Hlavní navigace

Distribuční věstník: alfa OpenMandriva Lx 4.2, bezpečnostní návody od IPFire

3. 8. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Manjaro Linux
Jaký vliv má verze jádra na spotřebu energie? OpenMandriva Lx testuje alfa verzi 4.2. Tým kolem IPFire začal vydávat seriál o bezpečnosti. Tým vyvíjející svobodný operační systém s mikrojádrem Redox nedávno oznámil úspěchy.

OpenMandriva Lx

Distribuce OpenMandriva začala s veřejným testováním alfa verze 4.2. Uživatelé tak mají možnost osahat si novinky nadcházejícího vydání a přispět k jeho vývoji tím, že budou posílat vývojářům chybová hlášení. Tato alfa verze přichází s jádrem 5.7.8 a KDE Plasma 5.19.3. Je ale dost možné, že v ostrém vydání budou ještě novější verze. Nejzajímavější novinkou je ale použití kompresního algoritmu Zstandard, který by měl umožnit rychlejší start systému.

OpenMandriva Lx 4.2 alfa

IPFire

Tým kolem IPFire vyvíjí specializovanou distribuci pro routery, která si primárně zaměřuje na bezpečnost v síti. Software, který používáme nám sice může pomoct k bezpečnosti, neméně důležitým faktorem je však také uživatel. Tento tým proto nedávno začal vydávat seriál s návody, jak udržet svůj počítač a svou síť v bezpečí. První díl přináší několik základních rad, jak se na síti chovat bezpečně ať už doma nebo v práci.

IPFire

Manjaro Linux

Člen komunity kolem distribuce Manjaro Linux byl zvědavý, jaký vliv má používání různých verzí linuxového jádra na spotřebu energie. Experiment provedl na notebooku Dell XPS 13 a výsledky pak zveřejnil. Spotřeba se pohybovala od 6,09 W u starších jader až po 3,47 W u těch nejnovějších. U všech měření byl notebook připojený k Wi-Fi, nepoužíval žádný externí monitor, měl jas nastavený na 50% a používal TLP pro úsporu baterie.

Manjaro Linux 20.0

Redox

Tým vyvíjející svobodný operační systém s mikrojádrem Redox nedávno oznámil úspěchy, kterých se mu podařilo dosáhnout. Hlavní novinkou je dostupnost GNU Debuggeru pro tento operační systém, což umožní vývojářům odladit svoje programy. Mezi další novinky patří například výrazné vylepšení práce s rozhraním PCI, která je podle vyjádření vývojářů již téměř hotová.

Redox 0.5.0

Nově vydáno

Desktopová distribuce GeckoLinux založená na openSUSE vyšla ve verzi 152. SUSE Linux Enterprise 15 se dočkal již druhého opravného balíčku. Na Ubuntu založená distribuce se sadou nástrojů pro reverzní inženýrství REMnux vyšla ve verzi 7. Vietnamská linuxová distribuce pro servery Omarine oznámila vydání verze 7.0.

SUSE Linux EnterpriseSUSE Linux Enterprise