Hlavní navigace

Fedora zvažuje změnu správce balíčků, OpenBSD 7.1 s podporou Apple Silicon

25. 4. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Vývojáři linuxové distribuce Fedora zvažují výměnu stávajícího správce balíčků za Microdnf. Vyšlo OpenBSD 7.1 s připravené k použití na Apple Silicon. K dispozici k veřejnému testování je beta verze AlmaLinux 9.0.

Fedora zvažuje změnu správce balíčků

Vývojáři linuxové distribuce Fedora zvažují nahrazení stávajícího správce balíčků DNF nástrojem Microdnf. Podle předloženého návrhu by k tomu mohlo dojít už v příští verzi Fedory. Microdnf je odlehčený software, který nabízí stejnou funkcionalitu jako současné řešení. V některých situacích podle vyjádření vývojářů dokonce funguje i lépe.

Fedora Project

OpenBSD 7.1 s podporou Apple Silicon

Nejnovější verze operačního systému OpenBSD s číslem 7.1 je venku. Vývojáři tohoto systému zaměřeného na bezpečnost opět pokročili v podpoře Apple M1 a toto vydání označili za „připravené k použití“. Podařilo se rozchodit podporu pro touchpad, správu napájení a přidat spoustu ovladačů pro podporu hardwaru Apple Silicon. Kromě toho také přibyla velká řada vylepšení pro majitele procesorů s architekturou ARM64 a RISC-V.

OpenBSD na Apple M1OpenBSD na Apple M1

AlmaLinux 9.0 beta

K dispozici k veřejnému testování je beta verze AlmaLinux 9.0. AlmaLinux se za poslední prosadil jako komunitou spravovaná alternativy Red Hat Enterprise Linuxu poté, co se společnost Red Hat rozhodla ukončit vývoj distribuce CentOS Linux. V tomto vydání najdeme stejné změny jako v RHEL 9, jako je přechod na jádro Linux 5.14, GCC 11, Python 3.9 nebo PHP 8.0. AlmaLinux 9.0 beta je k dispozici pro všechny podporované architektury.

Cloud23

AlmaLinux 9.0 betaAlmaLinux 9.0 beta

Volla Phone 22

Německá společnost Volla spustila na Kickstarteru kampaň na chytrý telefon Volla 22. Díky tomu tak můžete mít za 380 eur (9250 Kč) chytrý telefon s osmijádrovým procesorem Mediatek 2GHz, 4 GB paměti a 48 MPix fotoaparátem a snadno vyměnitelnou 4500 mAh baterií. Telefon je standardně dodáván s operačním systémem Volla OS, jako alternativu lze zvolit Ubuntu Touch s tím, že jiné operační systémy lze jednoduše nainstalovat.

Volla Phone 22Volla Phone 22

Nově vydáno

Podle plánu vyšlo Ubuntu 22.04 LTS a s ním široká škála jeho derivátů. Jeremy Davis has oznámil vydání TurnKey Linux 17.0, nové verze distribuce určené pro nasazení na serveru. Uživatelsky přívětivá distribuce PCLinuxOS vyšla ve verzi 2022.04. Na Arch Linux postavená distribuce RebornOS oznámila vydání verze 2022.04.10.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.