Jak již bylo řečeno - integrace aplikace do jiných systémů je placená tedy např. do Atlassian produktů (JIRA, Confluence) se instaluje jako balíček s měsíčním nebo ročním předplatným.
"By picking one commercial ecosystem to charge for the application where the host product is pay-for and the profit margins greatest, and that was the Atlassian ecosystem. "
Možná by nebylo špatné mít v nadpisu spíš původní název draw.io, pod kterým to znají dodnes prakticky všichni.
To je problem spravce repa. Ne autora clanku a ne autora appky. Spravce repa take muze v souhladu s provoznimi pravidly a technickymi moznostmi daneho systemu udelat alias nebo balik po urcite dobe prejmenovat.
Jenomže to nevylučuje, že tohle je článek, tedy útvar určený k informování čtenářů.
8. 3. 2023, 17:41 editováno autorem komentáře
Aktuální název je Diagrams.net a v článku je uvedeno, že původní název byl Draw.io. S čím máš problém?
POZOR NASLEDUJE NEPLATENA REKLAMA
Ja som to skusal niekolko krat ale vzdy som sa vratil k yEd. Ma skvely automaticky layouting a podporuje graphml. Takze ak mate nejaky zdroj dat ktory dokazete previezt do graphml co nie je ziadna veda, nody a vztahy, viete to tam nacitat a layoutnut za par minut.
https://www.yworks.com/products/yed
Aplikacia je zdarma a maju aj webovy editor
Generování grafů z dat
https://www.diagrams.net/blog/diagrams-from-code
https://www.diagrams.net/blog/insert-from-csv
Auto layout
https://www.diagrams.net/blog/automated-layout-shapes
Hledání informací a článků - https://www.diagrams.net/blog
FAQ - https://www.diagrams.net/doc/faq/
Já to používám když potřebuju do prezentace nějaký pěkný diagram a v PlanUML to ne a ne napozicovat. Ale jinak dávám přednost PlanUML v kterém to mám nakreslene/napsané mnohem rychleji (hlavně sekvenční diagramy)
jj zrovna sekvencni diagramy jdou v PlantUML krasne a navic tam v naproste vetsine pripadu nejsou problemy s layoutem, proste normalni usporadani zleva doprava.
Taky diagrams.net pouzivam, treba pri vyuce. Jdou v tom kreslit i vyvojove diagramy a jde to fakt dobre. Driv jsem pouzival treba aplikaci dia, ale myslim ze diagrams.net (i na webu) je lepsi volba.
Já třeba používám aplikaci "dia" a ta mi přijde dobrá. Když srovnáte možnosti zákresu sítě, co z toho je lepší? UML diagramy nekreslím.
V článku jsem to sice psal a uznávám, že předchozí odpověď to nevyjasnila. Diagrams.net je rozhodně lepší. Vytvořím v něm své návrhy podstatně rychleji.
Na schémata a vývojové diagramy používám aplikaci Pencil Project.
Intuitivní, jednoduchá a je tam vše co potřebuji.
Je to OpenSource, binárky existují pro všechny hlavní OS.
https://pencil.evolus.vn/
Chtěl jsem napsat, že to je už pár let opuštěný projekt, ale po třech letech vydali novou verzi. Tak uvidíme, jestli se to nějak rozumně rozjede.
Jinak jak jsem zjistil tak zmena jmena neni uplne dokonana, aplikace na macu je draw.io, soubory to uklada s priponou drawio, atd. Ale prekvapive je to hodne pouzitelna aplikace, takze dekuji za tip.
Tady je článek, který to oznamuje : https://www.diagrams.net/blog/move-diagrams-net
Primárně šlo odstranit aplikaci z domény .io, což s povedlo. V integracích stále zůstává původní jméno draw.io a proto je i v Linuxových distribucích, ba i na GitHubu je stále jako draw.io.
Ta změna je pozvolná, primárně asi nešlo úplně o to jméno vymýtit, ale nepodporovat jeho podobu s .io v rámci online aplikace.
Osobní postřehy :
yED
- není to opensource
- uhlazené prostředí
- pouze 3 jazyky UI
- menší množství tvarů v základu
- menší množství šablon
- jen 3 typy Exportu (PNG, SVG, PDF)
- zajímavý je koncept App Generátoru (vygenerujete si např. JavaScript verzi diagramu), ale např. pro knihovnu HTML je zapotřebí speciální knihovna, která je v Trial verzi na 60 dnů, pak placená.
