Už mi s těmi názvy pane krčmář lezete na nervy.
Přesně podobně blbej název byl použit pro oficiální oznámení této novinky kde se pak vysvětlovalo dodatečně ""Pokud bude souborový systém ext4 nainstalován nad šifrovaný oddíl (třeba pomocí LUKS), nebude to pro Dropbox problém."
Kde se pak Modeřátoři na Dropboxu omlouvali. (a vše podrobně začali vysvětlovat) A vy to uděláte také.
Buď je to záměr a nebo demence nevím co je horší.
ad mega - https://yro.slashdot.org/story/15/07/27/200204/interviews-kim-dotcom-answers-your-questions
Dotcom: I'm not involved in Mega anymore. Neither in a managing nor in a shareholder capacity. The company has suffered from a hostile takeover by a Chinese investor who is wanted in China for fraud. He used a number of straw-men and businesses to accumulate more and more Mega shares. Recently his shares have been seized by the NZ government. Which means the NZ government is in control. In addition Hollywood has seized all the Megashares in the family trust that was setup for my children. As a result of this and a number of other confidential issues I don't trust Mega anymore. I don't think your data is safe on Mega anymore. But my non-compete clause is running out at the end of the year and I will create a Mega competitor that is completely open source and non-profit, similar to the Wikipedia model. I want to give everyone free, unlimited and encrypted cloud storage with the help of donations from the community to keep things going.
Prvne fstab, pak jsem zkusil, jestli to autofs nevyresi, a nevyresil... Kdovi, mozna mi to spojeni umiralo nejak "napul", ze se proces neukoncil, ale spojeni uz taky nebylo...
Takze kdyz zobrazite namountovanou slozku, vytahnete kabel, za minutu ho date zpatky, tak jste z ni schopny kopirovat soubory bez restartu jedine veci?
Opravdu ta vaše kombinace zvládne to, že na desktopovém počítači nahraju soubor na Dropbox, vypnu počítač, zapnu notebook a na notebooku si ten soubor stáhnu? Jak zvládne to, že na desktopovém počítači mám soubor, pošlu na něj odkaz přátelům, počítač vypnu, a přátelé si můžou souboru kdykoli stáhnout? Jak zvládne to, že si koupím e-knihu a v e-shopu kliknu na to, že ji chci rovnou nahrát do Dropboxu?
Nepsal bych „zcela nahradí“ o něčem, co nahradí jednu funkcionalitu z mnoha.
Tak jednak jde o use case.
Primárně jde o to, mít ty samý soubory na stejných zařízeních. A to rsync s corenem a sshfs nad IPv6.
Vypnutí se řeší jednoduše, pomocí NASu. Ten jede trvale (nebudu přece kvůli multimédiím bootovat konkrétní PC), jde jenom o to, nesdílet to ze stroje, který s vypíná. Btw, NAS je i dobrý zdroj dat na zálohy.
Use case "rozešlu to ostatním" řeší líp https (pokud jsou data veřejný), nebo normální sdílení po VPN, SSHFS, NFS,...
Ano, jde o use case. A rsync a crontab řeší jenom jeden use case. Pro vás je možná primární, pro někoho jiného ne. Navíc rsync a crontab neřeší vždy ani „mít ty samý soubory na stejných zařízeních“ – jak už jsem psal, vyžaduje to, aby ta zařízení běžela současně. NAS nemusí mít každý, a nemusí ho mít trvale spuštěný. Navíc pokud máte všechny zálohy (NAS, počítač, mobil) v jednom bytě, můžete o ně docela snadno přijít. Rozešlu ostatním neřeší líp HTTPS, řeší to v nejlepším případě stejně – pokud máte trvale běžící HTTPS server a na něm nějakou aplikaci, která umožňuje vygenerovat tajný odkaz na soubor.
Jinak Dropbox samozřejmě není nic magického, je to jen využití dostupných technologií, které můžete využít i v jiné aplikaci. Vtip je ale v tom, že v Dropboxu už to máte hotové a dostupné lusknutím prstu.
