Hlavní navigace

Dva prohlížeče a jeden malý CAD

7. 8. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak už jsem psal v článku "Výměna dat mezi CAD systémy", sdílení CAD dat s vlastníkem jiného CAD systému, než který vlastníte vy, může být dost nepříjemný problém. I když se situace postupně zlepšuje, myslím že program sloužící pro prohlédnutí nebo tisk přijatých dat rozhodně není na škodu. Dnes bude řeč o prohlížečích DXFView, Autodesk Volo View Express a malém CAD systému QCAD.

Člověku se každý den nepoštěstí být u vzniku zajímavého programu. Je to už nějaký čas, co za mnou přišel můj přítel a kolega Ing. Jaroslav Ovesný s čerstvě napsanou první verzí programu DXFView. Původně si chtěl pouze vyzkoušet, jestli bude schopen, takovýto program v Javě napsat. Přemluvil jsem ho k několika vylepšením a ke zveřejnění programu pod licencí GPL. DXFView je, jak už název napovídá, prohlížeč DXF souborů. Oproti dalším podobným programům má několik zvláštností. Je napsán kompletně v Javě a je tedy provozovatelný v každém internetovém prohlížeči na libovolné platformě, který podporuje Javu. Poslední aktuální verzi 0.4 jsme zkoušeli v MS Internet Exploreru 4.0 a 5.0, dále v Netscape 4.x v operačních systémech Windows95/98, IRIX, AIX a samozřejmě v Linuxu. Všude byl zcela funkční. U DXFView mi zatím chybí dvě věci. Nepodporuje rozlišení typů a barev čar a neumí zobrazit „spline“. Program v současné verzi není ideální pro použití jako „osobní“ prohlížeč DXF souborů. Je spíše určen k vystavení výkresů na internet nebo intranet. Je možno jej spustit nebo stáhnout včetně zdrojového kódu ze stránky www.volny.cz/lce­vela/cad/dxfvi­ew_pages.html. Současná verze DXFView je optimalizována pro DXF soubory produkované AutoCADem R12.

DXFView

Druhým zajímavým prohlížečem je Autodesk Volo View Express. Již jméno výrobce zaručuje dokonalou kompatibilitu s formáty DXF, DWG a DWF, produkovanými AutoCADem. Program umí zobrazovat a tisknout výkresy ve výše zmíněných formátech jak z lokálního disku, tak i z libovolné URL z internetu. Volo View Express nabízí možnost použití fontů z AutoCADu a tím dokonalé zachování formátování textů ve zobrazeném výkresu. Ke cti výrobci slouží také fakt, že prohlížeč je volně šiřitelný a je k dispozici zdarma. Program, který funguje bohužel pouze pod Windows, je možno stáhnout ze stránek výrobce www.autodesk.com. Na přiložených obrázcích si všimněte, že oba prohlížeče zobrazily použitý DXF soubor se stejnou chybou ve značce průměru u kóty „průměr 60“. Tato chyba je způsobena mírnou nekompatibilitou použitého DXF souboru, který byl vytvořen v CAD systému Solid Edge 7.0. Soubory z AutoCADu zobrazují oba prohlížeče bez chyb.

Volo View

O CAD systému QCAD jsem na stránkách Roota již psal. Od té doby byla na vydána nová verze 1.4.1 tohoto pozoruhodného programu. První viditelnou změnu prodělal instalátor programu, který je k nerozeznání podobný instalátorům z Windows. Nainstalovat QCAD bez problémů tedy dokáže prakticky každý uživatel. Druhou viditelnou změnou je podpora více jazyků. Čeština sice chybí, ale ve výběru jazyka najdete i slovenštinu a to je velkým přínosem pro uživatele cizích jazyků neznalého. Koncepce jednoduchého intuitivního ovládání zůstala zachována a paleta příkazů byla rozšířena o spoustu užitečných funkcí. Přibyl prohlížeč knihovny bloků a inovován byl koncept zobrazování kót. Současná verze už nemění velikost kótovacích textů a značek dynamicky, ale umožňuje jejich nastavení přes položku v roletovém menu „Vlastnosti“ – „Nastavenie“. Výčet všech vylepšení programu by byl asi hodně dlouhý. Nepříjemnosti spojené s programem jsou dvě. Ta první nepotěší uživatele Windows. Verze 1.4.1 programu QCAD pracující pod Linuxem byla vydána opět pod licencí GPL. Tatáž verze pracující pod Windows je licencovaným komerčním softwarem a je volně ke stažení pouze v patnáctidenní trialové verzi. Druhou nepříjemností je přetrvávající obtížná převoditelnost výkresů z QCADu do jiného CADu. Obrysy nakreslených objektů se dají bez problémů načíst do Catie (4.2.0) i do AutCADu R14, kóty bohužel nikoliv. Import „cizích“ DXF souborů však zůstal na tradičně dobré úrovni. V každém případě je QCAD vyzrálým kvalitním programem, který nebude mít o uživatele nouzi.

Autor článku

Autor je provozovatelem stránek kancelar.jinak.cz...