Hlavní navigace

Enemy Lines 3

10. 2. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zajisté jste již někdy měli neklidné spaní nebo jste se báli usnout. Hrozivé myšlenky vás pronásledovaly až za hranici vědomí. Takovou příjemnou atmosféru se vám pokusí přivodit dnešní titul Enemy Lines 3. Pojďme jej prozkoumat blíže.

Enemy Lines 3 je 1st person akce (střílečka z pohledu 1. osoby). Ocitáte se v temném, tajuplném a liduprázdném místě. Nenajdete v něm skutečně ani živáčka, to zaručuji, ale o pár nepřátelsky naprogramovaných robotech lačnících po vaší smrti nebyla přece řeč. Probíháte chaoticky mezi kvádrovými sloupy, které se postupně před vašimi zraky transformují. Zem je rovněž sestavena z takových kvádrů a rozhodně bych nesázel na její věčnost. Co chvíli se její část přičiněním robotů propadne do vody, která je posledním a nejnižším stavebním prvkem.

Hra Enemy Lines 3 obsahuje zajímavou myšlenku a atmosféru. Skutečně to chvílemi vypadá jako ve špatném snu (v dobrém slova smyslu). Kde jste ještě před momentem měli chráněná záda či jistý krok, tam může být teď vaše záhuba. Přistihnete se, jak nejistě otáčíte postavou do všech stran a nevíte, odkud přijde smrt. Nemilá překvapení, když spadnete do řeky a spatříte hordu robotů, jak si k vám hledají cestu. Lze je sice zničit zásahem laseru nebo můžete odletět pomocí jetpacku, ale jakmile dojde palivo či munice, nevidím to dobře. Ve hře se potkáte se třemi odlišnými typy levelů. Mód je vždy na začátku kola oznámen. Jsou generovány náhodně.

Enemy Lines 1

Zabijte určitý počet robotů – je dán počet nepřátel, kteří musejí být zahubeni. Po splnění limitu se hra zastaví a jste puštěni dále.
Přežijte, dokud čas nevyprší – schovávejte se, strategizujte, utečte, je-li to nezbytné. Nepřátel přibývá, ale čas pomalu ubývá, a ten je hlavní. Jen vydržet.
Posbírejte všechny klíče – v oblasti jsou ponechány klíče, které musíte vypátrat a sebrat. Jejich množství je vám samozřejmě prozrazeno.

Na atmosféře přidává i fakt, že nepřátel je neomezené množství. Co chvíli doslova prší z nebe další. Je dobré se občas podívat a vysledovat, kam věci padají. Ať už nepřátelé, bonusy a nebo klíče. Vlevo nahoře najdeme indikátory života, jetpacku a laseru. Samy se pomalu doplňují. Je možno urychlit doplnění sebráním či přesněji sestřelením bonusu stejné barvy jako indikátor. Dejte si však bedlivý pozor, některé mají vedlejší efekt, jenž vás může poškodit.

Enemy Lines 3

Uprostřed obrazovky při horním okraji naleznete informace o současné úrovni, dosaženém skóre a v závislosti na herním módu počet nepřátel, klíčů nebo zbývající čas. Roboti nemají schopnost lozit po stěnách, což kompenzují svou schopností ničit je. Zvolit si v úvodním menu můžete jednu ze čtyř obtížnosti. Easy, medium, hard nebo nightmare. Liší se hlavně četností robotů a přehledností plochy.

Grafické pojetí je bohužel slabší než myšlenka. Strohé úvodní menu již napovídá, v jakém duchu se zbytek hry ponese. V nabídce rovněž nalezneme základní informace o herních typech a ovládání. Herní oblast není barevně zvolená špatně. Bezduchá šeď kombinovaná s temně modrou oblohou vyzařuje depresivní chmurnou náladu. Roboti mohli být zpracováni detailněji. Připomínají spíše postavičky z Lega. Vyloženě slabá je pak zvuková složka. Zatímco styl hry přímo vybízí k hudbě podtrhující až hororové napětí, nenajdeme nic lepšího než pár zvuků při základních herních úkonech. Hratelnost je výborná. Ovládání snadné a vyhovující. Příliš nevadí, že není volně nastavitelné.

[W]; [S]; [A]; [D] – Dnes již klasické ovládání pohybů postavy.
[M] – Vypne/zapne myš.
[R] – Invertuje myš.
[Mezerník] – zapnutí jetpacku. Funkce létání po dobu, co máte palivo.
[Levé tlačítko myši] – Střelba laserem.
[ESC]; [P] – Návrat do hlavní nabídky.
[F] – Je libo robotí teror ve fullscreenu?
[G] – Zobrazíte, popřípadě vypnete zobrazení zbraně.
[V] – Pokud nestojíte o zvuky, stačí stisknout.
[F1] – Něco není jasné? Od toho je k dispozici nápověda.

Enemy Lines 4

Enemy Lines 3 je hra s dobře vymyšleným námětem, jen bohužel slabším zpracováním. Neříkám, že je špatné, ale nemusí vyhovovat dnešní společnosti kladoucí větší důraz na estetickou stránku před nápadem. Osobně se mi hra opravdu líbila a myslím, že kdyby na ní autoři ještě zapracovali, přivodí i hojné chvíle strachu a nervozity. Posuďte sami.

Cloud23

Enemy Lines 5

Pokud si chcete zastřílet, stáhněte balíček se zdrojáky a pusťte se do rozbalování. Kód potom zkompilujete make nebo scons a spustíte ./enemylines3. make install vám hru nainstaluje do /usr/local/bin/usr/local/share/enemylines3/.

Přesnou mušku přeju!

Autor článku