V minulosti cca 2015-2020 som to mal v praci. Dalo sa to, ale uz by som sa k tomu nevratil. Bolo to take ani sladke ani slane.
Ono asi záleží na jakou práci to potřebuješ. Mě to jako kancelářská platforma na soukromé domácí žvýkání vyhovuje, tím spíš že to provozuju jako virtuálku na celkem slušně našlapaném služebním noťasu. V podstatě nejvíc mě trápí, jestli to pojede na těch dvou mašinách, kterým skončí aktualizace desítek. A na cesty mám chromebooka s MIL-STD410G za pár škeblí.
Technicko jazyková:
Je to naopak. Linux v kabátku jablečném, protože je to lino, které se tváří jako japko.
BTW zajímavé, neslyším žádné kňů od pošuků, kterým by restarty kvůli aktualizacím vadily. Ale možná to vadí jen u Windows, co já vím.
P.S. pro pořádek, Elementary už roky používám ve virtuálu jako soukromý stroj, protože mám přidělený služební noťas a nemám potřebu si kupovat soukromé výkonné dělo. Takže na cesty (a jednou za uherák si zahrát přes GFnow) mám ChromeBook, a když necourám po světě, používám ten virtuál přes síťovku vytaženou do guest sítě. Za mě řešení nemající chybu.
29. 11. 2024, 08:30 editováno autorem komentáře
Neslysis, nejsou. Lin se restartovat nemusi, jen pri zmene kernelu (zatim) nebo libc. Jinak staci restart sluzby, pokud se upgradovaly jeji binarky nebo ji sdilene knihovny.
Na druhou stranu "posílení rozmanité komunity distribuce prostřednictvím inkluzivního designu" dava tusit, ze to neni distribuce, kterou by chtel pouzivat nekdo, komu neni potreba vysvetlovat predchozi odstavec.
Spojte se a instalujte/restartujte ten hybrid do omrzeni. Neni to ani jabko, ani tucnak.
Já to chápu tak, že se snaží, aby to byla distribuce pro všechny a aby nikdo nebyl nějakým technickým řešením vyloučen z jejího používání. Přijde mi to v pořádku a je to základ svobodného software: ať jsi kdo jsi, tady ti děláme nástroje a ať ti dobře slouží.
Nebo knihovny rozlezlé v GUI všude jako OpenSSL, d-bus (systemd), pipewire, kodeky (častý zdroj chyb) atd.
Na Silverblue mi restart zabere méně jak minutu. To je rychlejší než ruční řešení restartu služeb. Nemluvě o snažím ladění stavu systému.
Takže ač máte s těmi aktualizacemi v principu pravdu, restart dneska distribuce předepisují celkem běžně.
A aplikace ve Flatpaku se jen vypnou a zapnou.
Nehledě na to, že pořád existuje software, který klidně spadne nebo se začne chovat divně, když mu za běhu přepíšete soubory. V datech ABRTu toho jednu dobu nebylo málo.
Honba za vysokym uptime nedava smysl. Pak se neco pokazi, restart je vynuceny a pulka veci nenastartuje... protoze to par let nikdo nezkusil udelat a nasledne se boji, co to provede :)
To není o honění uptime, to je o tom, že můžu restartovat když se mi to hodí. A ne, když mi to systém přikáže.
To klišé o honění uptime už mne fakt nudí.
29. 11. 2024, 10:33 editováno autorem komentáře
Co na desktopu děláte tak speciálního, že minutový restart jednou denně je problém? KDE i GNOME (iirc) umí dokonce znovu otevřít aplikace.
Na serveru bych se neptal, ale u desktopu je opravdu dost komponent co způsobí ztrátu sezení. Třeba aktualizace kompozitoru, X11, …
Aktualizace a restart prohlížeče je dneska pro spoustu lidí to samé jako restart počítače, protože většinu aplikaci mají webových. Zbytek je napsán v Electronu a zase je dobré je pravidelně aktualizovat.
Bohužel v KDE (Kubuntu 24.04 LTS) uložení/načtení minulé session po restartu nefunguje, ale jinak v principu souhlasím.
Minutový restart je samozřejmě nic.
Nechápu, ze máš tak malou představivost, že si nedovedeš představit nic, co by mohlo blokovat každodenní restart... A obhajovat to, jak vnímám používání počítače/desktopu tobě nebudu.
A opět, to není o nutnosti/potřebě/nechuti k restartu, ale o možnosti volby, kdy ten restart provedu. Nezapomeň, že počítač je tu proto, aby Tobě sloužil tak, jak TY potřebuješ. Ne, abys svoje činnosti podřizoval počítači.
