Hlavní navigace

Editor TEA: žádný čajíček pro batolata

29. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V dnešním článku se poohlédneme za všestranným textovým editorem pod názvem TEA. Pokud jde o meze, žádné v něm nejsou. Je totiž vhodný jak pro vytváření klasických textových dokumentů, tak dokumentů v HTML, popřípadě XHTML. Navíc je podporován na mnoha operačních systémech a celkově nezabírá ani moc místa.

I přesto, že si autoři s designem moc nepohráli, jde o velice přehledného a spolehlivého pomocníka do vaší pracovny. Editor TEA je mimo jiné podobný například programu Geany, který je zaměřen stejně. Nemalá část funkcí a vzhledu uživatelského rozhraní by se dala srovnat i s textovými editory Leafpad nebo Gedit.

 TEA je zkrátka vhodný pro kohokoliv. Je kompaktní, konfigurovatelný a plný zajímavých možností. Na rozdíl od ostatních je nenáročný na technické požadavky vašeho počítače. Co dokazuje jeho úspěšnost, je podpora několika značkovacích jazyků. Mimo zmíněné HTML a XHTML mezi ně patří také XML, DocBook, LaTeX a Wikipedia.

Jaké nástroje v TEA najdeme?

Textový editor TEA podporuje mimo všední možnosti také zvýraznění syntaxe pro známé programovací jazyky C, C++, BASIC, Bash skcipt, C#, D, Fortran, Java, LilyPond, Lout, Lua, NASM, NSIS, Pascal, Perl, PHP, PO (gettext),Python, Seed7, Vala, Verilog, XML, HTML a XHTML.

V editoru je možné otevřít neomezený počet souborů. Ty se následně zobrazují v jednotlivých záložkách, neboli kartách, podobně jako webové stránky v Google Chrome. Vestavěný správce souborů pak umožní snadné nahrávání a ukládání rozdělaných prací. Pro otevření souboru v náhledu je možné využít externí prohlížeč. Občas se hodí i prohlížeč obrázků s editorem pro základní úpravy.

Program dále disponuje několika rozličnými funkcemi, díky nimž není nutné pro dokončení plánované práce instalovat další programy. Mezi ně můžeme řadit třeba organizaci úkolů, využití integrovaného kalendáře či přizpůsobení klávesových zkratek podle vlastních potřeb. Své místo dostal i správce schránky Crapbook určený k dočasnému ukládání dokumentů pro případy nechtěného uzavření celé aplikace.

Přehlednost 100 %, design 0 %

Peteru Semiletovi, tvůrci TEA, nemůžeme vytknout téměř nic. Podařilo se mu navrhnout vysoce funkční uživatelské rozhraní opírající se o karetní strukturu, ve kterém nejsme zahlceni přeplněnými a nepřehlednými poli, a přitom je po ruce vše, co k práci potřebujeme.

V základním menu programu TEA jsou k nalezení kategorie, v nichž jsou jednotlivě uspořádány všechny dostupné možnosti editoru. Srovnání potvrzuje, že je zde kategorií více, než v konkurenčních editorech a dokonce i procesorech. Mimo ty základní: soubor, úpravy, vyhledávání a pomoc, jsou zde navíc: značky, funkce, karty či spuštění. Na takovéto rozdělení si stačí zvyknout, a věřte, netrvá to dlouho.

Horní menu necháme však pro tuto chvíli ladem. Nyní se podíváme na boční karty určené pro změnu aktuálního režimu. Přepínat lze mezi editorem, správcem souborů, kalendářem a strukturou obsahující další karty. Ty slouží například pro konfigurační ladění nebo změnu voleb.

Vyhledávací pole

Na první pohled všední vyhledávací pole, vnitřní stránka ale odkazuje na fakt, že s ním vyhledáte naprosto cokoliv, co s programem TEA souvisí. Od vámi zadaného textu, který se má nacházet v manuálu až po položku v seznamu klávesových zkratek. Co se zdá být také užitečné, je stavový řádek. Ten informuje o provedených procesech a řadí je podle reálného času.

Pozor na nedostatky!

Přestože je TEA často mezi zástupci souhrnu vhodných textových editorů, i u něj lze najít nějaké mouchy. Za prvé postrádá funkci, která by počítala slova nebo písmena. Přitom zavést do editoru počítadlo není až tak složité a časově vytěžující. Možná se ho dočkáme v příštích verzích.

Někteří uživatelé tvrdí, že jim nefunguje tažení zvýrazněného textu se záměrem přesunutí do jiného textového pole. To by jistě byla velká slabina. Po našem otestování verze 33.0.0 se však podobný problém neprokázal. A do třetice, chybí funkce automatického opravování aktuálně psaného textu. Až pomocí manuálního příkazu se program TEA odvážil špatná slova či neplatné tagy podtrhnout červenou vlnovkou.

TEA jako doplněk k profesionálnímu editoru

Ani ten nejlepší textový editor není vybaven tak dobře, aby do svého rozhraní umístil všechny funkce, které kdy byly v tomto typu softwaru použity. Proto je doporučováno výchozí textový editor doplnit něčím dalším, v některých ohledech pokročilejším. Právě TEA je dobrou volbou pro ty, co mají občas na svůj zdánlivě nejlepší editor vztek, ať už pouze kvůli maličkostem.

Pokud si stále říkáte, že by bylo dobré zmínit cenu programu, tak vám nyní rádi posloužíme. Za tento, po všech stránkách kvalitní, přehledný a skvěle vybavený textový editor nedáte ani korunu. Tedy pokud nechcete, existuje totiž možnost finanční podpory. Je vydáván pod licencí GNU GPL. Doufejme, že to tak zůstane i do budoucna. Navíc je multiplatformní. Při stažení správného instalátoru lze TEA spustit jak na Linuxu a Windowsech, tak na Mac či OS/2.

Autor článku