Nejspíše záleží, k co je váš konkrétní use-case. Prakticky nic z toho, co popisujete třeba já osobně dělat nepotřebuji a pokud ano, pak potřebuji synchronizovat stovky a tisíce souborů (to je tak, když vyvíjíte v JavaScriptu...) nebo opravdu velké objemy (fotografie). Pak ten NAS najednou tak nějak začne mít smysl a hračky typu Dropboxu se stanou poněkud nepoužitelnými.
Když máte deset repozitářů a cca jednou týdně se potřebujete přesunout na notebook a pak zase zpět a být na něm třeba povětšinou offline? To už je mnohem lepší ten file tree prostě rsyncnout. Verzovací systém je od verzování, ne od toho, abych si synchronizoval stromy mezi notebookem a desktopem. Navíc proč bych si na repozitáře, které mám jen lokálně zprovozňoval na serveru git, vyráběl nějaké bare repozitáře a stejně se na něj dostal jen přes VPN a to ještě jen pokud bych zrovna byl online...
Resilio je closed source takze nikdo poradne nevi co to vlastne dela.....
Firma se bila v prsa ze poskytne sourcecode k nahlednuti expertum ktery podepisou NDA....kdyz se pak nejaky prihlasili ze by teda nahledli tak ho stejne nedostali.....
Resilio ale fungovalo dost dobre=sam sem to pouzival na stahovani podcastu....
Pro sireni VEREJNYCH veci je to sikovna vec...... clanky, podcasty, ucitel ktery sdili skolni materialy studentum apod.....
Na soukrome veci je opensource alternativa Syncthing = ten funguje taky dobre a vyvojar sedi ve Svedsku ne v USA....
Potřebuji vyřešit jednu věc. Dropbox používáme pro synchronisaci souborů, tak říkajíc "do šířky", mezi kolegy, mezi teamy. V práci máme většinou desktopy s Windows, notebooky některé Apple (no problem) a ostatní vesměs dual-boot Linux/Windows. (V Linuxu trávím obvykle většinu času, Windows tam jsou hlavně kvůli těm několika programům, které Linux nesnášejí.) Systémy mají své patrition a pak je tam jedna společná NTFS pro data - a tam leží i Dropboxová složka pro oba systémy.
Jak tohle rozmotat? Mít ty gigabyty dvakrát? To je na upgrade disků a do toho se nám vůbec nechce.
Máme (i historicky) "vedle toho" OwnCloud. Ale tak nějak to úplně dobře nefunguje (sdílení mezi teamy a lidmi je natolik uživatelsky nepřívětivé, že se tomu každý vyhýbá), někdy se soubory pozamykají (přejmenujte 5000 obrázků a máte "vystaráno") a "externisté" prostě mají Dropbox a další nechtějí.
Na druhou stranu: synchronisace na více bodů/serverů (interní, externí internetový, atd...) je fajn.
Njn, na jednom NTB jsem měl společnou složku Dropboxu na NTFS partišně přístupné jak z Windows jak z Linuxu a fungovalo to bez problémů. Nyní Linuxový Dropbox naříká, že bude podporovat jen Ext 4. Na druhou stranu těch pár GB mě nezabije mít dvakrát na jednom disku ve dvou partišnách, tak jsem to přestěhoval a nechal brouka žít. Tohle řešení (Dropbox) je hodně o funkčnosti pohodlí, tak co se stím trápit, na to mám jiné synchonizační cesty.
Dlouho se mluvi o nahrade ext* necim jinym, modernejsim. A kdyz se konecne zacne na linuxu pouzivat v defaultnich instalacich btrfs/zfs/xfs, pak Dropbox usekne podporu. Ja se ptam kde zustal zdravej rozum?
At delam co delam, nachazim jen jedinej smysl teto zmeny: Dropbox ma v umyslu odehnat vsechny uzivatele, co bezi na linuxu. Jinej vyznam to opravdu nema. Vzdyt to je jako kdyby podminkou pro pouziti Dropboxu na Windows byl fat32...
Sak ti nic nebrani si nad (klidne sifrovanym) btrfs vyrobit kontejner s "nesifrovanym" ext a tuhle kokotinu pouzivat z nej.
Ale spis mi to prijde stejny jako fanousci alfy - vsichni na to nadavaj jakej je to smejd (videli ste nekdy plneni odstrikovacu pres hadicku 5mm v prumeru?), ale stejne jdou a koupej si dalsi ...
Takovy google nepodporuje afps u sveho backup and sync vubec a 2 roky ho to nesere. Bez ohledu na platici zakazniky. Dropbox dela to same. Z pohledu uzivatele-nasere me to, snazim se to s firmou resit, pokud na to serou jdu dal. Reseni pro synchronizaci je spousta, chapu ten voser s tim, ale kdyz o vas dropbox nestoji tak se mu preci nebudete doprosovat. ;)
Já používám Dropbox placenou verzi a ext4, takže by mě to nemuselo trápit. Stejně ale přemýšlím nad jiným řešením. Mohli byste mně jako BFU prosím něco doporučit?
Doma mám 20/2 Mb ADSL. Ve své kanceláři bych měl být na optice 20 Mb. Takže chápu-li to správně, mohl bych využít variantu se svým serverem?
Nebo na Wedosu mám placené 2 domény a s tím spojené 2 mini webhostingy. Pokud bych si připlatil, mohl bych server nechat běžet tam?
Nepracuji v IT oboru, ale na všech svých PC mám Debian 9. Jako BFU používám pravidelně linux už řadu let, začínal jsem na Ubuntu. Můj zaměstnanec má Windows asi 10. K synchronizaci používáme právě Dropbox, ale nelíbí se mi přístup + bych něco málo ušetřil + bych se zase něco přiučil.
Asi bych doporučil OwnCloud/NextCloud. Klidně na Wedosu, na šifrovaný disk... Případně do firmy, za firewall a vpn.
Funguje to "out-of-the-box", dají se přidat další moduly (kalendář, kontakty...), s trochou šikovnosti se nechají použít další, "externí" úložiště. Jen pozor na hromadné operace se soubory - pozamykané adresáře jsou pěkná nepříjemnost.
Hlavní rozdíl oproti Dropboxu je, že se o to musíte starat.
A ještě jednu výhodu to může mít (byť diskutabilní): OwnCloud je WebDAV aje tedy možné to připojit/namapovat (via HTTPS) jako serverový disk (ve Windows "pod písmenko") a nemít tak citlivé soubory vůbec "u sebe", jen někde v bezpečí. V dnešní době, posedlé GDPR, to může být i výhoda.
Děkuji moc za rady. Mezitím se mi podařilo zprovoznit Syncthing, jak někdo navrhoval na začátku diskuze. Nebylo na tom nic složitého. Jaké jsou nevýhody / výhody oproti OwnCloudu?
O nějakou extrémní bezpečnost se mi nejedná, nakonec doteď mám přece Dropbox :-D
Spíše bych měl pocit, že jsem pánem svých dat a mám to ve svých rukou. Bezpečnost bych třeba mohl vylepšovat postupně.
Výhoda SyncThingu je, že
- můžeš být za NATem, venku se najde vždycky nějaký server, který to propojí
- nepotřebuješ trvale zapnutý server, propojuje to konkrétní zařízení
Nevýhoda je, že
- se to blbě rozšiřuje. Na všech zařízeních musíš nastavit ostatní zařízení a jejich sdílení a pak potvrdit na protistraně
- není to subjektivně zrovna nejrychlejší
- nemá to funkce typu kalendář a poznámky, omezuje se to jenom na soubory
Tož asi tak...
Syncthing je IMHO nástroj na přímou synchronisaci "mezi stroji" (které dělají cloud), zatímco OwnCloud (etc.) má "server". Syncthing stačí "vidět" na další Syncthing, Owncloud musí "vidět" na server.
Syncthing prostě kopíruje soubory (třeba s kontakty nebo .ics kalendář), zatímco Owncloud umí například vést kalendář či sdílenou databázi kontaktů.
Syncthing synchronisuje konkrétní složku, Owncloud může mít na serveru připojený i externí zdroj (Amazon, Google drive, Dropbox!....).
pokud nesdilis naky supertajny veci (treba recept na babovku od prababicky) muzes taky zkusit
https://en.m.wikipedia.org/wiki/SpiderOak
Kdysi sem ho pouzival a chodival velmi dobre, ja sem ale paranoidni takze sem zalohoval velkej TrueCrypt kontejner kterej sem si sam sifroval, presto ze lidi od SpiderOaku tvrdili ze jejich SW dela LOKALNI sifrovani UZIVATELOVO vlastnima klicema a oni k datum tudiz nemaj pristup.....v cemz zrejme nekecali protoze i Snowden tenhle soft zminil, ze prej soudruhum z NSA delal vrasky.... viz :
In a July 2014 interview, former NSA contractor Edward Snowden recommended SpiderOak over Dropbox, citing its better protection against government surveillance
Dropbox byl svého času tak pomalej (download 100-300 kB/s), že když jsem si koupil Synology NAS, tak jsem se na Dropbox úplně vykašlal. Synology má vlastní tool na synchronizaci a ten funguje dobře. Cenově to je ale neporovnatelné řešení, protože za cenu toho NASu můžu mít Dropbox na 7 let.
A nebo jen neumis pocitat ... pokud dobre vidim, zakladni cena neco kolem 10Ecek/mesic/TB. Nejakych 100Ecek rocne, pokud to calnes na rok. 100Ecek = +-2k5. Zivotnost HW 5 let. 5x 2k5 = 12k5. Nejaka zakladni krabice se siti a TB diskem se naprosto vpohode vejde do 5k. Spotreba elektriky to dotahne mozna nekam na 6-7k. Za tech 5 let. Takze sem na +- 1/2 ceny tyhle ptakoviny, coz ostatne presne odpovida.
Jenze ... ve vlastnim HW prihodim 3 stokoruny ... a misto 1TB budu mit 4TB, a ve zhruba podobnych intencich je i dalsi zvysovani kapacity. Navic ten HW muze delat i spoustu dalsich veci tak nejak mimochodem.
No, vzhledem k tomu že Dropbox je synchronizační služba, a ne externí úložiště, tak v obou popisovaných situacích budu mít ta data stále ještě i na všechsvých synchronizovaných zařízeních.
Tento typ výpadku Dropboxu mě poškodí leda v tom, že synchnronizace přestane fungovat, a ne v tom že bych přišel o data (to by se stalo v jiném případě -- když by mi server Dropboxu tvrdil, že jsem všechna data smazal, a klientská část by to interpretovala jako pokyn ke smazání lokálních dat).
Právě naopak, Dropbox je externí úložiště – ta možnost synchronizace více zařízení tak nějak vyplynula z doplňkové funkce umožňující synchronizovat vzdálené úložiště Dropboxu s nějakou lokální složkou.
Jinak „do serverovny Dropboxu udeří blesk“ je opravdu vtipná představa. Dropbox je cloudové řešení, takže fakt nemá všechny servery na jednom místě, navíc pochybuju, že má vlastní datacentra – dříve dokonce používal jako úložiště S3 od Amazonu, pak sice přešli na vlastní servery, ale vlastní datacentra nemají.
Tovizejo Jirsaku, oni prece maji ten geograficky distribuovanej a zalohovanej cmoud se 100% garanci ...
https://www.root.cz/zpravicky/datacentrum-casablanca-bylo-zaplaveno-vodou/
Je rozdil dropbox a je rozdil co bylo v casablance. Kazde datacentrum muze selhat, vyhoret, propadnout se do pekel,... U vetsich sluzeb obvykle resis redundanci, geolokaci atd. Data klidne muzou byt v x datacentrech a v pripade zniceni 1 datacentra muzes prijit treba o nejake procento dat, nebo vubec, zalezi to od konkretniho setupu.
Rozdil v tom neni vubec zadnej, ty nemas ani paru co maji nebo nemaji, a v podminkacj maji jasne receno, ze za nic neruci (https://www.dropbox.com/terms). Takze proc by zdvojnasobovali naklady na provoz tim, ze by neco resili?
