Ano, i knihy zdarma jsou – a pán bůh za ně zaplať :-) Ale jsou i jiné knihy elektronické, které jsou za peníze. Ať už je to novinka, nebo něco, co ještě nikdo nestihl „nasdílet“, smiřte se s faktem, že jsou lidé, kteří by rádi za svou práci dostali zaplaceno. Šílené, že?
Kdyby aspon nevymysleli nesmysly o nakladech, ale na rovinu rekli, ze na tom chteji nechutne rejzovat. Naklady na knihu jsou autor+korektor+mozna nejake ilustrace a graficka uprava, nic vic. Kdyz se to distribuuje na papire, tak k tomu jeste prijde sazba, naklady a zisk tiskarny, naklady a zisk distributora, naklady a zisk prodejcu, naklady na remitenda(i kdyz u knih nevim, jak to chodi). To jsou vsechno subjekty, ktere musi topit, svitit, platit najem, lidi, … At mi ti gauneri netvrdi, ze prodavat elektronickou knihu za stejnou cenu jako paperback je mozne opodstatnit naklady. Jsou to normalni zlodeji.
Kdybych mohl koupit knihy co me zajimaji rekneme za 2 eura, tak to beru vsema deseti. Takhle si to ale pujcim odkamarada, z knihovny a nebo ukradnu(elektronicky samozrejme). Oni to ale maji urcite dobre spocitane…
nejen to – ještě tam chybí minimálně redaktor, náklady na distribuci a propagaci…
Na druhou stranu – pokud chtějí vydavatelé za elektronickou knihu víc, než kolik stojí obdobná papírová bez nákladů na tisk, tak se jedná v podstatě o zlodějnu, protože u té papírové musí navíc nést značné kapitálové náklady a riziko, které u elektronické verze z velké části odpadají (jednak jsou o něco málo nižší fixní náklady, ale hlavně jsou proporcionální náklady hrazeny až v okamžiku prodeje, nikoliv částečně na začátku).
Nechapu. Vzdy kdyz jsem chtel nejakou elektronickou knihu tak jsem si ji stahnul a nikomu jsem platit nemusel.
Internet byl prece vytvoren pro sdileni dat!.....
To snad není možný, zloděj a ještě se tím chlubí.
Já to říkam furt – komunisti jsou všude (co je moje je i tvoje – pučíš mi večer svojí mladou?)
V dnešním světě jsme obklopeni displayi ze všech stran (NB, PC, telefon, TV, obrazovky v metru, autobusech, svítící reklamy v obchodech, světelné billboardy, a další a další). Navíc všude se na nás řine reklama, která bliká, světélkuje, mění se.
Kombinace uvedeného unavuje náš zrak ať chceme nebo nechceme.
Knihu proto beru jako jediné médium, u něhož se dá opravdu relaxovat a uvolnit se. Samozřejmě, časem dojde k většímu rozšíření knih, ale myslím, že ten pocit, který papír nabízí, žádná elektronická čtečka nebude umět zprostředkovat.
e-ink nie je display… nesvieti ako display, je porovnatelny skor s klasickym papierom. A v tme sa (bez lampy) citat neda – tak ako obycajny papier. Samozrejme, viazane a ilustrovane knihy su o niecom inom, ale s paperbackom (a tych je dnes uz vacsina) sa moze reader zalozeny na e-ink kludne porovnat. V dobrom readeri je aj pridana hodnota oproti klasickym kniham… napriklad slovniky – neocenitelne ked citas nieco v originali – lepsie ako vliect so sebou este aj oxfordsky slovnik, nie?
Jedinou výhodu, kterou si ale zatím umím představit pouze u specifických „pracovních“ e-knih, vidím ve fultextovém vyhledávání a možnosti přidávat poznámky k určitým pasážím.
Ani tyto dvě věci však nejsou dotaženy k dokonalosti. Bylo by například dobré, moci poznámky sdílet s podobným zařízením.
