Hlavní navigace

Tanea's world: svět plný kouzel

Filip Vrlík 30. 11. 2007

V dnešní recenzi se společně vydáme do malého království zvaného Nibana. Není to obyčejná země lišící se pouze obyvateli a zvyky. Tamější půda je doslova prosáklá kouzly, která se zde po staletí uplatňují. Nic není, jak by se mohlo zdát. Vždyť hlavní hrdinka také vládne magií a nadpřirozenými schopnosti.

Tanea's world je hravou arkádou, která je postavena na zajímavé myšlence. Proč by měl hráč být omezen pevnými strukturami jako jsou stěny či půda? Necháme mu volnost a uvidíme, jak si poradí. Nevíte co mám na mysli? Brzy to bude jasnější. Jak jsem již napsal, naše dobrodružství se odehrává v malém království Nibana. Mocný čaroděj Wargol prahnoucí po moci se dostal na trůn. Obklopil se strašnými stroji využívajícími temnou a neobyčejnou magii. Poddaní jsou utlačováni a vzhlížejí k vám, alias k hrdince. Hrdinkou v naší cestě za pomstou a opětovnému nastolení míru je princezna Tanea. Vyrůstala v odlehlém klášteře, kde pomalu sílily její schopnosti. Nadešel čas se vrátit.

Tane 1

Vítejte v hlavní nabídce titulu Tanea's world. Kromě spící princezny a spodních voleb zde příliš ke koukání není. Můžete si pohrát s tvorbou vlastních úrovní v editoru či si upravená kola zahrát (oboje dostupné pouze v plné verzi). My se podíváme do nastavení. Děsí-li vás vlasy hrdinky (stejně jako mě), stačí je vypnout v posledním řádku. Jinak zde nalezneme přepínač jazyků (angličtina, francouzština), přepnutí obrazového módu atd. Nezbývá, než kliknout na play a vrhnout se na cestu nebezpečenství.

První kolo funguje jako jednoduchý tutoriál, kde vám bude v osmi bodech vysvětleno vše užitečné. Zapamatujte si pouze, že není dobré přijít o všechna srdíčka v levém horním rohu obrazovky, vyčerpat modrý ukazatel pod nimi ani se dlouho čvachtat ve vodě. Srdce vám budou ubírat vaši nepřátelé. Po absolvování kola se obnoví, případně po vypití červeného lektvaru. Modrá úsečka ukazuje množství many. Čerpáte ji používáním kouzelných vlasů. Doplňuje ji modrý nápoj. Poslední zmiňovaná byla voda, v podstatě přirozená spodní hranice hrací plochy. Jakmile se ponoříte, začne se zkracovat zásoba kyslíku a po určité době zemřete. Ponoříte-li se ovšem naráz příliš hluboko, zabije vás tlak. Posledním vztyčeným ukazováčkem je časový odpočet v pravém horním rohu obrazovky. Na každou úroveň je normován limit.

Možná by se hodilo vědět, co je vlastně cílem v jednotlivých kolech. Buď vyřešit zadané puzzle nebo posbírat všechny hvězdy. Není to ovšem snadné. Nadešel čas pro eso v rukávu dnešního titulu. Kolem hrdinky si můžeme povšimnout bílého rámu. Vše ležící uvnitř je dosažitelné pomocí kouzelných vlasů hrdinky. Ač to zní neuvěřitelně, může jimi uchopovat kusy země, předměty atd. Přitáhnout je k sobě či s nimi rotovat. Má rada zní, neomezujte sami sebe konvencemi. Takřka vše na hrací ploše je možné přemístit. Využijte svou mysl k tvůrčím řešením.

Tane 2

Jak popsat zpracování Tanea's world? To již bude těžší oříšek. Nápad špatný není, ale zpracování očividně pokulhává. Grafika je prostšího rázu a hlavní hrdina mě osobně děsí. Některým může připomínat typ monstra z asijských hororů. Ovládání je velmi dobré. Kombinace klávesnice pro pohyb a myši pro ovládání vlasů se ukázala být znamenitou. Hratelnost také nejhorší není. Jen někdy budete mít problém se záseky či puštěním předmětů ze své moci.

Tane 3

Chcete-li se pobavit a zakusit něco mírně odlišného, doporučuji si hru Tanea's world stáhnout. Chci-li mít však před „svátky stuh a obalů“ čisté svědomí, těžko doporučím koupi. Ovšem jako dárek pro nenáviděné sourozence to není špatná námět. Hodně štěstí a pořádně Wargola potrapte.

Tane 4

K vyzkoušení hry netřeba nic složitého – ze stránek hry stačí stánout archiv s trial verzí. Archiv rozbalte, soubor TaneaLinuxTrial učiňte spustitelným a hrajem! Plná verze vás přijde na 9,90 USD, což je asi 180 Kč.

Našli jste v článku chybu?

1. 12. 2007 16:19

Myslíte, že je něco neakceptovatelného na tom, že za nějaký software se platí?
Já osobně si myslím, že když už si někdo dal tu práci s tvořením software (nebo hudby, filmu, atd), má plné právo za svojí práci (respektive výsledný produkt) od jejiho uživatele chtít nějakou tu odměnu (když už ty plody jeho práce užívá). Má také právo (nikoliv však obecnou povinost) za to nic nechtít.

Myslím, že je dobře, že zde vychází recenze (nebo jak to nazvat) na oboje (placený i zdarma uvolněný sw). …


1. 12. 2007 15:51

Ja neakceptujem holy fakt, ze za software sa plati.
Tiez vsak neakceptujem, ked sa kradne. Licencie sa mi nepacia, ale tolerujem ich, lebo v tejto spolocnosti som viazany istymi zakonmi. Tudiz piratstvu neholdujem a jedine moje vychodisko je free/open software. (Co je v mnozstve pripadov obrovska vyhoda (napr. kvalitnejsi OS))
Berte to ako presvedcenie a neflamujte ma pls.

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami