otazka je, proc je potreba to obnovovat. pokud je to po instalaci jineho OS s agresivnejsim zavadecem, tak bych se asi s pouhym obnovenim grubu bez zbezne kontroly systemu nespokojil. a volba "linux rescue" mi prijde zcela dostacujici... (rescue rezim ma RedHat dost dlouho)
Nedavno jsem vygoogloval, jak pouzit ntloader (zavadec winXP, 2k, NT) na linux:
Pod linuxem (nebo jinak) dame boot sector do souboru:
dd bs=512 count=1 if=/dev/hda5 of=/mnt/win_c/lin.boot
Pod windows pridame do boot.ini na konec zaznam:
c:\lin.boot = "linux"
Samozrejme v boot sectoru musi byt nejdriv zaznam. Funguje i na zavedeni win98.
FC2 jsem si nainstaloval a v mnoha ohledech mně velice nadchla, i když je pořád hodně co zlepšovat.
Docela mně ale zklamalo, když jsem zjistil, že kvůli 4G/4G a 4Kstack patchi nejdou nainstalovat ovladače pro Nvidii. Nechápu, proč v distribuci není jako volba jádro bez těchto patchů. Začátečník, který si chce dát FC2 na desktop, se po instalaci ovladačů ze stránek výrobce dočká akorát tak černé obrazovky.
Stejně tak mě nepotěšilo, že na mojí "klasické" SB Live si alsa neporadila s 5.1 reproduktory (možná by pomohla nějaká další konfigurace, ale u takovéhle mainstreamové kombinace bych očekával běh out-of-the-box). A vrátit celou distribuci k OSS také není zrovna jednoduché.
Ale co v současné době brání rozumnému využití FC2 je drobná chybka: V případě, že běží nautilus (tedy stačí příhlásit se pod gnome) a přimountuji SMB svazek (smbmount), pak nautilus způsobí, že všechny procesy, které se na daný svazek pokusí přistoupit zamrznou (dokonce brání systému při vypínání).
Pro štouraly doplňuji, že pár zápisů do bugzilly jsem už udělal a na další se chystám :)
To s tím 4Kstackem je nepřijemnost, kterou jsme se snažili vyřešit přidáním balíčku s jádrem, které je kompilováno se stackem 8K.
Stejně by tak neměl mít problém s přehráváním MP3, DVD apod., vše lze jednoduše doinstalovat bez stahování z Internetu.
Více viz webové stránky uvedené výše.
Já osobně mám SB Live! 1024 a nemám jediný problém. Vše s ALSou. Dokonce mi fungují i MIDI a SoundFonty; efekty jsem nezkoušel, protože na to mám jiný program... Kartu provozuji cca několik let... Datum si nepamatuji, ale je to od doby, co se karta objevila na trhu... Byl jsem jeden z prvních a problémy jsem opravdu neměl a nemám. Teď mám v systému karty dvě (ta druhá NENÍ SB) a funguje vše dokonale...
> Já osobně mám SB Live! 1024 ...
SB Live! Player 1024 ? ten s digitálním mixérem? kurnik tak to by mě zajímalo, jak to děláte, že Vám to jede ... mě s alsou například nejde stáhnout hlasitost na nulu a podobné chuťovky ... tedy vše v defaultní konfiguraci, howto a tutoriálů kolem toho jsem přečetl minimum, neboť jednodušší, než koumat, jak to zprovoznit, bylo ponechat si OSS ... ale klidně se nechám poučit :) dobrodinci nechť píší na kavol@email.cz
no co bych dělal? překompiluju jádro s podporou alsy, do USE si hodím alsa, překompiluju všechno možné, a nejede ...
případně si ještě předtím emergnu emu10k1, ale je to totéž ...
