K tej floppy: „Linuxový kernel se ji snaží inicializovat a to tak poctivě, že mu to někdy trvá i desítky sekund, než vyprší všechny timeouty. Než začnete dštít síru a popel na něčí neschopnost, uvědomte si, že v době floppy mechanik byl problém detekovat médium v mechanice, natož se zabývat detekcí existence nebo neexistence mechaniky připojené k řadiči.“ – to znamena, ze na ostatnych systemoch detekcia floppy nefunguje spravne, alebo je to zazrak, ze ten problem nemaju?
…skutečně je instalátor natolik důležitý, aby se s ním u každé recenze zabila 1/3 prostoru?
.
.
…natož se zabývat detekcí existence nebo neexistence mechaniky připojené k řadiči. Problém tedy vůbec není tak jednoduchý, jak se zdá…
- co se někdy podívat ke konkurenci, třeba k tomu nenáviděnému M$
.
.
…stačí stáhnout minimalistický zaváděcí …vše ostatní potřebné natáhne ze sítě …
- v debianu a bubuntu standard, jak dlouho? 7 let?
.
.
…Network Manager…
- ještě trvá připojení na wifi po probuzení ze sleep i 30s? Wicd to jistí
.
.
..... Například v radeon driverech řádí …
- cokoliv s radeonem je ztráta času a jalová práce
.
.
závěr:
když máš chuť na fedoru, tak zvol rh/centos, když ne, tak cokoliv jiného poslouží lépe
> …natož se zabývat detekcí existence nebo neexistence mechaniky připojené k řadiči. Problém tedy vůbec není tak jednoduchý, jak se zdá…
No ono hlavně hodně lidí nechápe, proč to bylo označeno za blokující bug…
> …stačí stáhnout minimalistický zaváděcí …vše ostatní potřebné natáhne ze sítě …
Tohle samozřejmě není žádná novinka, přesně takhle funguje i RHEL4 a 5 (úplně běžně je bootujeme z PXE – tj jen za použití kernelu a instalačního initrd).
Musim vas ujistit ze jsem ze zacatku taky nechapal k cemu tento startovaci mechanismus je. Jenze ono se nejedna ani o normalni NetInstall ktery ma samozjreme Fedora i RedHat jiz moho let, ani o PXE start systemu. Proste si musite dat tu praci a podivat se na to jak to funguje… ale to u nas neni moc v mode, je totiz mnohem jednodussi napsat blabol.
Blabol je jednoznacne posledni odstavec clanku. Zapomnel jsi na slovo „cool“, pardon, nezacina na f, tak v tom pripade me napada nekolik f words…
Ani ja to ignorantsky nebudu cist, ale napada me, pri te vsi te automagizaci, nebylo by proste mozne nechat uzivatele zvolit – mam/nemam floppy? Bez timeoutu, kdyz chyba, pak jasna odpovednost a cesta k naprave, beztak je instalator, jak sam naznacujes, urcen pro masy, ktere nejaka bezobsluzna instalace nezajima..
Bezobslužná instalace samozřejmě mnoho lidí zajímá.
Btw stejně jako je zajímá podpora síťových (třeba iscsi) disků. Tudíž bych si netroufal tvrdit, že instalátor se dá nahradit jednoduchým shell skriptem.
Pro masy existuje LiveCD, které opravdu v instalátoru (až na nějaké speciality) jen přenese už hotový nainstalovaný image a těmito problémy by tudíž trpět nemělo.
Promin, mozna nestiham tok myslenek, ale je u plne bezobsluzne/neinteraktivni instalace cekani na timeout radove desitky s. problem? Nerekl bych, proste to pojede o chvilku dyl.
To spis u te interaktivni a tam by zase nemel byt nejmensi, ono jednoduche klikatko mam/nemam proste pridat, kdyby nekdo v prvni rade vubec myslel a (u fedory nanestesti opakujici se motiv) neuprednostnil juchu f-napad proti pricetne uvaze nad tim, co bude uzivatelum vyhovovat vice.
Zrovna ten dialog je bohužel docela juchů nápad.
V bugzille se typicky opakují dva požadavky.. instalace je moc složitá vs. tohle bych chtěl mít možnost nastavit… a ten dialog by se líbil druhé skupině. Té první ale už o něco méně.
Primární problém v tomto případě je totiž špatně nastavený BIOS.. když nemám mechaniku, tak by taky podle mě měl být vypnutý řadič. Cokoliv jiného je prostě obcházení problému na jiné úrovni, než na které vznikl.
Ano anaconda prochází všechna zařízení, o kterých jí kernel, udev nebo /sys/block řeknou, že jsou k dispozici.. to že tam něco fyzicky není, to už není úplně její chyba. Dá se to řešit, ale ignorování všech zařízení daného typu nebo hned přidat další dialog není úplně nejčistší řešení.
Ja s oblibou pouzivam metodu PXE-black-start tzn. nemam na stroji na ktery chci neco nainstalovat vubec nic, musi jen zvladat PXE boot, jedinou podminkou je krome fcniho DHCP (popr. i TFTP) serveru i zminovana podpora eth karty ze strany gPXE, zbytek lze kompletne nabootnout ze site…
Presne tak, jeden z mnoha duvodu pro zavedeni KMS bylo umistit akceleracni vrstvu do jadra a propojit ji s memory managementem. Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze to byl dobry krok, vykonnostni narust pouhym doladenim software je neuveritelny. Samozrejme je to potreba jeste doladit, ale neni to tak spatne, jak je uvedeno v clanku.