- trošku hůře se mi yED ovládal
- celkově mám pocit, že je yEd zaměřen na uživatele netechnického ražení, osobně bych chtěl mít více možností si např. do síťových diagramů vkládat více informací o bodech apod. Třeba pokročilejší metadata.
- nepřišel jsem na to, jak vložit více stránek, jak vložit více vrstev a mezi tím vším přepínat
- a v pozadí stále cítím to, že je to jen light verze produktu za peníze
- rychle jsem nenašel nějakou propracovanou dokumentaci, spíše jen ukázková videa
- moje rychlé hodnocení : yED Live určitě používat jde, nakreslíte v něm spoustu věcí, občas narazíte na "záměrný" limit tj. business model aplikace. Jste trochu omezeni na importu i exportu svých dat. Pokud vezmu cenu, tak Diagrams.net nabízí více možností a dle mého lépe zpracovaných. Primárně mám pocit, že business model je založen na podpůrné knihovně, kterou lze integrovat do spousty jiných řešení a o kterou jde především. yED Live je vlastně jen ukázkovou aplikací, co se s knihovnou dá dělat. To je trochu rozdíl v tom, jak vnímat yED Live vs Diagrams.net.
Osobní postřehy
Lucidchart
- limity ve free verzi - 60 objektů v rámci diagramu
- nemožnost importu Visio grafů ve free verzi
- registrace před prvním použitím, i když verze free
- má samostatnou aplikaci pro mobily/tablety
- podobné rozhraní jako Diagrams.net
- hodně zaměřený na týmovou spolupráci
- Lucidchart je nastaven tak, aby byl skvělým produktem, pokud zaplatíte nějakých 8 USD měsíčně. Pak je díky své profesionální podpoře pro firmy určitě zajímavější, než Diagrams.net. I díky spoustě integrací se spoustou jiných aplikací. Jako individuální uživatel bych ale spíše zvolil Diagrams.net a nebude mi nic moc chybět.
Taky jsem architekt a taky jsem používal. Pak jsem objevil https://excalidraw.com/ a od té doby nic jiného nepoužívám. Rozumí tomu všichni. Od ředitele po uklízečku (myslím v dobrém slova smyslu). A to je přesně to “oč v architektuře kráčí”.
V tom prohlizeci to vypada hezky, ale jak to nainstaluji v korporatu na pocitace (mac, win, lin)? Npm? Tezko.
Dá se to rozchodit on-premise (self hosted) na vlastní doméně a dobré mi to přijde právě v tom, že nemusím nikde nic instalovat. Někdo v tom spatřuje výhodu a někdo nevýhodu. Já patřím do té první skupiny. Ještě nemají úplně dotažený "collaboration" režim právě u toho "self hosted", existují k tomu nějaké forky na githubu (viz. např. článek zde: https://medium.com/@alswl/self-hosted-online-collaborative-drawing-platform-excalidraw-a9bcda614186). Nicméně věřím, že se brzo objeví nějaký dostupný návod i na tu kolaboraci.
Njn, a nebude to v browseru pruser? Protoze takovy google chrome zacal vypinat stranky na pozadi takze neco rozdelas a odskocis si na kafe a prijdes a prace v pryc. Pokud to tedy nemaj nejak rozumne osetreno.
Backend je perzistentní (např. v Postgres), lokálně to bude nejspíš v browser "local storage" (jen tipuju!). Klientovi pošlu jen URL, které se při každé změně přegeneruje (tuším nějaký gzip v kombinaci s base64, opět jen tipuju!). Zbytek zatím neřeším.
Bez vlastnich ikon (jen tech nabizenych) mivaji soubory .drawio velikost tak 1-3 kB a to se ani nesnazi o nejakou komprimaci. Tedy predrecnik mluvil o jinem produktu, ale ty diagramy jsou fakt hodne male. Jestli je ale dobry je davat do URL, to si moc nemyslim.