Mám doma čtečku, přečetl jsem na ní už cca 100 knih. Doma se stala snad nejpoužívanějším kusem HW. Když pominu takové věci jako možnost zvětšení písma pro lidi se slabším zrakem tak hlavní výhodu spatřuju ve váze (je 2–4× lehčí než průměrně tlustá kniha), automatickému systému záložek (záložka z knihy nikdy nevypadne) a možnost držet čtečku jednou rukou či ji prostě položit… Většina knih s jakou jsem měl tu čest se zákeřně zavírá. Na čtečce čtu i ty knihy, které mám doma fyzicky.
Jinak k tématu – knihu v elektronické podobě může vydat sám autor za svoji cenu. Nevím kolik stojí knihy v cizině, ale pokud by se tady u náas e-booky prodávaly za cenu větší než 10$ tak se cenou nebudou moc lišit od normálních knih.
LENINE, Sputnik s mrtvou Lajkou shořel v atmosféře na jaře 1958…, rozhodně není někde na „orbitě“!
Proto raději mlč ohledně množství přečteného i ohledně té blbosti! ;-)
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: GnuPG v1.4.9 (GNU/Linux)
ia8DBQFDBepyDecnbV6Fd/IRAl5wAJ9FlGkFNfLYk6yxMUvC05hbn8KfSgCfSZAX
VhX+rAC+hrA0pqVeD13rx5w=
=IUus
-----END PGP SIGNATURE-----
Mlčím. :-(
Publiku však připomínám slova mého děda –
NEJVÍCE DUNÍ PRÁZDNÝ SUD.
Tak mne napadá, „sud asi málo četl“.
p.s.
a ty tvé podpisy, to je zajímavé. Chceš naznačit autenticitu? Sílu? Šokovat?
Chceš být Lajkou na IT nebi?
Ale pozor!
Sám jsi napsal, že již shořela. Nebo snad ne?
Ja som to pochopil celkom dobre. Zdrazuju sa preto, lebo ked si clovek kupi knihu v elektronickej podobe, tak majitelovi Amazonu klesnu zisky z normalnych knihkupectiev, tlaciarni, dopravnych spolocnosti a vsetkym spojenym s predajom klasickej knihy. Navyse napad na to zdrazenie pochadza z jeho hlavy. Viete vy vobec co vsetko tento „clovek“ vlastni? Dokonca ja vas, ale to (NWO) si nieje nikto ochotny priznat. Za rok sa uvidi, kto sa bude smiat a nemam ten pocit, ze to budete vy.
Dnes na serveru IHNED.cz v diskusii někdo rozklíčoval cenu za knížku prodávánou na českém trhu:
„Dnes je cena knihy tvořena zhruba takto: 10 % dph, 30 % knihkupecký rabat, 10 % rabat distributora, 30 % polygrafické náklady, 8 % autorský honorář – pro nakladatele zbývá (pokud kniha není ilustrovaná) 12 % za redakční práci, jeho režii, mzdy a zisk.“
Není těžké z tohoto odvodit cenu za elektronickou knížku.
Pokud vím, tak jako jedna z hlavních výhod e-booku bylo uváděno to, že si koupím (celkem drahou) čtečku a do ní pak budu moci kupovat velké množství levných knih, jejichž cena je osekána o náklady na výtisk a rozvoz. Když tato výhoda padne, co mne nutí přejít k e-booku? Když budou elektronické knihy dražší, než ty papírové, co mne nutí kupovat si za devět tisíc čtečku e-booku? Už to slyším – až jim klesnou tržby, jak zase začnou svádět vinu na piráty a prosazovat nějaké nové opatření na šmírování už tak draze penězi a svobodou platících zákazníků.
Celkem me mrzi ze novejsi ctecky maji pres e-ink display natazenou touchscreen vrstvu, pripadne nahradily e-ink LCD technologii.
U ctecky knizek je podle me nejdulezitejsi parametr to, jak snadno se z ni cte, jaky ma kontrast, velikost, DPI, kolik zvladne stupnu sedi apod.
Tochscreen vrstva viditelne snizuje citelnost, LCD zas musi byt podsvicene a tudis taha oci (o spotrebe energie nemluve).