toť na Gentoo ... dříve, na Mandrake, jsem prostě jen v nějakém tom ovládacím centru vybral, že chci pro zvukovku používat alsu a ne oss, a tímpádem to šlo do háje - příznaky viz Radkův příspěvek níže
Porovnejte tuto sekci s vasi:
Section "Device"
Identifier "Videocard0"
Driver "nvidia"
VendorName "Videocard vendor"
BoardName "NVIDIA GeForce 2 GTS (generic)"
Option "RenderAccel" "On"
Option "IgnoreDisplayDevices" "DFP,TV"
Option "ConnectedMonitor" "CRT"
Option "HWCursor" "On"
EndSection
Zdravím, zajímalo by zda po vám po té uprave funguje i TV výstup. Me ta úprava sice pomohla vyresit problém "cerné obrazovky", nicméne pri jakékoli zmene Xsevreru (jeho ukoncení, restart) sel celý systém do kytek (ani pres sit nebylo mozné se na nej dostat). Proste stacilo dát odhlásit a konec :-( To ze nejde TV výstup bych jeste prekousl a to ostatní ne. Jsem z5 na FC 1. RT
Podobne ako autor clanku, takties sa mozem pozitivne vyjadrit k FC2. V porovnani z konkurencnymi distribuciami (SuSE,Mdk) bezi o poznanie sviznejsie. Jednym z dovodou moze byt aj zaradenie nastroja prelink, ale na Gentoo to stale nema :-)
Co sa tyka balikovacieho nastroja, je pomerne jednoduche si z freshrpms.net stiahnut apt a potom pomocou neho si doistalovam xmms-mp3, synaptic, mplayer, flash-plugin, j2re a pod. a mate vsetko co potrebujete na multimedialne vybavenu stanicu, mne to trvalo 5 minut.
CO ale celu distribuciu radi medzi nepouzitelne, su 2 zavazne chyby:
OpenOffice
- nevie po slovensky, cesky som neskusal
- pri pokuse pouzit slovensku kontrolu pravopisu, sa to sprava dost podivne a nakoniec ziadnu kontrolu nevykona
- ma problemy s diakritikou
- dokumenty vytvorene v inych openoffice otvara inak.
Prepinanie klavesnice:
- neda sa zapnut prepinanie klavesnice v ovladacom paneli KDE, Gnome nepouzivam. Urobil som si sice prepinanie pomocou kl. skratky, ale nato som musel editovat xorg.conf a to si bezny pouzivatelia neurobia
Ak by ste na spominane problemy mali riesenie, sem s nimi :-)
Souhlasim, zmeny v distribuci taky povazuji za prinos, ale je proste poznat, ze tahle verze je hodne nova. Jeste bude nejakou dobu trvat, nez se opravi i nejviditelnejsi chyby.
Pokud jde o OpenOffice.org, ja pouzivam verzi 1.1.1 CZ (instalovano dodatecne) a ta funguje uplne bez problemu - tyka se to samozrejme cestiny, slovenstinu jsem nezkousel. :)
Predpokladam, ze jste prepinani vyresil nastavenim layoutu klavesnice primo v xorg.conf (Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle") - no jo, ale potom zase v KDE nevidim ikonu s aktualnim rozlozenim.
Mno, ja to vyresil po svem 3radkovou ceskou klavesnici, po chvili pouzivani uz nechci jinak. Jedna se o klasicky US layout, s tim, ze znaky s diakritikou se zadavaji pomoci <AltGR>+cesky znak. Tedy n s hackem = <altgr>+n, E s carkou = <shift><altgr>+e. Docela intuitivni, hlavne pokud jsem zvykly na polsky 3radkovy layout. A pro programatora vyhodne - bez jakehokoli prepinani klavesnic ma k dispozici veskere potrebne znaky. Zatim to mam jen v xmodmap mapovani a potreboval bych poradit jak to predelat aby fungovalo s Gnome switcherem. Poradi nekdo??
Ono je tam bugů daleko více. Já našel třeba - ovladač hlasitosti v Gnome automaticky (snad vlivem gravitace) snižuje hlasitost, nefungují scannery HP (jiné jsem nezkoušel) připojené přes USB, atd. OpenOffice není český, chyba při psaní českých se vyřeší zastavením démonů pro vstup asijských znaků. Jinak na závěr - nevíte jak rozchodit LIRC ?
Ad scanner HP cez USB:
Mal som s tym tiez problem. Bolo treba zmenit poradie spustania cups a hpoj. hpoj sa default spusta az po cups (minimalne v upgradovanej instalacii z FC1) a treba to dat naopak. Tiez v skripte hpoj som zmenil parameter ptal-init(u) z %@ na "%1". Rucne som dal v "ptal-init setup" znovu rozpoznat pripojene zariadenia a vsetko slape OK.
FC2 jsem instaloval o vikendu a mel jsem problemy s nefunkcnosti sitove karty 3Com 900B Etherlink XL. Na netu je to popsane a staci vypnout detekci hw pri startu "chkconfig kudzu off" a vsechno bezi jak ma ...