Už živě vidím, jak zákazníkovi vysvětluješ, že je právě čas na pravidelný restart, ať pár minutek počká. Pokud v takové situaci restart neprovedeš, je to o tom, co píšu já.
Ani Fedora ani ten Elementary okamžitý restart nenutí. Dávají uživateli vybrat jestli chce aktualizace instalovat nebo ne.
Takže situace se zákazníkem nenastane.
Celá ta diskuze vznikla kvůli restartu obecně. Argumentem bylo, že stačí restatovat aplikace. Jenže u desktopu je těch aplikací tolik + samotné prostředí, že ten restart je jednodušší a mnohdy i rychlejší.
Na druhou stranu už byly případy, kdy bylo žádoucí restartovat co nejvíc strojů co nejrychleji kvůli kritické a už zneužívané chybě.
To je prostě konflikt, který automatikou řešitelný není. Jedinou cestou pak je dialog, ve kterém si uživatel / provozovatel sám rozhodne, jestli je pro něj riziko zneužití takové, aby převážilo riziko plynoucí z neplánované odstávky. Typicky se to řeší na kritické infrastruktuře, a to zpravidla cestou zastupitelnosti. Aby vždycky bylo možno restartovat po částech, a služba / potřebný počet stanic mohl zůstat v provozu, a mohlo se to udělat v případě potřeby co nejrychleji bez odstávky všeho.
Neumí.
Respektive mi všechny okna zobrazí na první obrazovce. A samozřejmě umístěné jinde, než byla.
To ale nenutí ani Windows. Tenhle problém existoval naposledy v 8.1čkách, kde už byl stejně mnohem menší než v 7čkách a XP, kde vyskočila hláška s fokusem na tlačítku restartovat, takže když se to trefilo do momentu kdy uživatel psal, stisk mezerníku nebo enteru odpálil restart. V 10kách a 11kách úplně stačí nechat nastavení na defaultech a NEzaškrtávat "chci aktualizace hned jak budou k dispozici" a "nainstalovat co nejdřív". A eventuálně interval neaktivity, kdy mi restart nevadí, protože u kompu stejně nejsem, přehodit z automatu na ruční nastavení a dát tam dobu, kdy mi to fakt nevadí (třeba mezi třetí a pátou ráno). Pak se jen objeví ikonka čekání na restart v systrayi a v intervalu neaktivity vyskočí hláška v oznámeních, kterou klidně můžu ignorovat, protože i když ji neodmítnu, stejně se to samo nepřekulí 3 dny. A i pak to udělá v intervalu neaktivity.
Servery se s výjimkou extrémně kritických aktualizací nerestartují nikdy a viděl jsem to zatím jen jednou, když to bylo vynuceno doménovou politikou.
29. 11. 2024, 12:26 editováno autorem komentáře
Windows nepoužívám a tak je mi to celkem jedno ale mezi třetí a pátou ráno mi restart skutečně nevadí protože tou dobou jsem obvykle v posteli a spím z čehož vyplývá, že například notebook je tou dobou prostě hybernovaný vypnutý a těžko se tedy může restartovat. Jak to pak Windows řeší? Nijak?
Neřeší, není důvod. Normálně se probudí a jedou dál. Předpokládá se, že uživatel tak nějak tuší, že když si to řeklo o restart, tak buď mašinu nechá běžet, aby se o to postarala, nebo ji překulí ručně než ji vypne / po ranním zapnutí. A když jí k tomu ty 3 dny nedá příležitost, tak si řekne znova.
Mě Windows teda restartují i hybernované. Což je "super", protože ta skupina nemehel co s v MS hrdě říká "programátoři" nedokáže dát systém po restartu do původního stavu, takže třeba když pár dní nejsem doma, tak počítač několik dní běží...
29. 11. 2024, 16:51 editováno autorem komentáře
Hm, to musí být blaho, když se notebook pečlivě uklizený do naprosto nevětraného a utěsněného batohu rozhodne uprostřed noci spustit a čtvrt hodiny chroustat nějaké aktualizace. No nic. Děkuji za objasnění.
Ne, nemusí. Máš to blbě nastavený, tak se nediv, že ti to funguje blbě. Control Panel - Hardware - Power - Power profile settings - Advanced - Sleep - Wake by alarms - On battery: Disable
Jak prosté. BTW je docela zajímavé, jak mi tady redakce nastavila flag "schvalovat moderátorem" a v podstatě se 100% úspěšností to maže.
Já to nemám nastavené nijak. Jak jsem psal výše, Windows nepoužívám patnáct let. Proto jsem se taky ptal, jak to funguje dnes.
Problém je, že BFU to mají přednastavené od OEM. Ten postup na 10 kroků jen tak někdo nezvládne a navíc jsou staré Ovládací panely deprecated a skryté. Na toto nastavení (editace profilu napájení) se z těch nových nedoklikáte. Já to dělám tak, že napíšu do Start menu "ovl" a nabídne mi Ovládací panely.
