Hlavní navigace

Eschalon Book I: RPG jak má být

Filip Vrlík 25. 1. 2008

Svět popírající jednu ze základních lidských domněnek. Svět plný kouzel a tajemných schopností, o kterých se nám snilo snad jen při četbě pohádkových knížek. Svět, ve kterém se za malý okamžik můžeme ocitnout na dlouhé hodiny prostřednictvím dnešního titulu. Vydejme se spolu vstříc zemi Eschalon.

Eschalon Book I je prvním dílem z připravované trilogie pod taktovkou BasiliskGames. Titul je zpracován v podobě klasického single-player RPG. Jak sami tvůrci avizují, bylo jejich snahou vytvořit hru „staré školy“. Smělá myšlenka. Nechápejme to však jako touhu použít osm barev, jednotné a dost malé rozlišení, atd. Ke zpracování se ještě dostanu, ale opravdu se povedlo. Návratem ke staré škole se spíše myslí působivý příběh, perfektní atmosféra či chytlavá hratelnost legend RPG jako byla sága Might and Magic, Wizardry nebo třeba Ultima.

EB 1

Po spuštění aplikace Eschalon (a nudném nastavení parametrů) se na nás vrhnou první dojmy. Už zde nás může napadnout, že to možná nebude ztrátou času. Líbivá hudba, červánky, vnitřní pocit očekávání. Scéna se rychle změní v temný les při přechodu do hlavní nabídky. Jsme-li zde poprvé, nezbývá, než zahájit nové dobrodružství. Začíná dost podobně jako každé klasické RPG. Výběr postavy. Zvažování, čím bychom chtěli být. Jaké vlastnosti dát postavě do vínku, atd. Je nezbytné si navolit následující: jméno, původ, vyznání, třída, schopnosti a dovednosti, rozdat body, atd. Vždyť to známe, ne? Tvorba postavy obvykle zabere i nějakou tu hodinku. Bedlivě si pročíst, co která volba znamená, přece jen to může ovlivnit celou hru. U původu, vyznání a třídy máte na výběr vždy z šesti možností, lze je kombinovat bez omezení. V závislosti na provedené volbě vyznání a třídy je přiřazován titul. Například ctnostný bojovník je paladinem, druid ranger je strážcem, ateistický bojovník je žoldák, atd. Celkem je k dispozici třicet šest možností. To není zlé.

Dále je nutné zvolit schopnosti a dovednosti. To se provádí pouhým přetahováním. Rovnou se vlastnost můžete naučit na vyšší úrovni, bude to ovšem stát příslušné body. Poslední, co si zaslouží naši pozornost, je rozdání druhých bodů mezi osm vlastností (síla, rychlost, moudrost,…). Počáteční rozdělení je náhodné pomocí kostek štěstěny. Možná jste si všimli, že pohlaví není možné změnit. Dějová linie vyžaduje, aby se hrálo v linii po meči. Nyní vzhůru dále.

EB 2

Vzbudíte se v domku. Vzpomínáte si na bouřku přecházejícího večera, ale to je skoro vše. Jak se jmenujete, kdo jste, vše zahaleno v neprostupné mlze. Krapet to připomíná Planescape Torment. Ovšem jen v počátcích. V truhlici vedle postele naleznete tajemný dopis, který vás přivedete na start dějové linie. Není však nezbytné se jí držet. Vychutnejte si svět dle libosti. Podíváme-li se pozorně, všimneme si klasických prvků hry. Ukazatele života, many, získaných zkušeností a nosnosti (zelený ukazatel). Dole pod obrazovkou příběhu jsou zaznamenány události, jež se odehrávají. Vpravo nahoře jsou ikonky jejichž význam je vcelku jasný a intuitivní. Disketa značí uložení, truhla nesené věci, deník poznámky, atd. Čeká nás nejen krev a smrt, ale také desítky a stovky rozhovorů, věcí k prozkoumání, záhadná města, dungeony i rozsáhlý venkovní svět. Boje jsou na bází tahů, takže je prostor pro přemýšlení a klidné taktizování.

EB 3

Eschalon Book I je zpracován opravdu velmi kvalitně. Pozadí působí autenticky, zvuky v pozadí nám vsugerovávají dynamiku, i když se třeba na obrazovce nic nehýbe. Příběh a atmosféra nás drží neustále ve střehu. Mnohá prostředí způsobí jemné mrazení v zádech. Nevýhodou bude potřebná znalost angličtiny, chcete-li detailněji poznat příběh. Nahrávání při přesunu do další lokace je poměrně svižné. K ovládání nám postačí myš, ačkoli není k zahození naučit se pár klávesových zkratek. Hratelnost je vynikající, posuďte sami. Sečteno s podtrženo, Eschalon Book I stojí za „námahu“ instalovat.

EB 4

Instalace, respektive stažení a spuštění je snadné – stačí na stránce hry vybrat jeden z odkazů pod nápisem Linux (já zvolil Softpedii) a doklikat se k magickému download. Stáhne se asi 70 MB archiv. Ten stačí rozbalit a spustit binárku eschalon_book_1_demo. Hra je komerční – v případě, že se vám demo zalíbí, je možné koupit plnou verzi za 27,95 USD.

EB 5
Našli jste v článku chybu?

4. 2. 2008 18:19

Pěkná hra. RPG jsem nikdy nějak moc nehrál, ale toto mě zaujalo, dokonce natolik, že jsem autorům také přispěl. (Alespoň jsem si vyzkoušel ty platby po internetu - teď ještě čekám na to CD s bonusy. :-)

Ono co se týče té ceny - těch asi 700 není zase tak moc. Kdyby to bylo dvakrát tolik (a tolik dříve hry stávaly, nevím jak dnes), tak si to asi rozmyslím. Ale takhle? Si skoro říkám, jestli se to autorům té hry vyplatí...

30. 1. 2008 1:30

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Kua, asi budu muset dat kotor1 (dal jsem jen 2). Protoze pokud uz se najde exot, ktery taky nesnasi AD&D magii a jeste ke vsemu se shodnem i na tom ze nucenost planovanyho levelovani zabiji Oblivion, mel bych jeho vkusu verit ;-)))
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo