar 1 23:23:42.843 CAM(general.info): SC version 0.9.0-Unknown initializing Mar 1 23:23:42.844 CAM: starting plugin: Mar 1 23:23:42.844 CAM(general.info): SC version 0.9.0-Unknown starting Mar 1 23:23:42.844 CAM(core.load): ** Plugin config: Mar 1 23:23:42.844 CAM(core.load): ** Key updates (AU) are enabled (active CAIDs) (no prestart) Mar 1 23:23:42.845 CAM(core.load): ** Local systems DON'T take priority over cached remote Mar 1 23:23:42.845 CAM(core.load): ** Concurrent FF recordings are NOT allowed Mar 1 23:23:42.845 CAM(core.load): ** Force transfermode with digital audio Mar 1 23:23:42.845 CAM(core.load): ** ScCaps are 1 2 0 0 0 0 0 0 0 0 Mar 1 23:23:42.846 CAM(core.load): ** Ignored CAIDs 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 0000 Mar 1 23:23:42.846 CAM(general.error): failed open /etc/sasc-ng/cardclient.conf: No such file or directory Mar 1 23:23:42.846 CAM(general.error): failed open /etc/sasc-ng/SoftCam.Key: No such file or directory Mar 1 23:23:42.847 CAM(general.error): failed open /etc/sasc-ng/smartcard.conf: No such file or directory Mar 1 23:23:42.847 CAM(general.error): no keys loaded for softcam! Mar 1 23:23:42.847 CAM(core.load): ** registered systems: Mar 1 23:23:42.847 CAM(core.load): ** Cardclient (pri -15) Mar 1 23:23:42.847 CAM(core.load): ** Conax (pri -10) Mar 1 23:23:42.848 CAM(core.load): ** ConstCW (pri -20) Mar 1 23:23:42.848 CAM(core.load): ** Cryptoworks (pri -10) Mar 1 23:23:42.848 CAM(core.load): ** Irdeto (pri -10) Mar 1 23:23:42.848 CAM(core.load): ** Nagra (pri -10) Mar 1 23:23:42.848 CAM(core.load): ** Nagra2 (pri -10) Mar 1 23:23:42.849 CAM(core.load): ** SC-Conax (pri -5) Mar 1 23:23:42.849 CAM(core.load): ** SC-Cryptoworks (pri -5) Mar 1 23:23:42.849 CAM(core.load): ** SC-Irdeto (pri -5) Mar 1 23:23:42.849 CAM(core.load): ** SC-Nagra (pri -5) Mar 1 23:23:42.849 CAM(core.load): ** SC-Seca (pri -5) Mar 1 23:23:42.849 CAM(core.load): ** SC-Viaccess (pri -5) Mar 1 23:23:42.850 CAM(core.load): ** SC-VideoGuard2 (pri -5) Mar 1 23:23:42.850 CAM(core.load): ** Seca (pri -10) Mar 1 23:23:42.850 CAM(core.load): ** @SHL (pri -10) Mar 1 23:23:42.850 CAM(core.load): ** Viaccess (pri -10) Mar 1 23:23:42.852 CAM(core.smartcard): 0: new card inserted Mar 1 23:23:42.856 CAM(core.smartcard): 0: reseting card (sermode 8e2) Mar 1 23:23:43.854 frontend: Starting thread on /dev/dvb/adapter2/frontend1 The thread scheduling parameters indicate: policy = 0 priority = 0 Mar 1 23:23:43.856 demux: Starting thread on /dev/dvb/adapter2/demux1 The thread scheduling parameters indicate: policy = 0 priority = 0 Mar 1 23:23:43.866 dvr: Starting thread on /dev/dvb/adapter2/dvr1 The thread scheduling parameters indicate: policy = 1 priority = 99 Mar 1 23:23:43.867 : Listening on port 5456 Mar 1 23:23:44.970 CAM(core.smartcard): 0: reset/atr error Mar 1 23:23:44.973 CAM(core.smartcard): 0: reseting card (sermode 8o2) Mar 1 23:23:47.079 CAM(core.smartcard): 0: reset/atr error Mar 1 23:23:47.082 CAM(core.smartcard): 0: reseting card (sermode 8n2) Mar 1 23:23:49.189 CAM(core.smartcard): 0: reset/atr error Mar 1 23:23:49.189 CAM(core.smartcard): 0: can't initialise new card, ignoring port until card reinserted
Identický výpis dostanu i pokud ve Phoenixu není karta vůbec zastrčena. Tzn. evidentně s ní nekomunikuje. Otázkou ale je…proč?
