Dnes je už samozřejmost, že počítače mají UEFI a ne všude se dají vypnout, hlavně pokud se člověk pokouší o dualboot s windows. Nechat na BFU aby si část o UEFI přečetl sám v angličtině je pěkná blbost, protože pokud to je člověk schopný udělat, nemusel se autor článku vôbec s návodem snažit a rovnou mohl odkázat na anglickou wifi, kde je to pěkně vysvětlené a pokud to schopný není, tak ta rada je pěkně hraběcí. Tu nejsložitější část nechat na BFU, no to je gól, protože rozběhat UEFI instalaci je pěkná fuška, pokud člověk neví co má přesně dělat.
Máš svým způsobem pravdu, ale instalace byla dělána za nějakých předpokladů a mezi nimi bylo i to, že stroje UEFI prostě nemají. Zkusím tuto problematiku zařadit do dalších částí seriálu. problém je v tom, že sám nemám k dispozici žádný fyzický stroj, kde bych si mohl s UEFI hrát a nevím, jak dalece se mi to podaří na virtuálním stroji
No problém je v tom, že jsem už na netu četl dva návody na instalaci archu v češtině ale oba dva se UEFI instalaci elegantně vyhnuly a právě já mám tu smúlu, že mám stroj, kde se UEFI nedá vypnout. Příchodem win10 se situace ještě více zhoršila, všechny nové stroje už ani nebudou muset mít možnost vypnout UEFI, proto si myslím, že je nutné se UEFI instalaci vážně zabývat a neulehčovat si to.
V zakladu s Vasim nazorem souhlasim, je skoda ze se (doufejme jen z pocatku) autor instalaci na stroj s (U)EFI vyhnul. Zcela jiste by to bylo velmi prinosne tema.
Jen chci reagovat na:
"a právě já mám tu smúlu, že mám stroj, kde se UEFI nedá vypnout. Příchodem win10 se situace ještě více zhoršila, všechny nové stroje už ani nebudou muset mít možnost vypnout UEFI"
Je to v prvni rade o vyberu zarizeni (bavime-li se o PC/notebooku).
Bohuzel drtiva vetsina uzivatelu jde po cene (prip. jak se rado rika "pomeru vykon/cena") - a to je ten problem. Nezajimaji je dalsi vlastnosti, a to bohuzel nejen BFU (ktery nebudou "znat" ani ten vykon) ale i ti co si mysleji ze problematice (HW) rozumeji.
Samozrejme i dnes se prodavaji zarizeni kde "lze UEFI vypnout", spravne receno prepnout UEFI do rezimu Legacy.
Ano, nejsou to ty levny zarizeni z kategorie "domaci" (priklad: levnej notebook Lenovo na kterej videli/slyseli reklamu se dvema skvelyma zpravama kdy obe jsou lzive a jsou klamavou reklamou).
Jsou to predevsim rady "firemnich" zarizeni (business) ktery mivaj povolenych vice moznosti v UEFI (samozrejme i tady se najdou taci ktery maj neco omezene, napr. m.2 slot atd.). Namatkou (v noteboocich):
Dell - Latitude
HP - ProBook, EliteBook
Acer - TravelMate
Lenovo - ThinkPad (ale zde kdyz uz Lenovo tak jedine radu T ci X)
atd.
Pokud ma clovek takove zarizeni na praci (ne jen na facebook a internet) tak osobne nechapu setreni kazde koruny a vybery tech levnych zarizeni ktery prinesou vice skody nez uzitku (cas jsou penize a kdyz ne, lze ho vyuzit mnohem lepe).
Navic EFI/UEFI se pouziva mnohem dyl nez si lidi myslej, akorat zpocatku se pouzivalo vyhradne v Legacy rezimu (bez moznosti zapnout ty MS "ficury", to prislo az s W8).
