Hlavní navigace

Evropa schválila prodej GitHubu, vyšel Opus 1.3

21. 10. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Apple vyzval Bloomberg, aby stáhl svůj report o čínských štěnicích, lepší řešení Spectre/Meltdown od MIT, Intel 9900K vs AMD 2700X na Linuxu, Magic Lantern a Canon EOS R, útlum těžby kryptoměn v Číně.

EU schválila Microsoftu koupi GitHubu

Proces nějakou dobu trval (celé posuzování běželo zhruba 5 týdnů), nicméně nákup za 7,5 miliardy dolarů je ze strany Evropské unie schválen. Evropská komise nespatřuje v koupi GitHubu žádné narušení trhu i z toho důvodu, že GitHub pod křídly Microsoftu bude i tak mít významnou konkurenci.

Nadále platí prohlášení šéfa Microsoft Satyi Nadelly z doby oznámení koupě, že GitHub si uchová svoje primární zaměření na vývojáře a bude i nadále fungovat nezávisle. Toto ostatně potvrdily první týdny od ohlášení: GitHub čelil odlivu určité části uživatelů ke konkurenčním službám (např. GitLab), neb uživatelé jsou hodně citliví na (případné) narušení ve fungování systému.

Apple vyzval Bloomberg, aby stáhl svůj report o čínských štěnicích

Průšvih s čínskými sledovacími čipy v serverech Supermicro krátce po oznámení dementovaly hlavní firmy, jichž se to mělo nějak dotýkat. Mezi nimi nechyběl ani Apple. Ten mimo jiné tehdy sdělil, že asi v Bloombergu pomíchali dva incidenty a věci se mají trochu jinak.

Šéf Applu Tim Cook šel nyní dále: žádá po Bloomberu, aby článek stáhl jako celek. Bloomberg mezitím pracoval na tématu dále, hovořil i o poskytovatelích připojení, kteří měli mít čínské štěnice ve své infrastruktuře. Jenže ti to též všichni dementovali. Otázkou tedy je, jak vše nakonec dopadne. Momentálně je Bloomberg se svými tvrzeními osamocen, žádné potvrzení jeho informací nepřišlo.

Opus 1.3 ve finální verzi

Po několikatýdenním ladění vývojových verzí konečně vychází zvukový formát Opus, resp. jeho referenční implementace libopus v nové verzi 1.3. Mezi novinkami je zejména zlepšená detekce toho, zdali jsou vstupní data řeč, nebo hudba (tomu se přizpůsobuje použitý kompresní algoritmus). Přibyla podpora immersive audio, které definuje chystaný standard RFC 8486.

Rozhodovací logika pro audio/řeč nestaví jen na neuronové síti, která dává hodnotu pravděpodobnosti, ale využívá se i hodnota navrhovaného datového toku či zda je zvuk aktivní/neaktivní (ticho/hluk v daném vzorku). Vylepšení v oblasti stereo záznamu hlasu vycházejí z optimalizací a úprav pro určení (vyšší) datové hodnoty pro rozdílový kanál (levo-pravé určení) v SILK režimu.

Krátce

  • Výzkumníci z MIT možná přišli na efektivnější řešení Spectre/Meltdown.
  • Phoronix otestoval Intel Core i9–9900K oproti AMD Ryzen 2700X na Linuxu.
  • Éra masivní těžby kryptoměn v Číně pomalu končí. Jak tamní vláda postupně utahuje opasky různými regulacemi (mj ukončením obchodování s Bitcoinem), Číňané přestávají těžit. Na různých bazarových stránkách v Číně lze nalézt ke koupi celé těžební stroje, často i jen za čtvrtinovou cenu oproti novému stroji. Souvisí to i s růstem provozních nákladů takové farmy. Každopádně pro Středoevropany bažící po nové grafické kartě to značí blýskání na lepší časy.
  • TSMC odhaduje, že příjmy z 7nm FinFET výroby budou za letošní rok představovat zhruba 10 % toho, co firma utrží. Letos je či bude dokončeno zhruba 50 návrhů čipů pro tuto výrobu u TSMC, příští rok povýší počet návrhů nad 100, a to včetně novější varianty 7nm FinFET procesu využívající EUV litografii. Toto prohlášení TSMC přichází v době, kdy konkurenční Samsung ohlásil, že jako první na světě nasazuje 7nm proces s EUV.
  • Magic Lantern zaměřuje pozornost na Canon EOS R. První full-frame bezzrcadlovka známého výrobce nepochybně bude velmi populární, a tak spolu s klesajícím tempem vývoje zrcadlovek logicky projekt alternativního firmwaru Magic Lantern, který z hardwaru foťáků ždímá maximum, cílí na novou bezzrcadlovku. Určité její ovládnutí už je možné, práce nadále pokračují.
  • Mateřská firma značky Meyer Optik Görlitz je definitivně v insolvenci. Zájemci o její objektivy, které byly vždy nejprve představeny na Kickstarteru tak patrně nedostanou ani své objektivy, ani zpět peníze.
  • Chrome 70 podporuje PiP režim na desktopech. Podobně jako už delší dobu v Opeře, lze nyní i v Chrome používat přehrávání videa v odděleném okně mimo prohlížeč.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.