Já bych tedy řekl, že velikost dat závisí na tom, kolik prvků v diagramu je. Navíc limit délky URL je kolem 2 kB, při použití BASE64 je to 1,5 kB dat.
jj to urcite. Myslel jsem rozumne velke diagramy, a to muzeme pocitat v celkovem poctu prvku. Jde rekneme o desitky prvku, mozna nizkou stovku (co se tak divam na nase diagramy). Potom, kdyz uz se tam toho rve hodne, zaprve to webove kreslitko zacina blbnout (treba nektere prvky jsou neklikatelne a pomuze az znovuotevreni drawio) a zadruhe je to neprehledne.
Dělal jsem malý experiment, nezkoumal jsem co je za tím. A asi to bude trochu jinak, než tady čtu. Zdá se to nemožné, ale vypadá, že to funguje. Můžete vyzkoušet (viz https://github.com/svatas/Universal_calendar)
- Vytvořil jsem diagram, který má dvě stránky. Nazval jsem jej Univerzální kalendář, je to pro mé potřeby a jsou to dlaždice s měsíčním kalendářem pro každou variantu roku. Na první stránce je normální rok, na druhé rok přestupný.
- Pomocí doplňku Number jsem zjistil, že na první stránce je více než 3 200 objektů a na druhé stránce také. Dohromady skoro 6 500 objektů.
- Uložený nekomprimovaný soubor má velikost 2 378 490 bajtů, komprimovaná velikost je 100 357 bajtů.
Co se stane, pokud soubor uložím do URL? Vygeneruje se a je funkční! Když jsem ten odkaz nacpal do texťáku, abych zjistil jeho délku, má 101873 znaků. Takže limit 2048 znaků na URL? Nesmysl. Respektive si myslím, že to je samozřejmě mimo standard a prohlížeč si s tím poradí (testuju to teď v MS Edge, nic jiného nemám k dispozici). Abych eliminoval nějakou cache apod., spustil jsem si anonymní režim a nacpal odkaz tam.
Pokud se podíváte na ten odkaz na github, připravil jsem tam všechny podklady, včetně toho odkazu na diagrams.net. Dejte vědět, jak vám to funguje.
Je zajímavé číst na internetu, jaký je limit URL. Vlákno (https://stackoverflow.com/questions/417142/what-is-the-maximum-length-of-a-url-in-different-browsers) je dost zajímavé a je tam zmíněno, že se povedlo vygenerovat až 300MB URL odkaz. Dle jiných názorů není délka URL nijak omezena a vlastně je to dáno jen tím, co snese váš prohlížeč v kombinaci s OS. Z tohoto pohledu je nějaký 100kb vlastně brnkačka.
13. 3. 2023, 09:26 editováno autorem komentáře
Ano, délka URL není standardem nijak omezena. Za bezpečné maximum je ale považováno 2048 znaků. Protože když to chcete použít v nějaké veřejně dostupné aplikaci, nezajímá vás, že nějaký prohlížeč zvládne uložit do URL 300 MB. Zajímá vás, který (i z různých málo používaných klientů) zvládne nejméně – protože tím se musíte řídit.
Mimochodem, URL se používá třeba ke stahování souborů vygenerovaných v prohlížeči, nebo když už ten soubor máte v prohlížeči a chcete ho umožnit uložit, aniž by se musel znovu stahovat ze serveru. A právě na limity délky URL se tam naráží.
Navíc v případě URL, které se skutečně přenáší po síti, bych se nebál ani tak limitů na straně prohlížečů, ale spíš různých antivirů a další podobné havěti, která má prohlížeče chránit, ale většinou to snese daleko míň, než prohlížeč samotný.
No ale to pak to váš původní příspěvek o maximální délce 2048 znaků staví na hlavu, protože z tohoto pohledu to není úplně podstatné, protože ty limity asi nejdou jednoduše popsat, respektive se s nimi asi tak jednoduše nesetkáte (to nic neříká o tom, jaké vlastně jsou).
Můj diagram je skutečně (a záměrně) extrém. Vzhledem k tomu, že jsem ale v diskuzích kolem diagrams.net/draw.io nenarazil na nějaké zprávy o tom, že "mi nefunguje URL na diagram," nebude to asi tak žhavé. V dokumentaci je pouze zmínka, že se s délkou URL mohou různé prohlížeče popasovat různě bez nějakého konkrétního limitu. Asi bych to neřešil. Pokud na limit narazím, je dostatek způsobů, jak diagramy zdarma sdílet. Ale je pravda, že já jsem takhle skrz diagrams.net sdílel kde co, a nikdy jsem se s tím v praxi nesetkal. Vědí to asi i autoři, proto tu funkci implementovali.
Na druhou stranu byť i jen ty limity dohledat, je poměrně složité. Dle článku na https://www.sistrix.com/ask-sistrix/technical-seo/site-structure/url-length-how-long-can-a-url-be#Maximum-URL-length-for-popular-browsers jsou nejvyšší limity 64000 znaků, ale zároveň se tam píše, že "Since these values are all above the maximum 2,083 characters specified by the Microsoft Internet Explorer and Edge browsers, they have no effect on the maximum URL length in practice." A tohle jsem zjistil i já na své verzi Edge.
Prvním náznakem limitu na nějaké rozumné úrovni je https://www.geeksforgeeks.org/maximum-length-of-a-url-in-different-browsers/, kde se píše, že Chrome je omezen 2MB.
A další zdroje, které jsem našel, píšou v podstatě pořád to stejné. Z pohledu uživatele diagrams.net mne tedy asi netrápí to, že bych nebyl schopen "předat" svůj diagram komukoliv v rámci URL. Tisíce, stovky nebo desítky objektů, neměl by to být problém.
Situace je nejasná, ale zjevně to nezpůsobuje nějaké masivní problémy, protože se o tom nikde nic nepíše, respektive na nic jsem nenarazil.
13. 3. 2023, 13:29 editováno autorem komentáře
Aby bylo možné to ukládání do URL použít, potřebujete znát délku, kterou vždy spolehlivě dokážete do URL uložit. Když to budete hledat na internetu, najdete ten limit 2000/2048 znaků.
Netuším, proč do toho motáte diagrams.net. To má export do URL jenom jako jednu z možností, když chcete někomu snadno předat nějaký obrázek. Když se tam větší diagram nevejde, předáte ho prostě jiným způsobem, třeba přes soubor. Bavíme se tady jenom o teoretickém Murphyho nápadu, že by aktuálně rozpracovaný diagram byl v prohlížeči uložen v URL – což snad všichni víme, že to tak není.
A to je to, o čem mluvím já! Murphyho sen se stal skutečností. Ten URL link, který vygeneruje diagrams.net právě celý ten diagram obsahuje!
Pokud se podíváte na tu stránku na GitHubu, kterou jsem pro účely testu vytvořil, tak to URL skutečně obsahuje komprimovaný XML soubor, žádný obrázek. Schválně si ho vyzkoušejte - diagram, který jste u sebe nikdy na PC neměl, můžete jen pomocí URL přenést jinam a sdílet.
Tahle vlastnost je unikátní a proto je dobré se ptát, jaký je limit URL? Dokážu tak předat v URL jak složitý diagram? A výsledkem je, že dokážu předat URL o velikosti cca 100 kB, který obsahuje komprimované XML, které můžete libovolně upravit. Žádné SVG, žádný PNG/JPG. XML soubor, se kterým diagrams.net pracuje. Proto ho do toho motám a proto je důležité, jaký ten limit je.
Chtěl jsem pomocí testu zjistit, jak moc velký diagram můžu vytvořit, než mne zařízne prohlížeč nebo někdo jiný skrz URL. Zjistil jsem, že se tak nestalo a že jsem schopen předat diagram s 6500 objekty o velikosti přes 100kB.
Proto o tom mluvil Murphy, proto o tom mluvím já a proto mne zajímalo, co a jak se dá sdílet.
Váš výrok : "což snad všichni víme, že to tak není." není pravdivý, protože to tak bohužel je. A to rozporuju.
13. 3. 2023, 15:08 editováno autorem komentáře
A ten test ukazuje, že ten limit na URL o velikosti 2048 znaků se prostě neaplikuje.
Ten vygenerovaný URL skutečně není link na cokoliv někde uloženého na diagrams.net. Všechna data jsou v tom URL, která umí diagrams.net interpretovat.
Docela mne to zaskočilo, protože ten limit 2048 znaků na URL je všude zmiňovaný, ale vlastně se nikde neaplikuje.
Prověřuju to horem dolem a vychází mi z toho jediné - empiricky ověřená informace říká, že limit počtu znaků URL (alespoň v prohlížeči MS Edge) je určitě více než 100 357 bajtů, což je úplně jiná cifra, než všude uváděných 2 048 znaků. Kde dělám chybu? Co si interpretuju špatně? Dokážete to někdo potvrdit či vyvrátit?
Kde dělám chybu? Co si interpretuju špatně?</me>
Chybu děláte v tom, že jedno pozorování z jednoho prohlížeče na jednom počítači generalizujete na celý internet.
Murphyho sen se stal skutečností.
Ne, nestal. Murphy si vymyslel, že diagram by byl uložený jenom v URL, takže pokud by překročil délku URL, diagram by se nenávratně poškodil.
Vy píšete o něčem úplně jiném – o tom, že diagram (uložený jinde!) je možné také jednorázově vyexportovat do URL. No a když se to URL ořízne, tak přijdete o jednu z možností sdílení, ale ne o celý diagram.
Váš výrok : "což snad všichni víme, že to tak není." není pravdivý, protože to tak bohužel je. A to rozporuju.
Ne, není to tak. Když si vytvoříte prázdný diagram a vložíte do něj jeden objekt, zjistíte, že se URL nezmění. Tudíž diagrams.net nepoužívá URL jako úložiště rozpracovaného diagramu. Ono se na to teda dá přijít i bez takového pokusu – stačí si uvědomit, že běžné tažení objektu myší po diagramu by muselo znamenat, že se s každým posunem myši o pár pixelů by se celý diagram musel minimálně serializovat do URL (pokud by byl uložen kromě URL i v paměti), což by teda výkonu moc nepomohlo.
Znovu a detailněji
- diagrams.net je webový program, který pracuje s diagramy. Když s diagramem pracujete, co cache prohlížeče se ukládá rozpracovaný soubor XML
- Když ale cache prohlížeče smažete bez uložení mimo cache, diagram zmizí
- Když v rozhraní zmáčknete tlačítko Uložit, uloží se do XML dokumentu na disk, kam si určíte.
- Když dáte možnost Exportovat, můžete diagram uložit v mnoha formátech - XML, SVG, JPG, PNG, Visio apod. A mimo jiné i do URL.
- vygenerovaný link neodkazuje nikam do úložiště na diagrams.net, nic se nikam na web neukládá, vše je pouze lokálně
- pokud si váš diagram neuložíte na lokální disk, ale pouze vyexprotujete do URL, neexistuje žádná lokální verze, ani verze na diagrams.net
- Pokud ten odkaz poškodíte (respektive ořízne se v prohlížeči), máte po diagramu. Nikde není uložen, neexistuje, je opravdu natvrdo zakódován v tom URL.
To ukládání do URL není "live", vygeneruje se až na požádání. Proto při vytvoření nového a vložení objektu se URL nemění. Pokud ale dáte vygenerovat URL z prázdného souboru a ze souboru s jedním objektem, jsou různé.
Proto je tak důležité, zda vás nějaký prohlížeč ořízne v délce URL pro sdílení. URL pro sdílení = ten stejný vygenerovaný URL jako je popsáno výše. Stojím si za tím, že po vygenerování URL je celý diagram uložen právě v tomto URL a nikde jinde. Přes URL jakoby nic nesdílíte, ale posíláte datovou strukturu XML v komprimované podobě.
Proto má ten URL odkaz 100 000 znaků, protože jsou v něm ta data. Pokud je "něco" ořízne na např. 99 900 znaků, je URL poškozeno a žádný diagram se neobjeví. Pokud si z testu na githubu zkopírujete třeba jen část odkazu, můžete to vyzkoušet.
Pokud pošlu ten odkaz mailem nebo ho zapíšu do web stránky (jako v mém GitHub příkladě), už narážíte na první limit - některé prohlížeče tvrdí, že neumí zobrazit příliš dlouhý link (třeba Firefox uvádí 65000 a Safari 80000 znaků) jako link a musíte udělat tu fintu, kterou popisuju já - Copy&Paste do adresního řádku. Diagram se vám objeví. Opakuji, že není nikde na serveru uložen, veškeré info je v tom URL extrémně dklouhém odkaze a je v něm i ten samotný XML komprimovaný výsledný soubor tak, jako byste jej uložil na disk.
Diagrams.net říká, že se žádný diagram nikam neukládá a není co sdílet. Vše se ukládá pouze lokálně do vašeho PC. Data na giagrams.net putují jen ve chvíli, pokud převádíte do PDF. Rozporuji ten výrok, že je diagram uložený jinde, Pokud nechcete, tak není. Případně jen lokálně. Diagrams.net opravdu nedisponuje žádným úložištěm.
Tohle je prostě koncept, který jsem u jiného programu ještě neviděl A možnost exportu do URL (opravdu export, nikoliv sdílení) je poměrně unikátní. .
Když s diagramem pracujete, co cache prohlížeče se ukládá rozpracovaný soubor XML
Jak konkrétně si představujete to „ukládá se do cache“? Víte, co je cache prohlížeče? Co se tam ukládá? Kdo to tam ukládá?
pokud si váš diagram neuložíte na lokální disk, ale pouze vyexprotujete do URL, neexistuje žádná lokální verze, ani verze na diagrams.net
Ten export je doplňková možnost, fíčura navíc, která se někdy může hodit, tak proč ji uživatelům nenabídnout. Není to ale kritická funkce, takže nevadí, když někdy nebude fungovat. Lidem, kterým funguje, může někdy pomoci.
Podstatné v kontextu původní diskuse je nicméně to, že aplikace nemá v URL uložen svůj aktuální stav – pouze tam na žádost uživatele může data vyexportovat.
To ukládání do URL není "live", vygeneruje se až na požádání.
Ano, to je klíčové. Tedy Murphyho teorie je mylná.
Proto je tak důležité, zda vás nějaký prohlížeč ořízne v délce URL pro sdílení.
Ono to zas tak důležité není. Když to nebude fungovat, pořád máte spoustu jiných možností, jak schéma vyexportovat.
Stojím si za tím, že po vygenerování URL je celý diagram uložen právě v tomto URL a nikde jinde.
Za tím si klidně stojte, ale nikdo to nerozporuje.
Diagrams.net opravdu nedisponuje žádným úložištěm.
Což opět nikdo nerozporuje.
Tohle je prostě koncept, který jsem u jiného programu ještě neviděl A možnost exportu do URL (opravdu export, nikoliv sdílení) je poměrně unikátní.
Zas takový unikát to není, třeba snad každá mapová aplikace vám do URL exportuje aktuální pozici a zoom na mapě. Nebo se do URL dává třeba JWT, aby ta data byla rovnou i podepsaná a nemohl je někdo podvrhnout.
Každopádně už jste snad pochopil, že Murphyho teorie, že by aplikace na tvorbu diagramů měla svůj aktuální stav neustále serializovaný do URL, je nesmysl.
Obdivuji vytrvalost, se kterou se dovedeš bavit s Jirsákem. Klobouk dolů!
K věci - všimni si, jak je vytvořená URL adresa - celkem krátká část, pak hash (#) a pak samotná data.
Browser na server pošle jenom část před hashem, fragment za hashem si pak zpracuje javascript lokálně (ani poskytovatel služby neví, co si edituješ za dokument).
Kdyby to bylo celé v části, která se posílá na server, tak ta data server odmítne zpracovat a vrátí HTTP error 413/400/500 - podle konfigurace webserveru/aplikace. Dá se to ověřit i přes zobrazení HTTP hlaviček.
Takže se sice na straně prohlížeče poruší maximální délka URL, ale zároveň je maximální délka URL odeslaná na server dodržena.
Mmmartan: Nepřestává mne fascinovat, kolik lidí hodnotí komentáře v diskusi podle toho, zda je píše jejich oblíbenec či neoblíbenec, a je jim absolutně jedno, jestli ten komentář je fakticky správně nebo není.
Přitom je otázka asi tří vteřin ověřit si, že Murphyho teorie, kterou pan Vít tak vehementně obhajuje, je mylná. „Klientovi pošlu jen URL, které se při každé změně přegeneruje“ – stačí udělat jednu změnu v diagramu a podívat se do URL, že se nijak nezměnilo. Hotovo, ověřeno, Murphyho teorie neplatí.
Někteří lidé si ale nějakými fakty nenechají zkazit svůj názor, že?
„Klientovi pošlu jen URL, které se při každé změně přegeneruje“
Podle mne je to sporné. Pokud udělám změnu a to URL si "přegeneruju" ručně (Export do - URL), je skutečně jiné. Neudělá se to automaticky, ale až na vyžádání. Takže to sedí, protože udělám změnu, URL se změní a já ji posílám. Nemyslím to URL, které vidím v adresním řádku v prohlížeči, bavím se o vygenerovaném URL přímo z aplikace.
Zároveň také neplatí, že URL může mít jen 2048 znaků, protože v mém případě to bylo 100 000 znaků. Záleží pak na tom, jak se to zpracuje dál, což už mi někdo vysvětlil výše.
Schválně :
- otevřete si Diagrams.net s prázdným diagramem
- zvolte z nabídky Soubor - Exportovat jako - URL
- URL si zkopírujte
(moje URL : https://viewer.diagrams.net/?tags=%7B%7D&highlight=0000ff&edit=_blank&layers=1&nav=1&title=sss.drawio#RddG9DoIwEADgp%2BmOLVGYEXVxYnBu6EmbFI6UGtCnF3IgNujSXL%2B79vrDRFYPZydbfUUFlvFIDUwcGedpIsZxgidBHMUElTOKaLdCYV4wYzTrwyjogkKPaL1pQyyxaaD0gUnnsA%2FL7mjDrq2sYANFKe1Wb0Z5TZrww%2BoXMJVeOu%2F2KWVquRTPN%2Bm0VNh%2FkciZyByip6geMrDT2y3vQutOf7Kfgzlo%2FI8FY7DuPU6CDxL5Gw%3D%3D)
- do diagramu nakreslete rámeček
- zvolte z nabídky Soubor - Exportovat - URL
- URL si zkopírujte
(moje URL : https://viewer.diagrams.net/?tags=%7B%7D&highlight=0000ff&edit=_blank&layers=1&nav=1&title=sss.drawio#RjZJNT4QwEIZ%2FDUcToLiyVxHdgxtjSPTc0JE2WygpRcBfb7FTPrLZxEszfWY6nXlnApLV44umLT8rBjKIQzYG5CmI42NK7DmDyYEkTByotGAORSsoxA8gDJH2gkG3CzRKSSPaPSxV00BpdoxqrYZ92JeS%2B19bWsEVKEoqr%2BmnYIY7msYPKz%2BBqLj%2FOTocnaemPhg76Thlatggkgck00oZZ9VjBnLWzuvi3j3f8C6FaWjMfx58kLfwnF%2B6Iim691c4tVDGd5jlm8oeG8ZizeQV0KpvGMxJwoA8DlwYKFpazt7Bjtwybmppb5E1MR1oA%2BPNOqOle7s1oGowerIh%2BIDco2C4MVGK92HVP%2FKi8o32B2QUR14tqVdVrIHC%2BOs6gD%2FfZotJ%2Fgs%3D)
- URL porovnejte
Otázka : jsou ty URL stejné?
Podle mne je to sporné. Pokud udělám změnu a to URL si "přegeneruju" ručně (Export do - URL), je skutečně jiné. Neudělá se to automaticky, ale až na vyžádání.
Není to sporné. To ukládání do URL bylo zmíněno jako řešení situace, kdy by prohlížeč při uspání záložky kompletně zapomněl stav aplikace. Beze vších pochyb tedy „při každé změně“ bylo myšleno „při každé změně automaticky, bez zásahu uživatele“. Kdyby se prohlížeč choval tak, jak si Ratbatcat vymyslel – že by prohlížeč při uspání záložky kompletně zahodil celou stránku a při probuzení celou stránku nahrával znova ze serveru – pak by ten váš export do URL nijak nepomohl. Protože by si uživatel musel před uspáním stránky ručně vyexportovat URL, někam ho uložit a při obnovení stránky pak zase stránku z URL načíst.
Zároveň také neplatí, že URL může mít jen 2048 znaků, protože v mém případě to bylo 100 000 znaků.
Z kontextu diskuse je jasné, že jsem psal o tom, na co se mohou tvůrci aplikace spolehnout. Takže otázka zní: „Mohou se tvůrci aplikací spolehnout na to, že bude v prohlížeči vždy fungovat URL v adresním řádku prohlížeče delší než 2000 znaků?“ Odpověď je, že se na to spolehnout nemohou, a žádné vaše pokusy s jedním prohlížečem na tom nic nezmění. Software se totiž píše tak (a to vám stále uniká), aby fungoval všude, ne aby fungoval jenom na vašem počítači.
„Mohou se tvůrci aplikací spolehnout na to, že bude v prohlížeči vždy fungovat URL v adresním řádku prohlížeče delší než 2000 znaků?“
no tvůrci aplikací asi obecně ne, ale tvůrci Draw.io (nebo Diagrams, chceš-li) se na to spolehnout mohou, protože mají svůj podporovaný set prohlížečů. V ostatních prohlížečích obecně nepojede (tj. - není zaručeno že pojede) samotný editor, takže tam je délka URL už nepodstatná.
Jako mě taky přijde použití URL pro uložení velkých dat trošku divné, ale to je asi tím, jak jsem zvyklý pořád vidět webovky jako "hloupý" front-end + stavový back-end. Zrovna ale Draw.io to má naopak, docela bych i řekl, že back-end bude úplně bezstavový a vše další se odehrává na front-endu přímo v prohlížeči. Takže z tohoto pohledu vlastně proč ne, když jediná komponenta, která musí s tím URL pracovat, je prohlížeč a ne síťová infrastruktura (kde by nějaké proxy fakt mohly URL ořezat).
atarist: Všimněte si, že proti exportu schématu do URL vůbec nic nemám. Je to doplňková služba, u exportu do SVG si také nebudu stěžovat, že nemám editor SVG obrázků.
Já jsem na začátku reagoval na nápad, že by aplikace měla celý svůj stav s každou změnou serializovaný do URL. To je podle mne v takovéhle aplikaci nerealizovatelné. To si mohou dovolit aplikace jako mapy, které do URL serializují čtyři čísla.
jj urcite, serializovat to v limitnim pripade pri posunu nejakyho objektu o kazdy pixel je strasne neefektivni. Jen jsem tim dlouhym textem asi chtel podotknout/zopakovat, ze to, ze se to "exportuje" (jako reakce na prikaz uzivatele) do URL muze byt, protoze toto URL vlastne nemusi prochazet pres sitovou infrastrukturu, kde si to nekdo po ceste skutecne muze urezat (a predpokladam, ze to proxy delat budou, aby se nedaly jednoduse DOSovat).
Ano, to, že je to v lokální části URL, která při zobrazení stránky neopouští prohlížeč, je výhoda.
Ale je potřeba počítat s tím, že ten export slouží k tomu, abych si tu adresu třeba uložil do záložek, poslal někomu e-mailem, přes Slack – a tam už zase můžu narazit, zejména když ten odkaz bude chtít nějaký pilný antivir očuchávat a zkoumat, jestli ho může pustit dál.
Rozumně ošetřeno to Chrome samozřejmě má. Vypínání stránek na pozadí znamená, že se zastaví provádění skriptů a přehrávání médií. Nedělá to tak, že by se celá stránka zahodila a pak načetla znovu. To by přestaly fungovat všechny webové aplikace.
Zkuste si neco o tom vygooglit, nektere aplikace proste s tim maji problem. A proc si myslim ze to zpusobuje memory saver? Do verze pred nim mi rozkoukane video zustavalo na pozadi otevrene na nejake pozici, vcetne pozice stranky a komentaru, po uvedeni memory saver se mi stranka navte znovu bez ohledu na to kde jsem na ni byl.
Já neříkám, že to žádné aplikace neovlivní. Aplikace třeba může mít navázané WebScoket spojení, které pravděpodobně uspání listu nepřežije. A pokud aplikace nepočítá s tím, že jí WebScoket spojení může kdykoli umřít, asi bude mít problém.
Nicméně vaše představa, že se při probuzení uspané stránky udělá refresh stránky, je mylná.
To chování videa může být důsledkem jiné změny, může to být důsledkem detekce neaktivity uživatele…