Hlavní navigace

Gorky 17: taktika, role-playing a akce

11. 1. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Máte rádi atmosféru temnější než svědomí černé pastelky? Mrazení v zádech, když kráčíte po špinavých ulicích posetých znetvořenými těly zástupců vaší rasy? Pokud jsou odpovědi na obě otázky kladné, tak vězte, že dnešní titul by se vám mohl zalíbit. Přítulné prostředí postapokalyptického světa vás pohltí.

Gorky 17 je velmi kvalitní směsicí role-playing game a strategie. Obě přísady se vyváženě doplňují a prolínají. K jednotlivým složkám se dostanu později. O požitek ze hry se zasloužil polský tým Metropolis. Není tedy divu, že je herní prostředí opravdu autentické. Nejednomu z nás se bude zdát, jako bychom krajinu poznávali. Již po pár krocích narazíme na trabanta, mutanty a přeživší. Inu, idylka takřka jako doma.

Gorky 1

Příběh není zbytečně složitý na pochopení, a díky oživujícím videím a propracovanému prostředí nás často zamrazí. Z dnešního pohledu bude asi úsměvná poznámka, že se vše odehrává v „budoucnosti“, přesněji řečeno v roce 2009. Ačkoli bychom se měli vrátit ještě o deset let zpátky. Tehdy se totiž na přísně tajné ruské základně Gorky 17 (na území Polska) odehrálo něco. Nevíme co přesně, ale nebylo to dobré.

Z úvodního videa pochopíme, že na průzkumnou helikoptéru zaútočil neznámý útočník. Odpověď vládních činitelů byla prostá. Kompletní vyhlazení pomocí vzdušného útoku. Kdyby jen tušili, že se to nepovedlo. V roce 2009 je vyslán tým složený ze dvou amerických a jednoho polského vojáka. Tato skupina je pod vaším dohledem. Cílem je zjistit příčiny neštěstí, dozvědět se, co se stalo předchozímu týmu a hledat známky života. Na zbytky týmu, a to doslova, natrefíte záhy. Jsou poházeny v nepravidelných n-úhelnících po okolí. K neblahému zjištění navíc konstatuji, že to tady také žije. Asi po deseti vteřinách hraní natrefíte na prvního mutanta. Jejich tajemství se postupně odkrývá a překvapení je mnoho.

Gorky 2

K dispozici bude široká škála zbraní a jiných užitečných předmětů. Hra je opravdu návyková a má značná pozitiva. Postavy získávají poměrně rychle zkušenosti, což činí spád dynamičtějším. Dovednosti vojáků se zvyšují nejen přidáváním bodů, ale rovněž samotnou činností. Například čím více zbraň používáte, tím větší poškození způsobíte. Je nutné myslet také na budoucnost. Nevyplýtvat hned nejlepší náboje na slabé nepřátele. Gorky 17 zahrnuje i prvek adventury. Nebojte, nic obtížného. Použitelné předměty jsou jasně vyobrazeny (navíc poblikávají). Jejich aplikování je vcelku intuitivní.

Gorky 3

Typů protivníků je víc než hodně. Nedochází tak k znuděnému stereotypu. Na každý druh působí zbraně odlišně. Nedochází tedy k vytvoření univerzální taktiky. Co se mi osobně líbilo na bitvách, je jejich pojetí. Zbraně mají definovány směry a vzdálenost použití. Například brokovnice střílejí stejně, jako se pohybuje královna v šachu, pistoli bych přirovnal k věži, atd. Přičemž vše se odehrává na tahy. Nejdříve táhnete se všemi svými postavami vy, poté nepřítel a tak stále dokola. Za kolo lze vystřelit a ještě klidně odkráčet. Krom mnoha střelných zbraní jsou přítomni i zástupci chladné oceli. Čekají na nás nejen řádoví netvoři, ale také jejich páni. Těšte se.

Gorky 4

Zpracování je opravdu kvalitní. Grafická stránka je nádherně tajuplná. 2D prostředí nás nijak neomezuje. Máme pocit, že se nacházíme přímo v akci. Samozřejmě si musíme být vědomi časové prodlevy od data vzniku hry (MS Windows verze 1999). Přesto si myslím, že Gorky 17 stále dokáže zabavit na několik desítek hodin. Zvuková stránka rozhodně nezaostává. Dialogy postav sice nehýří vtipem a drsnými hláškami jako například ve Falloutu, ale poslouchat se dají. Autorům se rozhodně jejich nápad povedlo nad očekávání realizovat.

cyber23

Gorky 5

Máte-li chuť na dobrou akci v náboženském Polsku, příležitost se vám právě naskytla. Osobně rozhodně doporučuji.

Hra je komerční a její plná verze stojí £25 (tedy asi 850 Kč) – k vyzkoušení slouží demo. Instalační soubor má asi 150 MB a obsahuje v sobě jednoduchého grafického průvodce pro instalaci. Jestliže instalujete jako obyčejný uživatel a ne root, výchozí stav je instalace do vašeho domovského adresáře do gorky17-demo/. Zde také najdete binárku pro spuštění hry – gorky17_demo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku