Snad nejuniverzalnejsi zpusob je nabootovat ze site minilinux, ktery rsyncem porovna na urovni souboru stav lokalniho disku a adresare na serveru a sesynchronizuje rozdily. Takto muzete udrzovat a hromadne instalovat libovolny pocet stanic a operacnich systemu. Omezuje Vas pouze podpora danych souborovych systemu v jadre Linuxu.
Takovy system pouzivame temer dva roky pro kazdodenni udrzbu pocitacovych uceben se systemy Windows 9x (FAT32), Windows XP (FAT32), Linux Debian (ext3).
Pri kazdodennim pouzivani synchronizace jednoho stroje trva v prumeru 2 minuty.
Zdravim, rad bych vedel jak se pri udrzbe podobne velkeho poctu stanic (30-40) vyporadat s tim, ze i kdyz na zacatku bude HW stanic identicky, ale v prubehu casu se bude cim dal tim vic diverzifikovat, jak budou ve stanicich odchazet jednotlive komponenty a budou nahrazovany jinymi (=> budou potrebovat jine ovladace). Na linuxu s tim problem nevidim, ale u windows ano.
Samozrejme nejjednodussi je snazit se o zachovani stejneho typu komponent pri opravach nebo vymenach. Neni to zcela nerealne.
Pokud ale mate drobne odlisnou stanici, da se i tato stanice synchronizova rozdilove. "System obnov pocitacovych stanic", ktery pouzivame, s tim pocita a umi si sesynchronizovat rozdily jedne stanice oproti skupine identickych stroju, a nasledne tuto stanici "obnovovat" i s timto rozdilem.
Neexistuje nejaky nastroj, ktery uz k nainstalovanemu systemu doinstaluje nejaky balik? Resp. provede update baliku?
Typicky by se mi libilo, abych mohl spravovat celou laborku z jednnoho mista tak, ze kdyz zmenim baliky/konfiguraky/... na jednom stroji (treba pevne danem), tak se mi zmena promitne vsude.
Co na to reknou Advanced Unix Supervisors? :-) Diky za tipy.
Samozrejme, jen jsme si ho udelali intra-company :) V zasade vsechny masiny maji v crontabu skript, ktery se kazdou hodinu podiva na distribucni stroj a diffne si seznam aktualnich baliku (generic seznam a per-machine seznam). Pokud se lisi od lokalniho seznamu, doinstaluje si je pres sit. Pouzito NFS, sh, grep, diff, sed. Trivialni.
Pouzivame sice jiny produkt ale princip je stejny - zadny system se neinstaluje, proste se nakopiruje uz nainstalovany disk image. S tema stovkama pocitacu co v praci mame to ani jinak nejde.
A samozrejme to s sebou prinasi problem ruznych konfiguraci - proto spousta velkych firem explicitne zakazuje instalovat vlastni HW a nakupuje od velky firmy kde je koupe stovek naprosto identickych stroju bez problemu.
Automatická instalace pomocí image disku vypadá na první pohled lákavě, ale není moc flexibilní. Já třeba využívám automatickou instalaci pro učebnu, kde dělám školení. Mezi devíti počítači jsou čtyři různé HW konfigurace, školení je v současnosti celkem pět, zanedlouho jich bude šest. To je 20 resp. 24 imagí, tedy poměrně dost. Navíc nejméně jednou měsíčně potřebuji konfiguraci instalovaného systému trochu upravit. S AutoYaSTem to není problém, ale kdybych používal image disků, asi bych se z toho za chvíli zbláznil.