Doporucil bych proto vyrobcum, at se nesnazi udelat z ctecky dalsi mini pocitac, ale at zapracujou na techto dulezitych parametrech (na paperbacky dnesni ctecky staci ale uz treba cernobily comix na nich vypada dost hnusne) a potom teprv budu uvazovat, ze si pro ctecku koupim i knihu za cenu srovnatelnou s papirovou verzi.
Moralne mi nic nebrani stahnout si knizku ze stranek typu ebookforum.cz. Platim si clenstvi hned ve dvou knihovnach, tak jaky je rozdil kdyz si knihu stahnu z netu, nebo pujcim v knihovne?
btw; Jak to ze knihovny mohou kopirovat knihy (1kc na stranku) a ostatni ne?
btw2; Proc knihovny nenabizi ebooky? Urcite by tim klesly naklady na provoz, vice lidi by mohlo mit pujceno stejnou knihu atp..
ps; Povedene knihy si obcas koupim, abych vyjadril simpatie k autorovi.
Xjmeno ma nejspis pocit ze tim ze nekdo napise nebo okopiruje vetu kterou nahodou vyrknul nekdo jiny je ukrutny zlodej a musi se mu rovnou useknout ruce. Rikejte si co chcete ale to jak jsou lide v posledni dobe nenazrani a nenavistni, lpeji na autorskych pravech za uplnou kravovinu me totalne odrazuje se chovat dle nejakych reguli a proto me potesi kniha v elektronicke podobe upiratena nez zaplacena a pokud me kniha zajima uvazoval bych i o nejake mikroplatbe autorovi.....
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jaká je použitelnost těch čteček, uvažuju o jejich koupi.
Představoval bych si, že si na nich mohu prohlížet PDFko (třeba číst něčí diplomku), stylusem nebo prsty označovat části textu a klávesnicí na ta místa pak umisťovat poznámky (takže v tom PDFku zůstanou), případně si místa strkat do záložek, nebo si k místu přes mikrofon připojit nějakou vlastí duchaplnost.
Umí tohle nějaká z nich? Může být i cracknutá, to mi nevadí. Je to myslitelné v blízké budoucnosti? A kolik taková legrace stojí?
Díky.
Pokud je mi znamo, toto ctecky neumi, znacna cast z nich bude mit problem vubec PDF otevrit (casto umi jen nekolik malo formatu, nektere jen jediny) a o poznamkovani si muzete leda nechat zdat. Kupte si nejaky notes, pripadne s touchscreenem, ovsem cena bude … ehm … 40+kKc za rozumny.
Mozna by to zvladlo http://alwaysinnovating.com/touchbook/ .
Ctecky jsou proste na cteni, ne na praci.
Navíc pořád skloňované PDF (v každé recenzi jakékoliv čtečky) je na čtení e-knih naprosto nevhodné. Není možné si v něm změnit písmo, nepřizpůsobíte si layout. Pokud to bude mít malý font (jakože na A5 čtečce asi ano), tak se to bude číst hodně špatně nebo je čtenář nucen rolovat. Vhodnější jsou klasické textové formáty, jejichž zobrazení si ve čtečce nastavíte.
Já netuším, jestli lze na klasických čtečkách otočit displej na šířku, ale pokud jo, je to srovnatelné s mým maličkým netbookem, na kterém PDFka v pohodě číst můžu. Chce to ale pokud možno, aby ten prohlížeč dokázal plynule posouvat stránky (ala traktorový papír do jehličkovek) a neskákal, když dojdu na konec stránky.
Podle mě nejde o to, že by byli lidé nadšení z PDF obecně (pro beletrii to fakt není asi nejlepší), ale spousta materiálu v PDF prostě je. Slajdy ze školy, elektronické verze odborných knížek apod. Osobně bych si taky nikdy nekoupil čtečku bez podpory PDF. Prostě by mi to tam chybělo.
na iPad pozor, vypada sice hezky- bohuzel ale pry neumi zobrazovat Flash (coz byl udajne zamer protoze Steve Jobs tuhle technologii nesnasi-asi proto, ze z ni nema zadny profit)Vzhledem k tomu kolik dnesnich webu Flash obsahuje a k tomu ze do iPadu dali WiFinu pripada mi reklamni tvrzeni soudruhu od Applu „internet at your fingertips“ drobet jako........lhani.
