Hlavní navigace

Seriál Zpovědnice

Zpovídáme významné osobnosti z oblasti IT, ptáme se jich na zajímavosti a aktuální dění.

Nesmíme se nechat zahltit zákony, říká šéfka nejstaršího českého CSIRT týmu

Nejstarší český CSIRT tým v těchto dnech slaví své desáté narozeniny. S jeho šéfkou, Andreou Kropáčovou, jsme si povídali o situaci v oblasti počítačové bezpečnosti i přibývající legislativní zátěži.

Petr Krčmář

15. 2. 2018 0:00 | CESNET
Doba čtení: 13 minut

Projekt Angee: autonomní hlídač vašeho bytu

Domácnost si můžete zabezpečit pomocí IoT nebo prosté web kamery. Projekt Angee představuje tak trochu jiný zabezpečovací systém určený pro použití v běžných domácnostech.

Marian Pekár

21. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 8 minut

Rwanda chce propojit africké sítě, pomáhá jí český NIX.CZ

Peeringové centrum RINEX propojuje ve Rwandě zatím 13 sítí. Má ale smělé plány a chce se stát regionálním uzlem pro východní Afriku. Jeho zástupci se přijeli učit do Prahy.

Petr Krčmář

5. 9. 2016 0:00 | NIX.CZ
Doba čtení: 4 minuty

NIX.CZ slaví 20 let: stále ještě má kam jít, říká Martin Semrád

Rozhovor k 20. výročí založení sdružení NIX.CZ se točí kolem historie, ale hlavně současnosti jednoho z největších světových propojovacích uzlů. Co může ještě nabídnout a kdo v něm chybí?

Petr Krčmář

30. 8. 2016 0:00 | NIX.CZ
Doba čtení: 8 minut

NIX.SK po roce: Slovensko je úspěch, do dalších zemí ale nepůjdeme

Slovenský NIX.SK oslavil první rok existence a v tuto chvíli propojuje 32 sítí. Jak se první rok podařil? Co bylo nejtěžší? Uvažuje se nad dalším rozšiřováním?

Petr Krčmář

4. 4. 2016 0:00 | NIX.CZ
Doba čtení: 7 minut

Jan Gruntorád: CESNET bude potřeba i za deset let

CESNET v těchto dnech slaví 20. narozeniny. Připojuje především vědecká pracoviště po celé republice a propojuje je se zbytkem světa. Jaké má plány a jak vyřeší výpadek financování?

Petr Krčmář

16. 3. 2016 0:00 | CESNET
Doba čtení: 9 minut

Aleš Padrta, forenzní laboratoř CESNET: nesoudíme, jen dáváme odpovědi

Organizace CESNET provozuje síť národního výzkumu a vzdělávání CESNET2 a vynakládá velké úsilí k zajištění její bezpečnosti. K tomu slouží také tým CESNET-CERTS, jehož součástí je forenzní laboratoř FLAB sídlící v Plzni. Ta analyzuje incidenty, zkoumá chování malware a provádí také penetrační a zátěžové testy.

Petr Krčmář

25. 5. 2015 0:00 | CESNET
Doba čtení: 8 minut

Martin Semrád, NIX.CZ: na Slovensko chceme přivést Google i Facebook

NIX.CZ na konferenci Peering Day v Bratislavě představil podrobnosti a plány spojené s projektem SITELiX, mimo jiné i nový název slovenského peeringového bodu. V plánu je rozvoj projektu, zjednodušení pravidel připojování a přinesení nových služeb. Jaké budou další kroky a které sítě už potvrdily chuť se připojit?

Petr Krčmář

23. 3. 2015 0:00 | NIX.CZ
Doba čtení: 7 minut

Router Turris Lite si koupíte za sto dolarů, slibují vývojáři

Český projekt Turris má několik vrstev. Primárně jde o sběr dat pro analýzu bezpečnostních incidentů napříč internetem. Zároveň ale vznikl pro účely tohoto sběru open-source router, který je velmi výkonný a zároveň dobře rozšiřitelný. Jak vypadá nová verze routeru Turris? Kdy bude k dispozici varianta ke koupení?

Petr Krčmář

1. 12. 2014 0:00 | CZ.NIC
Doba čtení: 19 minut

Tvůrci routeru Turris: nechceme lidem koukat přes rameno

Sdružení CZ.NIC vytváří vlastní router pro domácí uživatele. Po technické stránce by mělo jít o zajímavé zařízení zaměřené především na bezpečnost. Rozhovor s Bedřichem Košatou, který projekt v rámci Laboratoří CZ.NIC vede, a Ondřejem Filipem, výkonným ředitelem sdružení CZ.NIC, ve kterém projekt vzniká.

Petr Krčmář

16. 9. 2013 0:00 | CZ.NIC
Doba čtení: 8 minut

Tomáš Chvátal, Gentoo: bohužel se nám nedaří růst

Na letošním InstallFestu se poprvé objevil také Gentoo track. Měli jsme možnost na něm vyzpovídat Tomáše Chvátala zvaného Scarabeus, který je předním vývojářem Gentoo. Zeptali jsme se, kdy bude k dispozici rychlejší portage, jestli se budou někdy v Gentoo podepisovat balíčky a proč je problém s Gnome 3.

Petr Krčmář

4. 4. 2013 0:00 | Gentoo
Doba čtení: 9 minut

Vladimír Rohel, NCKB: nebudeme odposlouchávat ani vypínat internet

Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB) vzniklo poměrně nedávno, ale už má za sebou hodně práce. Připravuje nový zákon o kybernetické bezpečnosti, chystá se nastolit v českém kyberprostoru pořádek. Přesto existuje řada obav: Chystá se cenzura internetu? Bude nás někdo omezovat? Nebo sledovat?

Petr Krčmář

21. 2. 2013 0:00
Doba čtení: 11 minut

Tomáš Matějíček: vývoj jde podle plánu, Slax bude v prosinci

Tomáš Matějíček má v posledních týdnech hodně práce s vývojem nové generace populární živé distribuce Slax. Přesto si našel čas na půlhodinový rozhovor, který proběhl veřejně na konferenci LinuxDays. Dozvěděli jsme se, co bude ve Slaxu nového, jak na něm bude Tomáš vydělávat a hlavně kdy ho dostanou uživatelé.

Petr Krčmář

26. 10. 2012 0:00 | Slax
Doba čtení: 8 minut

Jan Jirkovský: pro indie vývojáře je nejvýhodnější vyvíjet multiplatformně

V roce 2011 byla vydaná kniha Game Industry, zabývající se herním průmyslem a vývojem počítačových her. Letos 13. září oficiálně vyšel druhý díl z plánované trilogie. Autorem knihy je kolektiv autorů pod vedením Jana Jirkovského, který knihu zároveň i vydává. Na oficiálním křtu knihy jsme se s autorem setkali.

Jakub Zelenka

24. 9. 2012 0:00
Doba čtení: 7 minut

Jaroslav Střeštík, NFX: freenety se musí profesionalizovat

NFX je sdružení, které má za cíl především propojovat české komunitní sítě, takzvané freenety. K tomuto účelu má v Praze vlastní propojovací centrum, které v současné době křižují linky 19 sítí. S předsedou sdružení Jaroslavem Střeštíkem jsme si povídali o provozu NFX i o budoucnosti komunitních sítí.

Petr Krčmář

15. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 7 minut

Tomáš Matějíček: Slax už nevyvíjím, nemůžu si to dovolit

Rozhovor s Tomášem Matějíčkem, autorem live distribuce Slax, který už dva roky nevydal novou verzi. Ještě před pár lety to přitom byla jedna z nejslavnějších linuxových distribucí a její věhlas sahal daleko za hranice České republiky. Co se se Slaxem stalo? Proč se nevyvíjí, a změní se to ještě?

Petr Krčmář

4. 6. 2012 0:00 | Slax
Doba čtení: 6 minut

Český tým na světovém finále ICPC: měli jsme na stříbro

Letošního velkého finále ICPC ve Varšavě se po osmi letech zúčastnil také český tým. Tři mladíci z Karlovy univerzity se v těžké konkurenci probojovali až na 45. místo. Měl jsem možnost je i s jejich trenérem po finále vyzpovídat. Jakou měli strategii? Jak trénovali? A jsou se svým umístěním spokojení?

Petr Krčmář

23. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 9 minut

Pavel Šnajdr, vpsFree.cz: komerční hosteři nás nemají rádi

Virtualizace hýbe světem a mnoho pokročilých uživatelů dnes chce mít vlastní server. Řada komerčních firem tedy dnes nabízí VPS za více či méně výhodných podmínek. Jejich protikladem je občanské sdružení vpsFree.cz, které si dalo za cíl nabízet servery jako komunitní službu. Vyzpovídali jsme zakladatele Pavla Šnajdra.

Petr Krčmář

2. 5. 2012 0:00 | vpsFree.cz
Doba čtení: 7 minut

Petr Hodač, InstallFest: aktivních a zapálených lidí ubývá

Letos se konal už čtvrtý ročník obnovené strahovské konference InstallFest. Už dávno se na ní neinstaluje Linux, ale každý rok zde zazní řada zajímavých odborných přednášek, především s návazností právě na Linux. Vyzpovídali jsme hlavního organizátora Petra Hodače. Kam bude InstallFest směřovat?

Petr Krčmář

18. 4. 2012 0:00 | InstallFest
Doba čtení: 6 minut

Pavel Koutský: piráti pomáhají českému trhu s e-knihami

Nakladatelství Freetim(e)publishing existuje velmi krátkou dobu, ale už vydalo tři elektronické knížky a připravuje další. Vyzpovídali jsme jednoho ze zakladatelů Pavla Koutského a zeptali se ho nejen na nakladatelství, ale i na situaci s českými e-knihami obecně. Jak se celý segment proměňuje?

Petr Krčmář

21. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 8 minut

HelenOS nikdy nebude dokončený, říká jeho autor Jakub Jermář

Operační systém HelenOS není zatím příliš známý v Česku ani ve světě. Přesto se jedná o unikátní projekt, který vznikl před deseti lety na Matematicko-fyzikální fakultě UK a pracují na něm především studenti. Letos se poprvé dostal do Google Summer of Code a začíná být slavný. Čím je zajímavý?

Petr Krčmář

3. 5. 2011 0:00
Doba čtení: 7 minut

Martin Lipert: Kindle je největším zlem pro eknihy v Česku

Trh s elektronickými knihami se v Česku rozjíždí jen velmi pozvolně. Největším českým prodejcem je mladý server eReading, který se snaží vybojovat složitou bitvu a rozšířit povědomí o elektronickém čtení. Jak se k eknihám staví nakladatelé? Co je dnes největší překážkou v rozšíření elektronických knih?

Petr Krčmář

14. 3. 2011 0:00
Doba čtení: 8 minut

Tvůrce hry Amnesia: multiplatformní vývoj není drahý

Frictional Games je jedna z mála společností, která svoje hry portuje na Linux. Nás zajímalo, jaké to je dělat hry pro Linux, jak moc se to vyplatí a kolik peněz to stojí. Také jsme se zeptali jestli není jejich poslední dílo moc strašidelné nebo levné a jestli Frictional Games vidí budoucnost ve Steamu pro Linux.

Adam Štrauch

25. 10. 2010 0:00
Doba čtení: 8 minut

Ondřej Filip, CZ.NIC: všichni jsme tu linuxáci

Rozhovor s ředitelem CZ.NIC. Druhá část dvoudílného rozhovoru, který se zabývá činností organizace CZ.NIC i tématy, která zajímají českého uživatele internetu. Proč je ENUM mrtvý projekt? Jak probíhá vývoj směrovacího démona Bird a co nového chystá CZ.NIC? Proč CZ.NIC vyvíjí klienta pro datové schránky?

Petr Krčmář

17. 8. 2010 0:00
Doba čtení: 5 minut

Ondřej Filip, CZ.NIC: OpenID ještě nikdo nechytil za správný konec

Rozhovor s ředitelem sdružení CZ.NIC. První část dvoudílného rozhovoru, který se zabývá činností CZ.NIC i tématy, které zajímají českého uživatele internetu. Jak probíhá implementace DNSSEC v Česku? Proč překvapila celý svět? Proč by mělo být české OpenID úspěšné a jak to vypadá s diakritikou v doménách?

Petr Krčmář

16. 8. 2010 0:00
Doba čtení: 7 minut

Český vývojář Gentoo: Gentoo můžete mít i pod Windows

Pokračování rozhovoru s jedním z vývojářů Gentoo. Tomáše Chvátala, jsme se zeptali na to, jak probíhá oprava chyb v Gentoo, jak se testuje a jestli se podařilo uspokojivě vyřešit dřívější rozbroje ve vývojářské komunitě. Dozvěděli jsme se, že Gentoo nemusí být jen Linux, ale může běžet i pod Windows.

Petr Krčmář

27. 5. 2010 0:00 | Gentoo
Doba čtení: 5 minut

Rozhovor s vývojářem Gentoo: chybí nám marketing

Tomáš Chvátal je jedním ze čtyř českých vývojářů Gentoo a zároveň je členem nejvyššího orgánu celého projektu. Měli jsme možnost jej vyzpovídat a zjistit mnoho detailů z projektu. Jak se Gentoo vyslovuje? Kdo projekt vede a jakou má pravomoc? Co musí umět vývojář a proč není o Gentoo tolik slyšet?

Petr Krčmář

24. 5. 2010 0:00 | Gentoo
Doba čtení: 6 minut

Robert Kaiser: SeaMonkey chybí pořádný marketingový tým

Robert Kaiser v současné době koordinuje vývoj balíku SeaMonkey, který je pokračovatelem kdysi oblíbeného Mozilla Suite. Povídali jsme si s ním o vývoji SeaMonkey, o financování celého projektu nebo také o připravovaných novinkách. Jak se bude měnit vzhled? Přijde SeaMonkey s vlastní mobilní aplikací?

Michal Kec , Pavel Cvrček

17. 5. 2010 0:00 | Mozilla
Doba čtení: 9 minut

Igor Šmerda, Nokia: uživatelům na systému nezáleží

Společnost Nokia je známá svým pozitivním přístupem k linuxovým telefonům. Nedávno navíc představila svou novou vlajkovou loď N900, od které si mnoho slibuje. Tím je také uzavřen vývoj tabletů. Proč Nokia používá právě platformu Maemo? Jak to bude do budoucna se systémem Symbian a jak do vývoje zasáhne Qt?

Petr Krčmář

18. 1. 2010 0:00
Doba čtení: 10 minut

Paul Cormier: česká pobočka je nejlepší a Red Hat ji chce rozšířit

Minulý týden zavítal do brněnské pobočky společností Red Hat její vicepresident Paul Cormier. Přijel ocenit českou pobočku, která je nejlepší na světě a také oznámit, že firma hodlá v Česku výrazně expandovat. Při té příležitosti jsme se ho zeptali nejen na Brno, ale i na budoucnost Red Hatu jako celku.

Petr Krčmář

4. 11. 2009 0:00 | Red Hat
Doba čtení: 9 minut