zdravim,
perfekt clanek. i kdyz se to nezda a delam spise na VIM a jsem zvykly najit na kazde masine alespon vi eidtor, tak uz se mi stalo, ze jsem prisel na masinu a jediny zpusob editace mimo ed byl
echo "neco" > soubor
ci pres cat ci sed .dik za clanek, bude se hodit nekdy.zjistuju, ze nektery prikazy jsou podoby jako ve vicku.
konsole na vecne casy (psano v linksu) a nikdy jinak.
zatim goldenfish
Hehe, s VIMem nejsi zase tak daleko!! Zkus spustit exim nebo vim -E nebo -e nebo z vimu zmacknout v normal modu velky Q a dostanes radkovy vim (mod EX). A editujes radkove. Jo, ed je skvelej, ted spis ale pouzivam vim -E - ma vsechny prikazy vimu a pritom je radkovej, takze na batch editaci souboru skvely.
Hned jak jsem si clanek precetl, bezel jsem se podival do kalendare. A ono vam bylo zari. Do prvniho dubna skutecne daleko.
Ale ted vazne. Skutecne si myslite, ze je ed takovou novinkou? Pred nim snad byly jen derovacky stitku. Na edu je zalozeno vi. Kdyz mackate dvojtecku, vstupujete prece do rezimu edu.
K prakticke strance: Pouzivani edu je skutecne jen pro masochisty a pouzil bych ho jen, pokud bych skutecne musel (jednou jsem fakt musel). Bud v pripade, ze by v systemu skutecne nebyl zadny jiny editor, nebo v pripade, ze bych mel tak pomale pripojeni jak pise autor a tak dlouhy soubor, ze bych si ho nemohl stahnout.
Tolik o tomto skvelem editoru, ktery si jiste kazdy ctenar roota zamiluje tak jako autor.
> Pouzivani edu je skutecne jen pro masochisty a pouzil bych ho jen, pokud bych skutecne musel
No a vovovotom to je. Vždyť jsem v článku jasně napsal, že je to editor do nepohody. Takže jde o to, že jako záchrana je supr, ale psát v něm diplomku by asi bylo o hubu (i kdyý musíš připustit, že by to taky šlo). Jenom je to pěkná alternativa.
Mimochodem článek jsem psal ve vim :-))).
Pockej az budes potrebovat udelat skriptik, kterej ti v nejakym souboru bude neco automaticky menit. Joe, emacs (to nevim) a spol se zrejme necapou. Ale ed (exim/vim -E) v pohode. Takze ed neni jen pro masochisty, ale taky pro administratory, kteri delaji ruzny neinteraktivni skripty.
Jen bych chtel upozornit, ze velke pismeno Q se pouziva pro vyskok unconditionally, coz znamena, ze v pripade zmeny souboru se nepta a konci. Nerekl bych ale, ze to je nejlepsi pripad ukoncovani. Lepsi je pouzivat male Q a kdyz zahlasi otaznik, tak je zrejme zmena souboru a pak se clovek muze rozhodnout, jestli pouzije "wq" nebo velke Q nebo dvakrat male Q. Proste man ed:) je tam spousta dalsich moznosti a rozhodne stoji za to se s nim trosku naucit. Napodobne sed taky neni jenom sed -e 's/AAA/BBB/', ale jdou s tim delat cely podmineny struktury atd.
Pokud se nepletu, tak ed a vi vznikly současně, protože se jednalo o dvě různé tváře téhož editoru (v dřevních dobách to myslím bývala dvě jména pro tentýž fyzický soubor). Jedna byla interaktivní a druhá řádková. Ostatně skutečnost, že i moderní vim má ed-like rozhraní je toho důkazem. To povídání o Emacsu na pomalé lince si prostě někdo dodatečně vycucal z palce.
Ed nema s vi nic spolecneho - radkova varianta vi se jmenuje ex.
Drive byl opravdu ed. Autor puvodniho vi - Bill Joy - psal radkovy editor em a pozdeji ex jako rozsireni edu, pak teprve bylo pridano obrazovkove rozhrani s nazvem vi, jak pise Bill Joy v rozhovoru na adrese http://www.cs.pdx.edu/~kirkenda/joy84.html .
-Yenya
<citace>
parametr mu můžeme vložit název souboru, se kterým budeme pracovat. Ten musí existovat, Ed neumí založit nový soubor.
</citace>
%ls -l zzz.pl
ls: zzz.pl: No such file or directory
%ed zzz.pl
?zzz.pl
a
12345
.
w
6
q
%cat zzz.pl
12345
%
BTW: mozna pro priste mene 'vtipu' a vice cennych informaci, jako kupr ze nektere implementace edu maji naaliaseny % za 1,$
ed som pouzival na batch editing, az kym mi nezacal
padat. myslim ze GNU implementacia je pisana v
pascale a nema osetrene niektore buffre. mal
som v jednom #!/bin/ed okolo 200 %s prikazov
(samozrejme, vyrobene boli cez iny batch ;-] )
potom mi to padalo. potreboval som to rychlo dat
dokopy, tak som si spravil riesenie cez sed. potom
som sa neskor pokusal celu vec zreprodukovat pre ucely bugreportu, ale nepodarilo sa.
Jaky je rozdil mezi sed a ed? sed je GNU verze ed?
Masochista jsem a na interaktivni editovani jsem (s)ed uz nekolikrat pouzil. Vysledkem byla znicena klavesnice, husto a ticha domacnost. Takze doporucuju. Pres pomale linky (modem) jsem nikdy nemel s vi, emacsem, jedem atd problem, a uz to nikdy nehodnam udelat.
Na druhe strane v shell scriptech (s)ed obcas pouzivam a jsem s nim spokojen, hlavne se hodi na pomalejsich strojich s malo pameti protoze je oproti napr awku vyrazne mene narocny.