Nicmene je lepsi to vedet pred instalaci, protoze bez sitovky se na net spatne dostava :)
Kdyz si pustim v okne xawtv (mam nejakou kartu s saa7134) a ve druhem okne mam konquerora, tak cely system vytuhne tak do 10 minut (v logu ani tuk). Kdyz si do konquerora dam sms.oskarmobil.cz, tak to vytuhne do 10 vterin. Chci prilis hodne?
Sleduje nekdo s TV kartou stejny problem? Zadna nahoda to nebyla (jak by taky mohla), stalo se mi to uz mnohokrat a je to nesnesitelne.
Ted znas druhyho :->
nepresel'sem sice kvuli TV karte, ale
svou tv kartu'sem asi kvuli nejakejm
errorum na 'originalnim cd s ovladaci'
pod win nerozchodil a to'sem poctive
restartoval a dle zadosti instalatoru
vymenoval cd s win za cd s ovladaci
a opet restartoval...jako truhlik,
no a skutek utek.
Nicmene vydel'sem svou kartu bezet
i pod win, jenomze i pri porovnani
se stejnym signalem jasne vede tv-time.
K tomu mam par poznamek:
- Moje TV pod Windowsama moc nejede, ta aplikace (pri vypnutem okne televize, tj. jenom kdyz je vpravo dole na panelu) pripozasekne PC kazdych asi 5 vterin na cca 0,5 vteriny.
- Rozliseni je odhadem asi tak 320x200
- Nejde menit morma DG/BK pri behu toho ovladaciho software, musi se ukoncit, nastavit, spustit znovu. A to jsem jeste z tech stasnejsich, kterym to vubec zmenit jde.
- Teletext nema ceske znaky.
- Teletext nema pamet na stranky, nedejboze podstranky stranek.
- Dalkovy ovladac funguje pouze pro software k televizi, navic je nejaky divny. Prvnich asi 10 zmacknuti si "plete" funkce.
Zejmena vzhledem k bodu cislo 1 jsem nakonec ovladace uplne odinstaloval; v linuxu pak dostanu takove vychytavky, jako vyhlazovane pisma v teletextu nebo namapovani programu na cudliky klavesnice.
U flytv se mi zasekne zvuk tak nekde uprostred mezi zapnuto a vypnuto (hraje potichu dokud to nestahnu v mixeru) a nejde s tim nic delat. Nefungovalo automaticke ladeni a cele to padalo. Tusim ze nema vubec teletext, nefunguje dalkove ovladani. Zejmena vzhledem k potizim se zvukem se to nedalo pouzivat. Nicmene kladne hodnotim zejmena funkci odstraneni sumu z obrazu. Nejaky dalsi produkt mi doporucite? :)
Neni to primo reakce na tvuj post, ale mam s TV take problemy.
mam:
-ATI TV Wonder (stereo verze) chip Bt878
-GK NIVIA Geforce2MX
Ve FC1 bylo vsechno v pohode. Po nainstalovani FC2 to prislo:
-po dodatecne instalaci xawtv (tvtime je pro pomale PC dost opruz) me dostala nejaka chyba v XVIDEO ext. X serveru. Projevuje se tak, ze obraz je castecne mimo okno a je cernobilej. Workaround je pouzit metodu "GRAB DISPLAY" a to je zase silena zatez na procesor. Navic to (cely PC) po urcite dobe zatuhne bez jakekoliv hlasky v logu. SHIT!!!
-tvtime je taky nepouzitelnej, protoze nastavi HW karty (asi IC sbernici) do takovyho stavu, ze nefunguje vubec zvuk, i po restartu, takze musim vypnout/zapnout pocitac => horsi nez nastoupit/vystoupit z windows (zadny hratky s modulama nepomohly).
- jo akdyz uz si stezuji, tak ve FC1 jsem pripojeni dig. fotaku vubec negativne nepoznal. Ve FC2 mi na cca 1 sec zatuhne celej system (napr. super kdyz vypalujete), nejvice je to ale pocitit pri prehravani zvuku (silene zaseknuti a nasledne skytnuti). => pozn. ve FC1 jsem mel nainstalovanou ALSU take.
-no je toho vic ... jak rika moje pritelkyne:
"zase to budes mesic ladit a pul roku to pojede, ... pak prijede dalsi fedora :-)"
jeste ze me to bavi - clovek si trenuje hlavu, ale chudak uzivatel, co chce s pocitacem jen pracovat ;-)
Ja jinak mam Linux rad.
VB
Podobny problem s xawtv som riesil odinstalovanim xawtv balicka a skompilovanim najnovsich zdrojakov k xawtv (netvrdim, ze musia byt najnovsie, iba som si povedal, ze ak mam nanovo instalovat, tak nech je to posledna verzia). No a po naistalovani mi to paradne fici dalej.
