Hlavní navigace

Textové editory

Nástroje pro práci s textem.

Pokročilejší možnosti nabízené režimem org-mode v Emacsu

Ve druhém článku o slavném režimu org-mode pro editor Emacs se seznámíme s dalšími možnostmi, které tento plugin uživatelům nabízí. Ukážeme si například práci s kalendářem, agendou, časovači či s exportem dokumentů.

Doba čtení: 26 minut

Asynchronní skripty: další přiblížení Vimu k možnostem IDE

Prakticky přesně před dvěma roky vyšla osmá verze editoru Vim. Jde o přelomovou událost, protože právě Vim 8 umožňuje tvorbu asynchronně běžících skriptů, které tak mohou přiblížit možnosti Vimu plnohodnotným IDE.

Doba čtení: 24 minut

Základy použití režimu org-mode v Emacsu

Minulý týden jsme se seznámili s pluginem vim-orgmode pro organizaci poznámek a diářů v editoru Vim. Možnosti tohoto pluginu jsou inspirovány mnohem slavnějším modulem pro Emacs. Dnes se seznámíme s jeho základními možnostmi.

Doba čtení: 17 minut

Plugin vim-orgmode: portace populárního orgmode do Vimu

Mezi jeden z nejpopulárnějších modulů textového editoru Emacs patří plugin nabízející uživatelům tzv. org mode, neboli režim pro správu poznámek, diáře, plánovače atd. Podobný modul existuje i pro editor Vim.

Doba čtení: 24 minut

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: manipulace se základními datovými strukturami Emacsu

V dnešním článku se již konečně dozvíme, jakými způsoby je možné ve skriptech naprogramovaných v Emacs Lispu pracovat s buffery i s dalšími důležitými interními strukturami samotného Emacsu.

Doba čtení: 22 minut

Použití Language Server Protocolu v textovém editoru Vim

Dnes se seznámíme s Language Server Protocolem (LSP) a s využitím této relativně nové technologie v textovém editoru Vim. Kromě Vimu se LSP používá například i ve Visual Studiu Code, Eclipse, Eclipse Che a ATOMu.

Doba čtení: 27 minut

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: dokončení popisu Emacs Lispu

V posledním článku, který se bude zabývat výhradně Emacs Lispem a nikoli samotným Emacsem, si popíšeme ostatní datové typy, s nimiž se v Emacs Lispu setkáme. Jedná se o vektory, pole, asociativní pole, řetězce a další.

Doba čtení: 26 minut

Méně známé textové editory

Na serveru LinuxLinks vyšel dnes krátký seznam osmi méně známých textových editorů. O všech až na dva jsme již v minulosti psali. Pro textovou konzoli je zde vylepšený editor nano napsaný v Go se jménem micro. Poté editor Howl postavený na LuaJIT…

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: možnosti nabízené knihovnou Dash

V předposledním článku, který se bude zabývat výhradně Emacs Lispem a nikoli samotným Emacsem, si popíšeme některé možnosti poskytované knihovnou Dash. Ta nabízí programátorům užitečné funkce inspirované jazykem Clojure.

Doba čtení: 30 minut

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: všemocné makro cl-loop a knihovna dash

V Common Lispu se používá makro loop sloužící pro konstrukci všech typů programových smyček. Toto makro založené na vlastním doménově specifickém jazyku je dostupné i v Emacs Lispu.

Doba čtení: 29 minut

Úpravy Emacsu s Emacs Lisp: základní konstrukce jazyka

Ve druhém článku o Emacs Lispu se naučíme používat prakticky všechny základní konstrukce tohoto jazyka. Ukážeme si deklaraci globálních i lokálních proměnných, rozvětvení, použití rekurze a programových smyček a na závěr si popíšeme i jednoduchou interaktivní funkci.

Doba čtení: 26 minut

Úpravy Emacsu a tvorba nových modulů s využitím Emacs Lispu

Na předchozí článek, v němž jsme se seznámili se základními vlastnostmi režimu Evil, dnes nepřímo navážeme. Ukážeme si, jak je možné měnit chování Emacsu pomocí funkcí v Emacs Lispu.

Doba čtení: 29 minut

Evil: kombinace editačních příkazů Vimu a síly Emacsu

V článku se seznámíme s modulem Evil určeným pro editor Emacs. Díky tomuto modulu je možné v Emacsu používat editační příkazy a režimy (stavy) neméně slavného editoru Vim, takže uživatelé mohou využít výhody obou světů.

Doba čtení: 26 minut

Použití Emacsu pro porovnávání a slučování souborů

Na předchozí článek s popisem možností nabízených textovým editorem Vim při porovnávání a slučování souborů dnes navážeme, protože si ukážeme, jakými způsoby se dají podobné úkoly vyřešit v Emacsu.

