Hlavní navigace

Eets Munchies: Lemmings s králíčkem

21. 3. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Malý králíček má rád sladké. Bohužel ho vždy od úžasně nazdobeného dortu dělí řada překážek a propastí. Protože ušák nepobral moc inteligence, musíte ho do cíle dostrkat lstí. Eets Munchies je zajímavá kombinace legendárních Lemmings a The Incredible Machine. Funguje ale tenhle mix jako správně namazaný stroj?

Klei Entertainment už řadu let dokazuje, že i malé hry mohou být technicky naprosto dokonalé a stejně zábavné téměř na všech hlavních platformách. Záběr tohoto studia je navíc poměrně velký. Kromě drobný logických hříček má v portfoliu třeba Torchlight II, Don't Starve nebo výtečnou akční sérii Shank. Eets Munchies se dělal poměrně dlouho a ještě déle trvaly porty na všechny platformy, včetně pro nás té nejdůležitější – Linuxu.

Eets Munchies je logická hra podobná legendárním Lemmings, které navíc zkřížíte s The Incredible Machine. V linuxovém podání je zase spíš blíže k Crayon Physics Deluxe. Podstatou je dostat králíčka k lahodnému dortu a přitom sesbírat další cukrovinky. To však logicky není tak jednoduché. Od vysněné pochutiny vás dělí propasti, zdi a další nepříjemné nástrahy.

Eets Munchies - obrázky ze hry.

Dostaňte králíčka k dortu

Naštěstí jste vybaveni podstatným nadáním. Pomocí různých vynálezů a stvoření upravit cestu k cíli. Pokud jednotlivé věci správně poskládáte, králíček, který jde vždy rovně a zatočí jen u neproniknutelné zdi, na ně začne reagovat. To nebohé neinteligentní zvíře tak v podstatě dostrkáte k pomyslné cílové čáře.

Zpočátku jste vybaveni jen koláčky nebo čili papričkami, po nichž se králíček navzteká a skáče dále nebo naopak zklidní. Proběhnout první úrovně je velmi jednoduché. Později, kdy už budete mít k dispozici třeba děla a šipky určující dráhu střel, začne přituhovat. Vynálezů určených k optimalizaci králíčkovy cesty je pár desítek. Kampaň je naštěstí dávkuje pomalu a jednotlivé funkce věcí se vám vždy vryjí do paměti.

Eets Munchies - obrázky ze hry.

Kombinujte jednotlivé pomůcky

To ale neznamená, že občas nebudete tápat, jak je správně použít. Vlastnosti jednotlivých věcí se navíc dají kombinovat. Nevyhnete se tak tradičnímu zkoušení a odškrtáváním neúspěšných strategií, které za tu dobu vyzkoušíte. Záseky přesto jen tak nehrozí. Pro ty méně trpělivé hráče je připraveno tlačítko nápovědy. To vám vždy naznačí první krok toho naprostého minima, aby váš ušák dorazil alespoň do cíle. Pokud chcete level dokončit na sto procent a sebrat všechny laskominy, hra vám už další indicie nedá.

Eets Munchies - obrázky ze hry.

Proč se tedy trápit tím, abyste sebrali všechny sladkosti? Součástí Eets Munchies je totiž ještě výtečný editor úrovní. Jednotlivé komponenty si ale odemknete jen po sebrání určitého množství cukrovinek. Pokud tedy v budoucnu chcete probudit své tvořivé já, prostě se budete muset snažit. Editor totiž nejen prodlužuje samotnou kampaň, ale také vám umožní se do sytosti vyblbnout a sem tam i ignorovat jasně daná pravidla hry. Třeba můžete uzavřít králíčka do jakési pongové arény a použít ho jako míček.

Eets Munchies - obrázky ze hry.

Skvělá audiovizuální stránka

Kromě poctivé a zábavné hratelnosti nabízí Eets Munchies i nádhernou kreslenou grafiku. Hra sice nezapře, že byla cílená především na mobily a tablety, ale i na osobním počítači rozhodně špatně nevypadá. Spíše naopak. Zamrzí však absence jakéhokoliv nastavení. Lze jen vypnout zvuky a hudbu. To, že se dá přepnout do režimu celé obrazovky, vám bohužel nikdo neprozradí (zkratka alt + a). Dočetl jsem se to až od ostatních hráčů na Steamu.

Hrát v okně sice není žádná tragédie, ale Eets Munchies v něm prostě nefungovalo správně. Navíc se nedala měnit velikost okna samotného a na mém menším notebooku mi obrazovka pro hru jednoduše nestačila. Dalším problémem je, že v okně někomu nejdou správně mačkat tlačítka. Proč se tedy defaultně hra nespouští v režimu celé obrazovky, je mi záhadou. Spíš to naznačuje trochu odbytý port pro osobní počítače.

Eets Munchies - obrázky ze hry.

Hudební stránka skvěle koresponduje s tou grafickou. Veselá hudba působí uklidňujícím dojmem i v poněkud složitých pasážích, které mohou výbušnější povahy značně vytočit. Samotné zvuky slouží i k orientaci dění na obrazovce. Díky nim víte, že se někde něco spustilo nebo bylo odpinknuto dál.

Závěr a konečné hodnocení

Eets Munchies vypadá vedle ostatních her od Klei Entertainment poněkud odbytě. Je to spíš taková menší mobilní hra, která se dostala i na osobní počítače. To však neznamená, že není i zábavná. Bohužel jí sráží poněkud horší vyladění a zbytečné chyby.

Root obecny

P. S.: Linuxovou verzi můžete sehnat na Humble Store nebo Steamu.

Výhody

  • Audiovizuální stránka
  • Hratelnost
  • Editor úrovní

Nevýhody

  • Technické chyby
  • Pomalý rozjezd