Pozn. Stalo sa to po upgrade z RH9 na FC2.
> Kdyz si do konquerora dam sms.oskarmobil.cz, tak to vytuhne do 10 vterin.
zahadny bug v JavaScriptu ... taky mi to delalo, ale to je davna pradavna historie, minimalne ve verzi 3.1 uz to bylo spravene (teda aspon doted jsem si to myslel)
workaround je zakazat javascript pro sms.oskarmobil.cz, funguje to v pohode i bez toho
I kdyby to fungovalo, tak to selze ve chvili, kdy nekdo jiny napise podobny javascript. A pokud se nepletu, tak jediny javascript tam je k posouvani textu. Tuhle blbost pouziva na webu kazdy druhy trouba.
I tak ale pevne verim, ze tim to neni. Pokud totiz bug v nejakem interpretu nejakeho prohlizece dokaze zpusobit pad celeho systemu, tak jsme zase na urovni windows. :-(
Co se divis, kdyz pouzivas KDE? KDE je monolit, ktery se vzhledl ve windows, je jim podobny a trpi podobnyma chybama. Konqueror je zakladni komponenta KDE a chyba v nem tedy muze vyradit cele KDE ze hry, coz se ti jevi jako vytuhnuti pocitace. Chces-li UNIXovou stabilitu, pouzivej nastroje stojici na UNIXove filozofii jednoucelovych nezavislych a spolupracujicich nastroju.
tož za prvé, toho JS je tam víc (a mám pocit, že v Linksu s podporou JS nefunguje vůbec)
za druhé, že něco používá každý druhý ještě neznamená, že to musí mít stejně naprogramované, resp. že při tom pokaždé vzniknou podmínky takové, aby se projevila nějaká dobře skrytá chyba
za třetí, jak správně píše "x", nejde o pád systému ... imho dokonce ani KDE není vyřazeno ze hry, pouze vytuhne grafické rozhraní (nebo se na ten stroj nejde lognout ani po síti?) a jelikož jsem to potkal i za jiných okolností, mám podezření, že ten nedostatek v konqueroru pouze dával šanci nějakému závažnějšímu bugu v xfree ...
Pouzivam tez kartu s saa7134, a zadne problemy nemam. Aplikace je tvtime, pro rozhlas gnomeradio. Vse v klidu (az na spatny obraz, to ale bude spise problem anteny :) :) Jen jsem neprisel na to jak pri vypnuti tvtime ztisit zvuk televize. Pouzivam to v Gnome, misto tvtime jsem zkousel i mplayer, ale ma zmatene nastavovani kanalu. Jedina hardware moji karty (MT002) ktery se mi nepodarilo rozjet je dalkove ovladani :(
Je pravda, ze s tvtime mi to jeste na hubu nepadlo, ale kazdopadne dobry pocit z toho nemam. :-(
Na nejake sikovne vypnuti zvuku jsem taky neprisel. V nouzi jsou ale minimalne dve moznosti:
1. Spustit tvtime s necim, co po skonceni odstrani modul saa7134 (stredovek!;-)).
2. Ztisit rucne zdroj pro televizi v nastaveni hlasitosti (mensi stredovek:-)).
Nic proti RH, MDK, gentoo, Slackovi, Debianu, FC a tautologii, ale suse je suse....
teraz vazne. mal som rh, od verzie 6.2 sa mi nepaci. potom som mal docasne mdk, potom debian a slack a gentoo na preskacku. ak sa vam chce kompilovat tak gentoo, inac si vyberajte na kolko ste lenivy. ale ak chcete security tak nehovorte ze nano/vim/joe/mcedit nie su tie najlepsie konfiguracne nastroje :)
toto som chcel napisat, ale niekto ma predbehol. inac dovolim si u linuxakov spropagovat freebsd, neni take zle ako sa tvrdi, dokonca su veci ktore su lepsie spravene (ffs, softupdates, menenie mac adresy za jazdy...). rozhodne stoji za vyskusanie, slackwaristi a priemerny debian/gentooisti nebudu mat problem. linux ma naopak lepsiu vazbu na windows ale je aj rozbitejsi :)
Zdravim.
Mal som FC1 a tak som si povedal ze skusim co noveho:) Zatial som spokojny az na jednu vec.
Ak dam reboot, tak po vykonani vsetkych skriptov atd. mi vypne vsetky disky (zastavi) a potom restartuje PC.
