Hlavní navigace

Domény, domény, domény

14. 4. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po včerejším hodně technickém článku se dnes budu věnovat něčemu pro širší okruh čtenářů. Dnešním tématem jsou domény. Zároveň tímto článkem zakládáme další náš seriál a pokusíme se pravidelně přinášet to nejzajímavější z dění okolo doménových jmen u nás.

Domény vznikají jako houby po dešti (jsou totiž zatím stále zadarmo) a stále se najde dost exkluzivních názvů, které stojí za zaregistrování. Podívejme se tedy, co se nám urodilo za posledních pár dnů a týdnů:

linux.great.sk
Zdá se, že u sousedů se chystá něco okolo Linuxu, server zatím nefunguje, takže zaměření se dá zatím pouze domýšlet, ale určitě budeme vývoj sledovat.

sci-fi.cz
Rozhodně zajímavá a dá se říct i exkluzivní adresa, bohužel zatím nefunkční. Každopádně milovníci tohoto žánru zbystřete a občas na sci-fi.cz zkuste nasměrovat svůj browser.

starwars.sk
Server ze stejného soudku jako ten předchozí. Taktéž zatím nefunkční, ale hodně slibující.

calex.cz
Známé jméno, ale tentokrát se žádná spekulace nekoná. Doménu si registrovala firma SAMSUNG – CALEX ČR, s.r.o. Takže až se server rozběhne a vy budete potřebovat ledničku, víte kam jít.

www.denik-sport.cz
Všeříkající doména. Ano jedná se o elektronickou verzi populárního deníku Sport. Server je již funkční, ale vypadá to pouze na testovací režim. Nicméně například aktuální články o zápase 1. Gambrinus ligy Hradec – Slavia zde již naleznete.

www.gentlemail.cz
Dívky a ženy mají již nějaký ten pátek svůj ladymail, takže není těžké uhodnout co se chystá tady a vzhledem ke jménu firmy, které doména patří, je téměř jisté, že za nějaký čas si zřídím e-mailovou schránku tomas@gentlemail.cz :)

www.holic.sk
Myslel jsem, že už je možné nechat se po Internetu i ostříhat. Chyba. Jde totiž o prezentaci slovenského města Holíč. Škoda, ale nápad k zamyšlení pro české holiče to je, bohužel již bez domény holic.cz, která je také zabraná.

www.html.cz
Doména jak vyšitá například pro on-line učebnici HTML, co na serveru bude, poznáme časem, zatím je na uvedené adrese pouze redirect na providera, který doménu registroval.

www.mama.sk
Že by stránka slovenských fanoušků skupiny Lunetic a jejich hitu Máma? Ne, těsně vedle. Jedná se o ‚Predaj prvotriednych bicyklov a príslušenstva‘, zatím ve výstavbě.

www.octavia.cz
Chcete tuto doménu? Za 15.000 Kč je vaše a přidáte-li dalších 15.000 Kč, můžete si do sbírky přidat i felicia.cz. Možná by se o tohoto ‚chytráka‘ s adresou danny@netway.cz mohla zajímat mladoboleslavská Škodovka nebo rovnou policie.

Tímto pro dnešek naši procházku po českých a slovenských doménách ukončíme, určitě se však k tomuto tématu budeme vracet. Zvláště až začnou za domény chodit jejich majitelům faktury od CZ NICu, bude se určitě dít spousta zajímavého.

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.