Hlavní navigace

Varkon a GnomeCAD

14. 10. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nároky na CAD program budou asi velmi různé. Určitě jiné bude mít nároky profesionální uživatel, jiné někdo kdo potřebuje jen příležitostně vytvořit nějaký výkres. Jiné nároky bude mít architekt a jiné konstruktér. Myslím, že profesionál, který požaduje maximální komfort a produktivitu práce bude těžko hledat mezi sharewarovými nebo freewarovými programy. Uživatel, který potřebuje občas něco nakreslit si zase pravděpodobně nekoupí drahý a komplikovaný CAD systém. Dnes bych vám chtěl představit Varkon, který podle mého mínění dokáže svými funkcemi uspokojit i značně náročného uživatele.
Popis základních vlastností Varkonu

Nejprve vyjádření přímo od výrobce: „VARKON může být používán jako tradiční CAD-systém s kreslením, modelováním a vizualizací, ale jeho skutečný výkon najdete v parametrickém modelování a ve vývoji CAD aplikací. VARKON obsahuje interaktivní parametrické modelování ve 2D nebo 3D, dále disponuje specifickým programovacím jazykem MBS, integrovaným přímo do grafického rozhraní.“
Systém byl vyvinut skupinou programátorů na univerzitě v Linkopingu ve Švédsku a je v současné době dále vyvíjen firmou Microform AB. Z nejznámějších uživatelů Varkonu můžeme jmenovat firmu SAAB Aircraft. Varkon byl portován na spoustu OS včetně Linuxu a Windows95/NT. Verze pro Windows stojí 875 USD, verze pro Linux je zdarma a její zdrojové kódy byly uvolněny pod licencí GPL.

Download a instalace
Instalační soubor varkon1.17A.tar­.gz (asi 1.5MB), který najdete na www.microform.se je nutno rozbalit příkazem tar xvfz a nakopírovat do adresáře /usr. Řiďte se prosím instrukcemi obsaženými v Readme uvnitř instalačního souboru. Na mém RedHatu 6.0Cz fungoval Varkon naprosto bez problémů a bez nutnosti cokoli doinstalovávat. Nároky Varkonu na hardware nejsou nijak přehnaně vysoké. Na mém P120 se 64MB RAM běžel Varkon docela svižně.

Ovládání
Varkon disponuje dvěma menu. Vlevo je umístěno stálé menu s funkcemi na ovládání Zoomu, hladin, třírozměrného zobrazení, rychlého mazání entit … Druhé menu je plovoucí a mění se podle vybraného režimu a funkce. Doporučuji toto plovoucí menu ukotvit v Enlightenmentu volbou On Top, v kwm „přišpendlením“. Přerušení příkazu a zpětné listování plovoucího menu je vtipně řešeno pomocí pravého tlačítka myši. Neexistence stálé dialogové řádky mě zpočátku znepokojovala. Varkon ovšem všechny své požadavky zobrazuje v pomocných oknech nebo tlačítkách, která jsou vyvolána podle okamžité potřeby. Tato koncepce je výhodná tím, že trvale zabírá minimum cenného prostoru na obrazovce. Asi nejpoužívanějším režimem bude u domácích uživatelů „Drafting“. Pokud chcete použít tento režim umožňující celkem pohodlné a rychlé 2D kreslení, spusťte Varkon příkazem varkon -r. Celé ovládání je postaveno tak, že maximálně vede uživatele. Asi největší nevýhodou Varkonu je absence funkce „Undo“. Základní filosofie ovládání mi velice připomínala dnes už překonaný, ale přesto velice kvalitní profesionální CAD program ICEM-DDN. Zvládnout základní příkazy režimu „Drafting“ mi zabralo asi 2 hodiny.

CS24_early

Varkon, obrázek


Tisk a export do jiných programů.

K Varkonu je standardně dodáván ovladač pouze pro jeden plotter – HP7475. Výrobce však nabízí zdarma, na požádání poslat ovladače k jiným zařízením např. pro epson nebo postscript. V mém případě jsem problém s tiskem řešil pomocí exportu výkresu do formátu DXF a jeho následným načtení do StarOffice. DXF soubor vytvořený Varkonem byl bez problémů čitelný v AutoCADu LT 97. Varkon samozřejmě dokáže načíst DXF soubor z jiného CAD systému.

Projekty ve Varkonu.
Varkon člení své soubory do tzv. projektů. K danému projektu je možno vytvořit uživatelská menu a moduly, které budou platné pouze pro daný projekt Pro úplnější představu o tom, co Varkon dokáže doporučuji stáhnout ukázkové projekty, které najdete na stejné stránce jako instalační soubor.

GnomeCAD – jedna z možných budoucích podob Varkonu.
Je vcelku logické, že díky uvolněným zdrojovým kódům Varkonu mohou na jeho základě vzniknout moderněji koncipované programy. Jedním z nich je GnomeCAD, který vzhledově velice připomíná AutoCAD LT. Zde je k nahlédnutí snímek jeho obrazovky. Odkaz na stránky GnomeCADu najdete přímo na stránkách Varkonu. Nevýhodou tohoto velmi slibného programu je, že existuje jen ve vývojové verzi a vyžaduje velmi specifickou verzi knihoven Mesa a Gtkglarea. Přes moji veškerou snahu se mi nepodařilo program úspěšně přeložit ze zdrojových textů. Řešením by mohly být binárky nejlépe se staticky linkovanými knihovnami.

Varkon je bezesporu kvalitní léty vyzrálý produkt, který si navíc vzhledem k své současné ceně (licence GPL) své uživatele jistě najde, ať už jako polotovar pro tvorbu vlastního specializovaného CADu nebo jako výkonný nástroj projektanta či konstruktéra.

Uvítám vaše dotazy a připomínky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je provozovatelem stránek kancelar.jinak.cz...