Toto FC1 nerobila:( Kedze nie som az taky skuseny odbornik :) tak som to riesil sedlackym rozumom.
Isiel som do rc.d/rc6 atd. a skript ktory zabezpecuje reboot, som upravil tak ze som vyhodil posledny riadok, teraz neviem presne co obsahoval ale spustal prikaz. Takze teraz mi konci reboot tym ze zahlasi INIT ze vsetky sluzby su vypnute a manualne restartujem.
Mozete mi poradit nejaky lepsi sposob? Nechcem aby mi vypinal disky pred restartom. Dik
Jde o chybu ja jadre. Opraveno az v 2.6.7-rc1.
http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/testing/ChangeLog-2.6.7-rc1
<akpm@osdl.org>
[PATCH] ide-disk.c: don't put disks in STANDBY mode on reboot
From: Bartlomiej Zolnierkiewicz <B.Zolnierkiewicz@elka.pw.edu.pl>
From: Rene Herman <rene.herman@keyaccess.nl>
Prevent the disks from spinning down across a reboot.
O víkendu jsem taky instaloval FC2 a trochu mě zarazilo, jaký má Bluecurve negativní vliv na KDE. Nespouští se standartní KDE programy (například: kwin, kdesktop...), ale jiné (asi GNOME, zatím jsem neměl čas to blíže zkoumat).
Následkem čehož jsem marně v menu hledal mé oblíbené KDE kontrolní centrum. Pořád se mi objevoval nějaký "paskvil" ve stylu Ovládacích panelů. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že je třeba spustit kcontrol a mohl si nastavit českou klávesnici (samozřejmě až po opravení bugu s konf. soubory). Ale změna v tématu se například neprojeví, je třeba spustit kwin.
Je sice hezká snaha o stejné nastavování KDE a GNOME, bohužel nabízí se mnohem méně voleb a uživatel zvyklý na bohaté možnosti nastavení KDE se cítí ochuzen. A pokud tím ani nejde nastavit klávesnice v KDE, tak je to špatné :-(
Ale na druhou stranu musím ocenit rychlost startu aplikací. To je velké plus oproti těm menším mínusům.
No to tam mám taky, ale jak jsme psal, tak se mi místo ovládacího centra otevírala již zmíněná kopie ovládacích panelů.
Teda abych nekecal, hned po instalaci se mi otevřelo ovládací centrum, ale později už ne.
Jediné, co mě napadá, je, že jsem mezi tím nainstaloval všechny dostupné updaty. Může to být tím.
Sakra,
ze by me to tak zmatlo?
Kdyz tak nad tim uvazuju, tak se mi to zda cim dal tim pravdepodobnejsi.
Jen pro overeni:
KDE - ikonka up2date je v panelu nahore.
GNOME - ikonka up2date je v panelu uprostred
Poprve byla nahore, pak uz uprostred, ale vubec me to netrklo :-(
Poprve jsem byl v init 5, ale pak jsem si hral s ovladaci od nvidie a byl jsem v init 3. Tam se to asi konfiguruje zvlast :-)
Diky za nakopnuti :-)
v predchozim povidani se tady mluvilo o tuhnuti KDE (resp. konq.)s TV. mam takove tuseni, ze v KDE nebo nekde pod nim bude problem, protoze mi nechodi korektne SW Synergy - CAD soft vyuzivajici QT a KDE.
Jinak osobne mam nejradeji gnome (KDE jsem zkusil nekolikrat a nejak mi to nesedlo).
Jedno důležité upozornění: Fedora 2 neobsahuje prohlížeč Galeon. Namísto toho nabízí nahrážku Epiphany, která se ovšem s Galeonem nedá srovnat.
Údajný důvod je ten, že autor Galeonu projekt opustil, neboť se mu zdálo, že Galeon se stal příliš "powerfull".
Pokoušel jsem se Galeon do systému dostat, ale narazil jsem na potíže s Mozillou. Součástí Fedora 2 je Mozilla 1.6 a poslední Galeon vyžaduje Mozillu 1.3.
Nevite nekdo, jak vyresit problem, ktery se stane kdyz zavedu v4l2 ovladace pro kartu ktera nema tuner? Mplayer chce mermomoci inicializovat jednotku tuneru a spadne, pritom parametr tuner=4 (zadny) je nastaven dobre, pri pouziti v4l ovladace to nedela, problem je, ze s jadrem 2.6 je podpora mala a mplayer vynechava rapidne snimky. S jadrem 2.4 vse OK :( Diky