Náklady zvyšují proto, protože by jim jinak odcházeli zákazníci. Vzhledem k tomu, kolik toho u nich je uloženého, už nějaké výpadky jednotlivých zařízení museli mít. Kdyby měli data jenom na jednom serveru (nebo dokonce disku), při tom výpadku by o ta data přišli, nebo-li by o data přišli někteří jejich zákazníci. Ti by si to pro sebe nenechali a ostatní zákazníci by pak Dropboxu odcházeli.
Nevím o žádné čmoudové službě na synchronizaci/ukládání souborů, která by neměla v podmínkách, že za obsah neručí a zálohování je plně v zodpovědnosti uživatele. Teda krom extra zálohovacích služeb, který to přímo deklarují a obnovení z nich je pekelně drahý.
Navíc zrcadlení dat není záloha -- záloha se dělá proto, aby data v takové situaci nezmizela. A můžu říct, že schránka v bankovním trezoru + 2x-3x USB HDD je spolehlivý a k čmoudu cenově porovnatelný řešení.
Kdyz na tebe rano spadne strop, kcemu ti tvoje data budou?
Data o ktery nechci prijit mam na nekolika ruznych ulozistich a nekolika ruznych mistech. A narozdil od tvych dat kdesi v cmoudu se 100% jistotou vim, jaka potencielne rizika mi hrozi, a jak a kde jsou ta data ulozena. Rozhodne se mi nestane, ze bych musel ze dne na den resit, ze data nemam kam dat.
https://technet.idnes.cz/microsoft-rusi-neomezene-uloziste-du4-/sw_internet.aspx?c=A151103_114200_sw_internet_nyv
Jedno z tech mist je treba kamosuv disk 300km daleko, kde mam ulozenych asi 1/2 TB zasifrovanych dat, a on ma cca totez u me.
Kdyby si me znal, tak vis ze mam 6 lokalit ve kterych mam storage necelych 250tb v kazde. Sedmou lokalitu upgraduji na 1pb. Mezi nima zalohuji, synchronizuji dle svych potreb. Krome toho mam zalohu na amazon glacier - 2 ruzna datacentra, neco mam na s3, neco na icloud, neco na backblaze, neco na bluray a externich discich ve 3 kopiich. Opravdu se chces se mnou bavit o zalohovani?
No já to nemusím počítat, stačí mi mrknout na fakturu za krabici co mám na stole.
Sice mě to přišlo na nějakých 13k, ale zase jsem nemusel trávit týdny konfigurací, takže ve výsledku jsem pořád půlku ušetřil proti té krabici za 5k, o které píšeš.
Docela by mě zajímalo, jak přihodím tři kila a místo 2x1 TB mám 2x4 TB disky :-)
Případně virtualboxí virtuální disk - pak ten image nemusí být rovnou nafouknutý na plnou velikost a roste s tím, jak se plní. Asi to ale nepůjde nacpat do fstab bez dalšího tančení kolem.
https://bethesignal.org/blog/2011/01/05/how-to-mount-virtualbox-vdi-image/
Nemá to moc smysl, protože ten vitruální stroj je obvykle na stejným železe, jako originál data. Pokud to je třeba rotační disk a ulomí se ti hlavička, tak je v čudu originál i záloha.
Smysl by to mělo, pokud by virtuál měl vlastní fyzický disk na data a zálohoval ostatní virtuály (v CRONu se spustí skript, který mountne jiný virtuál, sosne RSYNCem jeho image na disk a zas se odpojí). To by, v případě existence několika kopií, do jisté míry chránílo i před ransomwarem, zničením zálohované virtuálky a zničením HDD s ostatníma virtuálkama.
Ale počítej s tím, že nikdy tě to nebude chránit třeba před profláknutím zdroje v tom komplu a vypálením řadičů obou HDD, pokud ta zálohovací virtuálka nepojede na jiným stroji. A neochrání ti data před požárem, pokud ta virtuálka nepoběží v jiným baráku/městě...
Diky.