1. A Kindle snad zobrazuje flash?
2. O požadavku na flash tu řeč nebyla.
3. Flash je mrtvá technologie (apple, google a microsoft jsou v tom zajedno)
4. http://www.investorplace.com/changewave-alliance/articles/changewave-survey-shows-apple-ipad-demand-striking-amazon.html
5. Ano, hodně webu obsahuje flash, ale jsou to z 90% reklamy.
6. Dám přednost výdrži baterie před reklamama a redundantníma videoreportážema.
PS. a u brat páru
PDF sa da citat pokrajane na mensie kusy a s orezanymi okrajmi, zvlada to napriklad program soPDF. Touchscreen maju tak namatkovo PRS 600, 700, 900, kindle DX. Blizsie informacie si mozete dohladat napr. na mobileread.com, povrchny pohlad napoveda, ze na PRS 600 si poznamky vpisovat mozete.
1. V možnostech mi chybí: Cena zůstane, ale její nárůst sežere v dohledné době inflace
2. Uzavřené formáty, DRM, neschopnost zobrazovat něco rozumného (např. pdf), to jsou všechno důvody, proč čtečku nekupovat a orientovat se spíš na čtení knih na netbooku – notebooku
3. Mimochodem, k tomu pdf: absolutně není problém udělat formátování pro malé obrazovky, třeba na A5 nebo A6, které by se rozumně zobrazovalo i na čtečkách. Důležité je, že to zvládá i obrázky.
4. Ten rozpočet v předchozích příspěvcích je ± správný. Autorům se dokonce vyplatí udělat si redakční a typografickou práci sám a pak si to nechat malonákladově vytisknout a svázat („digitální tisk“) – jsou cenově při srovnatelném zisku na úrovni knížek z kamenných obchodů – onehdy mi to líčil známý nakladatel a brečel přitom jak želva. Pochopitelně, i tohle se dá prodávat přes internet. Za 15 dolarů za kus, tedy něco přes 250 Kč je to realizovatelné i s výdělkem pro autora – a nemá to DRM, nedá se to na dálku smazat atd. Tahle cena nepohřbí čtečky jen dokud pro ně bude dostatek „krmení“ zdarma, ať už oficiálního nebo napirátěného.
5. V případě slovníků apod. čtečkám zákonitě konkurují podobné produkty na webu, včetně toho, že v případě nějakého neobvyklého slovního spojení si ho mohu googlit a hledat kontext, v jakém bývá užito, což u čtečky nelze.
Anthony C. Sutton – Wall Street and the Bolshevik Revolution
Antony Sutton – Wall Street and the Rise of Hitler
Antony C Sutton – The Best Enemy Money Can Buy
Coleman – The Tavistock Institute of Human Relations
E C Knuth – The Empire of The City
John Coleman – The Rothschild Dynasty
John Coleman – Drug War Against America International Drug Trade as Weapon of War
nevim o tom, ze by ten pomatenec IVO CIA BENDA kdy vydal nejakou knihu, mozna ten CIA mind control zdroj UniversePeople.org, ale to zapada do schematu testovani novyho nabozenstvi.
http://www.amazon.com/Hidden-Dangers-Rainbow-Movement-Barbarism/dp/091031103X
Hidden Dangers of the Rainbow: The New Age Movement and Our Coming Age of Barbarism
Člověk by s řekl, sláva e-knihy už jsou poměrně rozšířené, roste počet prodaných kusů, roloží se náklady, cena klesne, poroste konkurence, cena klesne… Ale ono ne, roste počet prodaných kusů a nenažranci chtějí vyšší ceny…
Kdyby aspoň ta doba ochrany díla byla kratší (5–10 let od vydání musí stačit), aby něco ty dobráky tlačilo snižovat cenu.
Takhle se musí člověk poohlédnou až do někam do období první republiky. Mám dojem, že původní čapkova díla jsou už free…