2. 12. 2024, 11:17 editováno autorem komentáře
Ale jistěže se na to doklikám naprosto bez problému.
Ale hlásím že rozumím.
Když uživateli něco nevyhovuje v linu, je blbej uživatel. Když mu něco nevyhovuje ve Windows, je blbej systém, to dá přece rozum.
Jistěže vy i já si to dokážeme nastavit. Já ten dialog třeba používám pro nastavení maximálního povoleného výkonu, kdy nikdy nezapne větrák (u mě 85 %). Např. abych nerušil ostatní v obýváku u TV. Ale spousta obyčejných lidí pak končí s tím, že uspávání nejde moc používat, hibernace je by default skrytá a občas se někomu upeče uspaný notebook v baťohu.
Tož já se na ty Win podívám. Protože ještě před půl rokem se muselo hlídat, a každou neděli vlézt do nastavení, a posunout restart, protože jinak to klidně za účelem restartu přerušilo promítání a odpojilo druhou obrazovku.
A teď jsem si všiml: Na "mezi třetí a pátou ráno" to nenastavíš, protože musíš nechat na restarty minimálně 6 hodin (aktuální Win 10). Že tys to nikdy nezkoušel? ;-)
A co přesně to mění? Že na serveru můžeš mít okno neaktivity hodinový a na desktopu 6hodinový nemění na faktech vůbec nic. A fakta jsou takový, že úplně stačí to správně nastavit, místo abys kňučel. Jseš trapnej hnidopich, kromě toho i ty desktopový wokna to udělají při první příležitosti, kdy to v tom okně bude možný.
Takže ještě jednou: nastav si to správně, a bude ti to fungovat správně. Že sis to nenastavil nebo ses o to nezajímal je JENOM TVŮJ osobní, soukromý, soukromě osobní problém. A možná i osobnostní.
BTW je fakt zajímavý, že jedinej komu posty s byť jen náznakem toxicity redakce maže jsem já, zatímco ostatní mají volný palebný pole bez jakýkoli korekce. Už mi to začíná slušně pít krev, stává se tu z toho fakt nechutně tendenční žumpa.
2. 12. 2024, 11:51 editováno autorem komentáře
To nebyl žádný náznak toxicity, ale sprosté urážky. Že tu má někdo jiný odlišný názor, je v pořádku. Můžete s ním v klidu diskutovat a bavit se s ostatními o daném tématu. Rozumně a na úrovni.
Vy jste přešel do útoku a nebál jste se používat vulgární slova a urážky. Tohle sem nepatří, na to si založte svůj web a pište si tam sprosťárny. Tady to prostě nebude. Tečka.
To není pravda. NIKDY nezačínám, pouze reaguji na předchozí útoky.
Když to mažete mě, měli byste to mazat i těm, co si s tím začínají.
„Já jsem si nezačal,“ je argumentace z mateřské školy. Podstatné je, jak se chováte vy a co se tu snažíte dělat. Nikdo vám tu sprostě nenadává. Pokud ano, máte možnost to tlačítkem nahlásit redakci a my to budeme řešit. Že tu má někdo jiný názor, není důvodem k vulgárním útokům.
Takhle to tu funguje a spolu s dalšími moderátory tu udržujeme pořádek a slušné prostředí k diskusi. Pokud se vám to tu nelíbí a nezvládáte to, nemusíte sem psát, nikdo vás nenutí. Buď pište slušně a k věci, bez útoků na ostatní, nebo nepište vůbec.
Víte co dělá HP stroj, který neni dlouhodobě aktulizován a oddaluje se restart?
Jednoduše vám vypne Internet, tudíž pak ihned uděláte restart.
Další věcí je, že je pohodlnost příjít zpět k PC a být tam kde člověk skončil (jako ve virtuálu). Nikoliv vše znovu startovat. ještě jsem neviděl, aby přednastavené startování aplikací nebo prostředí tak jak se opustilo vrátilo zpět po restartu. Buď nevrátí, nebo za půl roku něco prostě nejde...
Tie každodenné reštarty a náhodné aktualizácie PC s Windows mi pripomenuli, prečo už vyše 15 rokov tak rád používam macOS. Teraz reštartujem mac asi tak raz za dva mesiace, keď je vydaná nová aktualizácia, ktorú ešte aj musím odsúhlasiť, inak neprebehne.
Zkoušel jsem kdysi, ale bylo ještě dost syrové. Nevíte, zda se to dá stáhnout nějak zdarma? Na jejich webu jsem tu možnost neobjevil, nechce se mi jen na jeden test za to rovnou platit.