Dalsi bonusy vidim ve funkcnim hotplug vystupnich zarizeni (aspon na Intel chipsetech), TV-out apod.
A v neposledni rade effort v Mesa stacku, odprosteni se od X serveru a moznost vzniku novych pristupu, viz. Wayland (a potazmo podpora EGL).
Něco podobného se mi děje s ovladačem nvidia na upgradovaném Kubuntu 9.10 (čiliže 10.4).
Všechny pokusy s módy a vertrefresh a horizsync nedopadly.
Měl jsem natvrdo snad 320×240, měsíc jsem používal VESA.
Pak jsem se pokusil stáhnout z displaye jeho edid. → Nic, display se tvářil, jako že vůbec není.
Připojil jsem VGA kabel, stáhnul profil přes nvidia-settings, vnutil profil pro DFP-0 (DVI konektor) v xorg.con
No a od té doby to aspoň funguje.
Bojim se, aby to s nmcli nedopadlo podobne jako s GDM – sebereme lidem moznost nastavit vse potrebne v konfiguracnim souboru, pak kompletne predelame vnitrek, a kdyz uz lide budou fakt hodne kricet, cast z toho doimplementujeme, nasledkem cehoz bude kricet mene lidi.
Ja nepopiram prinos NetworkManageru na pracovnich stanicich, ale dost pochybuju, ze bude kdy umet vsechno to co umi soucasne initscripts – namatkou uvadim to co pouzivam na ruznych serverech ja:
- staticke routy (pripadne i s uvedenim zdrojove adresy – takove to „ip route add … via … src zdrojova.adresa)
- VLANy pojmenovane podle cisla VLANu (vlan3, vlan15, …) a ne podle rozhrani (eth0.3, eth0.15).
- prejmenovani rozhrani (chci aby se muj uplink jmenoval "uplink“ a ne „eth<N>“ podle toho v jakem poradi se zrovna najde).
Prilis nechapu snahu cpat NetworkManager i na servery. Kazdopadne se tesim na to, az vyzkousim NM proti USB modemu U:Fonu, kde to s F12 proste nefungovalo.
Jinak ale: dobra recenze, jeste stoji za zminku btrfs snapshoty. Bohuzel to ale nevyzkousim, nemam zrovna stroj ktery bych instaloval od zacatku.
-Yenya
rc.local je prave bastl. Nehlede na to ze o nastaveni prijdu hned jak vytahnu kabel ze sitoveho rozhrani a NM se rozhodne rozhrani rekonfigurovat.
> mel by na to stacit jen dalsi volny oddil na > disku ne?
Jasne – ale nemam ani ten. Na druhou stranu
na jednom pocitaci uz BTRFS pouzivam, mozna
teda casem zkusim jadro z Fedory.
Uz konecne opravili ten x let pretrvavajici bug s mizejicim kurzorem mysi? (tez se projevuje tak, ze levy horni pixel kurzoru ma nespravnou barvu)
Tohle je treba pro me daleko dulezitejsi indikator, zdali distribuce za neco stoji. Jestli se tvurci zabyvaji picovinami a fantasmagoriemi (ktere s kazdym novym vydanim nikam nekonverguji a nahradi je jen picoviny a fantasmagorie nove), nebo jestli opravdu resi to, co uzivatele zajima..
To by me tedy zajimalo – kdysi byl problem s tim ze se neukazoval kurzor mysi na nekterych nvidia kartach, bylo potreba vypnout ci zapnout nejak HW cursor, ale nejakeho nespravne barevneho kurzoru jsem si teda taky nevsiml. Muze to byt hodne ovlivnene prave pouzitou grafickou kartou. Navod jak hlasit chyby v Xorg je odkazany v clanku.
No tak to kdysi neni kdysi. Chyba je hlasena a (i kdyz mozna ne pro tuto verzi fedory) uzivatele prisvedcuji pritomnost i na novejsich distribucich nez pro kterou vznikl puvodni report. Puvodce problemu mozna rhgb, jedno z reseni – vypnout. Spatna barevnost se mi projevovala jen a prave v tom 1 pixelu. V tom peknouckem modrem kurzoru (alespon byl videt) proste svetla tecka bila do oci. Zadna jina distribuce totot nedelala – opet navrat k podezreni na rhgb.
ted u stroje: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=182517
uzivatel potvrzuje pretrvani ve verzi 10, bug uzavren s tim, ze 8 konci podpora, novejsi bug report (s temito projevy jich bylo reportovano nekolik) hledat nebudu, proto ma otazka, zda opravili, stale platna
Před 1/2 rokem nebo kdy někdo zasvěcený říkal, že 13 bude hodně „KDEčková“, asi jako že se budou KDE věnovat o dost více než dříve, kde bastlili svoje utilitky do GNOME a KDE tam plácli defaultní (moje interpretace). Není podobná recenze KDE verze? Jsou ty nové „GNOME“ nástroje i v KDE verzi? Třeba ten diskový správce, instalace ovladačů, barevné profily?
Ma s tim spolecneho tolik, ze tento nastroj puvodne autor takto pojmenoval. Podivat se lze napr. na screenshot v clanku http://www.root.cz/clanky/fedora-11-beh-na-kratke-trate/ I kdyz je nejaky maly, je to pri trose snahy k precteni puvodni nazev.