Na skodu nebyva take tlacit na vyrobce konkretniho zarizeni at vydaj verzi UEFI se spristupnenou moznosti zvolit si urcite nastaveni (kdyz je tech hlasu dostatek - a to dnes v pripade internetu neni problem - tak uz nejednou vyrobce UEFI upravil). Samozrejme je tu i moznost upravit UEFI svepomoci, ale tomu malokdo rozumi a nebo se mu nechce resit reklamace nebootujiciho zarizeni :)
Otázka instalace v UEFI má více rozměrú než jenom otázka ceny zařízení. Například, pokud je tam nainstalovaný Win10 a já chci instalovat linux do dualbootu, nemám na výběr, protože tam bude GPT disk a WIn10 nainstalované v UEFI. Další věc je to, že instalace v UEFI, která vyžaduje GPT disk je lepší a modernější varianta instalace a pokud jí nebrání nějaké jiné okolnosti, tak bych ji dokonce doporučoval upřednostnit před Legacy instalací. (P.S: zkoušel jsem instalovat Win10 na mbr disk ale při instalaci si Win10 sám převedl tento disk na GPT a pokud se nepletu, tak legacy instalace se na GPT disk nedá udělat)
Neni uplne pravda.
Prvne je treba uvest ze pokud zarizeni umoznuje Legacy rezim UEFI, UEFI se "nevypina" jak jste drive psal, ale povoluje bootovat v Legacy rezimu. Pri bootu je tak moznost bootovat jak v UEFI tak i v Legacy rezimu a zalezi jen na uzivateli pro co se rozhodne.
V Legacy rezimu lze bootovat z gpt partisny (neplest si s BIOSem, ten samozrejme gpt neumi). Stejne tak v UEFI rezimu muzes bootovat z mbr partisny.
Jinou otazkou je chovani automatickych instalatoru operacnich systemu (Windows, Linuxove distribuce).
Proti gpt nic nemam a sam je na HDD kde to ma smysl pouzivam.
Windows (vsechny verze) muzes bez problemu nainstalovat na mbr partition, staci instalator nabootovat v Legacy rezimu.
Pokud chces na Windows mit gpt, musis bootovat pod UEFI rezimem (W7 a novejsi, Visty netusim).
V Linuxu mas na vyber, staci zvolit manualni rozdeleni disku a vse si uzpusobit dle vlastnich potreb, minimalne Debian 8 (netinstall) neni zadna veda nainstalovat pod mbr/gpt a UEFI/Legacy rezimu.
Arch nepouzivam/neznam, netusim nakolik to muze byt rozdilne/slozitejsi.
Jinak ono to o tom vyberu je, pokud se dobre vybere, nemusi se pak resit ruzne potencionalni "problemy".
Výběrem UEFI mašiny se zde nejedná o potenciální "problém", protože valná většina hlavních distribucí Linuxu umí instalaci na UEFI, patří k nim i Arch, akorát se to musí umět. Takže problém není v tom, že někdo vybral nebo nevybral stroj s UEFI ale v tom, že nebyla popsána instalace Archu na UEFI. Instalátory Ubuntu, LinuxMintu nebo Manjara a dalších distribucí zvládají instalaci na UEFI bez problémú.
urcite vyskusaj , ale takisto si casom najdes svoj spôsob instalacie :) , ja mam svoj napisany na 1 1/2 A4 , vratane nvidie ... ale tak isto ak mas volny HDD tak radsej na realnom zeleze ako v nejakej virtualnej maschineee :) a pripomienka k UEFI samozrejme ze na zivom realnom zeleze je to ine lenze kedze ani ja ho nevlastnim tak som zatial mimo :) inac by som v tom smere velmi rad pomohol , tak tu mate diskusiu upne zbytocnu stale to je ze cislo 1 chce svoje cislo 2 sa brani svojim cislo 3 zase oponuje namiesto toho aby sa problem riesil urob to tak urob to tak ... nie budeme chodit stale dokola , a este k autorovi ano WiKi je vsemohuca ale zaciatocnik bol kazdy ...