Spis jsem mel na mysli nejakou moznou vyhodu zapouzdrenosti reseni, nez celkovou bezpecnost. Tak si predstavuju treba -
- izolace kopie (jako borg backup server) co by mohla ochranit pred ransomovanim
- nejaka automaticka synchronizace mezi VM na ruznych strojich
- snadna prenositelnost zalohy a restaurace
- nejaky vnitrni raid na VM
Treba jsou ale standardni zpusoby vyhodnejsi a nema o tom smysl uvazovat. Ale - jestli to ma smysl, tak uz to nekdo nekde dela.
V kanclu i doma pouzivam nextCloud (v jailu pod FreeNAS). Reseni podporuje desktopy/notebooky/mobily, zalohovani resim v kanclu replikacemi na dalsi FreeNASy, doma na externi disk jen to dulezite. Verzovani pres ZFS snapshots. Vyhodou ve srovnani napr. s rsync v cronu je "okamzita reakce" a verzovani zmen. U cronu se muze stat, ze si user mezi spustenimi soubor vytvori a po chvili treba i omylem smaze. Automaticke verzovani muze pomoci napr. v situaci, kdy si user omylem vymaze obsah dokumentu a ulozi jej.
Ehm ... pokud resim konzistenci (coz doma vazne nepotrebuju) tak se to dela tak, ze udelas snap, a zalohujes az prave ten snap. Prave tim rsyncem. Treba. Samo pokud mas pod kontrolou obe strany a nepouzivas srackomety typu dropbox, tak muzes udelat i to, ze budes mit na obou stranach odpovidajici fs a tudiz budes prenaset jen prave onen vytvorenej snap - respektive jeho zmeny. Coz ti v domacich podminkach hodi nejspis nekolik jednotek MB/den.
Syncthing funguje OK, i mezi mobilem a FreeNASem.....a pokud mas verejnou IP nemusis pouzivat ani ten jejich "randez-vous" server pro ty co jsou NATem a spojujes se sam naprimo.....Navic je to cely sifrovany a "privacy by design" coz bylo motto toho developera.......
PRAVE JAKO REAKCE na https://en.wikipedia.org/wiki/Resilio_Sync
To ze tady nekdo pise ze je "nevyhoda" ze kazdej novej uzel se musi rucne potvrdit je nepochopeni celkove architektury, protoze "ten vopruz rucniho potvrzeni" znamena zaroven rucni autentifikaci jeho sifrovaciho klice, a bez autentifikace protistrany NELZE garantovat eliminaci utoku MitM......
Takze se potvrzuje stare zname "the convenience is the enemy of the security".....
Dropbox jsem zatratil v okamziku, kdy prestal fungovat na Macu (mam tam nejnovejsi system, ktery tam jde nainstalovat a dropbox trvrdi, ze Snow Leopard se mu uz nelibi) Jak nelibi, kdyz tam 10 let fungoval? Pak Dropbox prestal fungovat i na ubuntu, ted jak vidim, nema smysl se ho snazit ozivit, protoze by stejne zase prestal fungovat.
Pouzivam DSphoto na synchronizovani fotek na Synology, je to celkem pohodlne. Stejne tak pouzivam Synology Cloud station na synchronizovani mezi telefonem, synology a computerem. Jenomze to funguje kdy chce a jak chce, neni na to spolehnuti.
Krome toho jsem zkousel syncthing, ale ten nefunguje na telefonu (nema pristup na SD kartu)!?!?! a na ubuntu se mi nepodarilo ho dostat do stavu, aby startnul po rebootu, takze ho musim po kazdem rebootu rucne nahodit. Takze k nicemu. Krome toho je pomerne komplikovany na konfiguraci.
Jeste jedna zkusenost s temito systemy - jeden horsi jak druhy - Nainstaloval jsem manzelce na uplne novy telefon syncthing a dscloud. Ted honem nevim, kdo z nich to udelal, ale zabral v pameti asi 5 giga, nikdo nevi cim a neda se to vycistit ani kdyz jsem tyhle 2 veci odinstaloval. Nezbude nez factory reset (jeste jsem se k tomu nedostal), doufam, ze pomuze.