Zároveň by mě zajímalo, jestli mohu nějak ověřit komunikaci karta<->čtečka. Na fórech jsou zmínky o tom, že lze z karty vyčíst např. kdy byla naposledy aktualizována apod., ale už jsem nenasel konkrétní popis, jak v linuxu tato data z karty získat.
Možná máte na čtečce invertovaný signál Reset. Zkuste přidat parametr --cam-opt -R
Co se týče vypsání informací z karty, můžete k tomu použít třeba software oscam. Návod zde: http://wiki.tvpc.cz/mythtv/cardserver#oscam
Zkouším sasc-ng vnutit vámi doporučený parametr, ale protestuje. Konkrétně, v konfiguraci mám toto:
DAEMON_OPTS="-j 1:2 --sid-filt 16 --sid-allpid --sid-nocache -d 0 \ --cam-budget --cam-dir /etc/sasc-ng --cam-opt --serial=/dev/ttyUSB0 --cam-opt -R"
a po spuštění dostanu toto (jen výřez výpisu):
.. Mar 2 13:57:37.607 CAM: >>Applying SC args: Mar 2 13:57:37.607 CAM: -R Mar 2 13:57:37.607 CAM: -R ..
Snaží se dvakrát aplikovat parametr -R
místo toto, prvním parametrem bylo --serial=/dev/ttyUSB0
. Zkoušel jsem i jiné druhý zápisu parametrů, jak mě tak různě napadlo, ale asi jsem nepřišel na ten správný. Jak to celé tedy správně zapsat?
Ze zdrojáku jsem se ještě pokusil vyluštit (a správnost nezaručuju), že zápis by měl být možná takto:
DAEMON_OPTS="-j 1:2 --sid-filt 16 --sid-allpid --sid-nocache -d 0 \ --cam-budget --cam-dir /etc/sasc-ng --cam-opt -R --serial=/dev/ttyUSB0"
Při takovém zadání po spuštění ale kompletní výpis vypadá takto:
Starting sasc-ng: /usr/local/sbin/sasc-ng: unrecognized option `--serial=/dev/ttyUSB0' Mar 2 14:11:56.899 : Illegal options specified. Aborting! sasc-ng.
Koukám, že problém byl nakonec na fyzické vrstě, nicméně pro někoho dalšího odpovím:
Předtím jsem se nepodíval, jak přesně funguje patch Petra Stehlíka. Je to tak, že --cam-opt
může být pouze jeden, ale jeho argument může obsahovat (oescapované) mezery, které se rozloží do dílčích argumentů sc.
Takže správně by to mělo být:
--cam-budget --cam-dir /etc/sasc-ng --cam-opt -R\ --serial=/dev/ttyUSB0
nebo
--cam-budget --cam-dir /etc/sasc-ng --cam-opt '-R --serial=/dev/ttyUSB0'
Resil jsem podobny problem … po dvou bezesnych nocich je problem odhalen. Kartu je treba zastrcit jeste o malicky kousek dal aby zelena ledka zhasla … alespon me to pomohlo ;-) Pak to kartu najde. Prisel jsem na to pri pouziti newcs … musi byt videt vlozena karta. Pak zacalo komunikovat sasc-ng.
sam pujdu do MythTV instalace pristi tyden, snad se mi zadari vse nalezite ponastavovat
mate nekdo zkusenosti s DVB-S externim tunerem? v CR jsem jich moc nevidel prodavat, ale v zahranici se nejake daji sehnat - o pripojeni dekodovaci karty nestojim, jde mi hlavne o volne sirene programy (satelit je umisten na druzstevnim dome)
ps: pro priznivce HTPC jsem spustil forum na adrese htpc.markuc.net - snad se tam casem objevi nejake ty prispevky ;)
Zdravím, na chalupě nechytneme DVB-T, takže jediná možnost je satelit. Zavedení servisního poplatku jsem ještě skousl, ale teď jej zdražují a určitě to nebude poslední zdražení. Sledujeme tam pouze "neplacené" kanály - české vysílání. Balancuji mezi variantou nelegální a tzv. nulovou, tj. že tam TV odpískáme úplně. Na to, kolik času tam celkem odsledujeme, začíná být servisní poplatek dost předražený. Nemáte nějaké alternativní řešení? :-)
muj pritel je holandan a ma tady v cesku problem se svoji deko.kartou,kterou ma z nl. kdyz bydlel v belgiji tam mu fungovala bez problemu. karta by mela byt jeste dva mesice funkcni,ale vsechny programy se mu ukazuji zakodovane.da se tady nekde v cesku koupit dek.karta s placenyma holandskyma sat.kanalama.ASTRA1 19,2E ?