Hlavní navigace

Enlightenment - osvícení na tisíce a jeden způsob

8. 9. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nový rozhovor se zajímavou osobností na neméně zajímavé téma. Na otázky o vzniku, historii a budoucnosti netypického window manageru Enlightenment odpovídal zakladatel projektu, Carsten "Rasterman" Haitzler.

Jaká myšlenka byla u zrodu Enlightenmentu a jakými stádii během svého vývoje prošel?

V těch pradávných časech se běžně používal mwm a twm. Pokud jsme chtěli alternativu, existovaly ctwm, tvtwm, fvwm a olvwm, ale ani jeden z nich nevypadal moc hezky, byly opravdu hodně primitivní. Věděl jsem, že to jde jinak. Hrál jsem hry, které vypadaly nespočetněkrát lépe než náš Xkový. Rozhodl sem se zjistit, jak fungují Xka, a něco s tím udělat. Začal jsem se učit céčko, xlib a dal se do hackování.

Verze 0.1 byl hrozný bastl, učil jsem se, jak fungují Xwindows a window managery tím, že jsem si jeden psal. I tak ale Enlightenment přinesl do světa window managerů mnoho nových věcí.

Ve verzi 0.13 se kód stal už neudržovatelný, byla v něm spousta ošklivých hacků. Byl nejvyšší čas přepsat ho od nuly. Tak vznikla verse 0.14, které dala základ dnes známému Enlightenentu 0.16. Stále to ale ještě nebylo ono.

Enlightenment 0.17 je opět přepsán od základu. Trvalo to hodně dlouho, než se nám podařilo dát dohromady Enlightenment fundation libraries (EFL), na kterých je nový Enlightenment postaven.

Dnes je eye-candy window managerů poměrně hodně. Jaké jsou aktuální cíle Enlightenment týmu?

Snažíme se vyplnit mezeru mezi plnohodnotným desktopovým prostředím a minimalistickými window managery, podobně jako xfce. Chceme nabídnout stejné featury, jako mají jádra KDE nebo GNOME, ale konfigurovatel­nější, hezčí, rychlejší, efektivnější atd. atd.

Enlightenment je pro lidi, co chtějí, aby jejich dekstop vypadal a fungoval přesně tak, jak chtějí – vypadal hezky a zároveň nevyžíral většinu CPU a RAM.

Redakční tip: Připravujeme článek o Enlightenment 0.16.7.2, zatím poslední stable verzi Enlightenmentu.

XFCE nemá vlastní widgety, knihovny pro práci s multimedii a grafikou, rss čtečku atd. Z tohoto úhlu pohledu se Englightenment blíží spíše ke KDE nebo GNOME. Možná se za několik let objeví EnlightedBird nebo EnlightendMail?

Možná. XFCE používa GTK, my jsme si napsali vlastní rozhraní. Možnosti GTK mají hodně daleko do toho, co jsme potřebovali. Ale neočekávám, že bude Enlightenment svázán s velkým množstvím aplikací. Chci, aby práce s Enlightenmentem byla vždy snadná a pohodlná, ne jen když používáte aplikace napsané jen pro něj.

Ale stejně. Enlightenmentí knihovny přinášejí featury, které byly na linuxovém dekstopu dosud nevídané a nechávají KDE nebo GNOME daleko za sebou.

To ano. Jsou to převážně věci týkající se vzhledu, velké možnosti témat, rychlost a nenáročnost, lepší práce s Xineramou a samozřejmě konfigurovatelnost.

Takže neočekáváte že by se Enlightenment a EFLstaly novým standardem na unixovém desktopu?

Nevím, co bude, ale nemyslím si to. Samozřejmě je jen na lidech, co se rozhodnou používat, ale lidé jdou rádi s davem a spíš budou používat KDE nebo GNOME.

Kolik času trávíte nad Enlightenmentem? Kolik z toho je programování a kolik řízení dalších programátorů?

Průměrně tak dvě hodiny denně (o víkendech o něco víc, některé dny vůbec). Přibližně 30 % z toho je stále programování, 50 % času strávím čtením a psaním emailů a 20 % psaním patchů, kontrolou cvs commitů ostatních programátorů atd.

Otázka na závěr, která zajímá hodně lidí. Kdy vyjde finální release Enlightenmentu 0.17? Vím, že přesné datum známo není, ale bude to v řádu týdnů, měsíců, nebo let?

skoleni

Na otázky týkající se termínu vydání neodpovídáme, ale za každou takovou otázku posouváme termín o další týden :-).

Děkuji za rozhovor.