Doba čtení: 17 minut

Textový editor gedit hledá nového správce

Textový editor gedit už měl nějakou dobu problém s údržbou, až byl nakonec nedávno označen za neudržovaný. A to je docela problém, jelikož jde o základní textový editor prostředí GNOME a mnoha distribucí zároveň. Nejde přitom jen o běžnou správu,…

Návod na editor nano pro začátečníky

Na serveru HowtoForge vyšel včera návod na používání editoru nano v příkazové řádce pro začátečníky. Naučíte se soubor otevřít, uložit, uložit s konci řádků jako v DOS, Windows, nebo macOS. Poté zjistíte jak kopírovat a vkládat text a jak…

Moderní textový editor pro konzoli micro

Na serveru Tecmint vyšel článek o moderním textovém editoru se zvýrazňováním syntaxe micro. Editor by měl být lepším nano, je napsaný v Go a používá všech vymožeností moderních linuxových terminálů. Měl by se jednoduše používat, lze lehce…

25 let editoru Vim: projekt bez ambicí, který se stal legendou

Lehký, ale přitom mocný, efektivní a přizpůsobitelný. Takový je legendární textový editor Vim, který právě oslavil 25. narozeniny. Jeho historie však sahá ještě o 15 let nazpět.

Doba čtení: 5 minut

Vim dnes slaví 25. narozeniny

Je to právě 25 let, co Bram Moolenaar poprvé zveřejnil svůj textový editor Vim. Bylo to 2. listopadu 1991 a jednalo se o verzi 1.14. Název původně znamenal Vi IMitation, ale s verzí 1.22 byl změněn na Vi IMproved. Editor od té doby prošel velkým…

Emacs 25.1 přidává experimentální vykreslování přes Cairo

Po Vim 8, který vyšel před týdnem, vychází také další legendární textový editor v nové verzi – Emacs 25.1. Program nově zvládá načítat sdílené knihovny/moduly, vylepšuje síťovou bezpečnost (hlavně kontrolu TLS/SSL certifikátů) nebo vkládání znaků…

Po deseti letech vychází Vim 8.0

Bram Moolenaar oznámil, že po deseti letech vydává novou major verzi editoru Vim označenou jako 8.0. Novinky naleznete v manuálu nebo když v nové verzi napíšete :help version8. Oznámení zmiňuje výslovně: Asynchronous I/O support, channels, JSON…

Atom 1.9 umožňuje upravit rozhraní tažením myši

Textový editor Atom vyšel ve verzi 1.9. Staví na nové verzi frameworku Electron 0.37.8, která přináší vylepšení výkonu. Nově Atom umožňuje přeskupit rozhraní tažením myši a bylo vyřešeno několik problémů, které mohly způsobit ztrátu dat při pádu…

3. 8. 2016 13:02

Hlavní autor editoru Nano vytvořil fork, má rozepři s GNU

Na stránkách oblíbeného textového editoru Nano se před pár dny objevila informace, že opouští stádo, čímž s největší pravděpodobností bylo myšleno hnutí GNU. Mike Gerwitz z GNU situaci trochu osvětlil v příspěvku na Hacker News: Současný správce…

Microsoft vydal Visual Studio Code 1.0. Open-source a pro Linux

Minimalistické IDE Visual Studio Code (VSC) vyšlo ve finální verzi 1.0. Stalo se tak necelý rok poté, co Microsoft vydal první veřejnou verzi. VSC je open-source (licence MIT) a podporuje Windows, Linux a OS X. Program zároveň staví na webových…

Textový editor Atom 1.6 umožňuje úpravu panelů

Textový editor Atom ve verzi 1.6 přidává kartu vyhrazenou pro náhled souborů nebo nové API pro panely, které umožňuje specifikovat jejich pozici a složení. Do textu lze nově vkládat DOM uzly např. pro náhled obrázků. Zároveň vyšla betaverze 1.7,…

Vim už má plugin pro Vulkan

Velmi rychle po vydání grafického API Vulkan tu máme plugin pro Vim se zvýrazňování syntaxe Vulkanu v C/C++. Jmenuje se vulkan1.0.vim, zvýrazňuje typy, funkce a konstanty. Je založen na pluginu opengl.vim a autorem je PhD. student Tomáš Milet. (zdroj: phoronix)

Vim má asynchronní procesy

Před dvěma dny byla do Vim přidána podpora pro asynchronní procesy. Příslušné funkce jsou job_start(), job_status() a job_stop(). Zpočátku byly podporovány pouze unixové systémy, teď by mělo vše fungovat i ve Windows. Neexistence podpory…

9. 2. 2016 11:00

Tvorba pluginů pro Vim s využitím programovacího jazyka Lua (dokončení)

Ve druhé části článku o tvorbě pluginů pro textový editor Vim s využitím programovacího jazyka Lua dokončíme popis této zajímavé a užitečné problematiky. Zaměříme se především na popis dalších možností nabízených modulem vim, voláním funkcí naprogramovaných v jazyku Lua a další zajímavosti.

12. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 22 minut

Tvorba pluginů pro Vim s využitím programovacího jazyka Lua

Textový editor Vim je oblíbený mj. i díky dostupnosti velkého množství pluginů (přídavných modulů). Tyto pluginy lze vytvářet ve Vim Scriptu, což je skriptovací jazyk, který je přímo součástí Vimu. Ovšem pro složitější a rozsáhlejší pluginy se používají i další skriptovací jazyky, mezi něž se zařadila i Lua.

Doba čtení: 23 minut

Historie vývoje textových editorů: programátorské textové editory pro systém DOS (3. část)

V dnešním článku se již potřetí budeme společně zabývat těmi programátorskými editory a integrovanými vývojovými prostředími, které byly vytvořeny pro operační systém DOS a které používaly standardní textový režim počítačů PC. Zmíníme i o prostředí RHIDE založeném na SETEDITu či o editoru v dBase.

Doba čtení: 22 minut