Hlavní navigace

Filtrování spamu v KMail použitím Bogofilteru

11. 12. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ukázka nastavení e-mailového klienta Kmail pro filtrování spamu za použití spam filtru Bogofilter. Nastavení je odzkoušeno v KDE 3.4 v distribuci OpenSUSE 10.0 a mělo by fungovat stejně i na jiných distribucích. Pokud je KMail vašim oblíbeným klientem, můžete se jednoduše zbavit obtěžujících spamů.

Nastavení pro filtrování virů v Kmail lze provést přes „Nástroje/Nastavit antivirus…“ a použít například Clam Anti-Virus. Vytvořte si lokální složku „viry“ v Kmail a spusťte nastavení antiviru. Nastavení „Nástroje/Nastavit antispam…“ pro SpamAssassin příliš dobře nefunguje, lépe řečeno nefunguje vůbec. V tomto článku vysvětluji nastavení třístavového filtru užitím Bogofilter. Vytvořte si lokální složky „spam“ a „spam-nejisty“ v KMail a nainstalujte si balíček Bogofilter. Poté vstupte do nastavení Kmail: „Nastavení/Kon­figurace filtrů…“

Prvních dvou filtrů pro antivir si nevšímejte, jako třetí filtr vložte „Filtr 1 – Bogofilter“ a nastavte: Zvolte „Odpovídá všemu co následuje“:

  1. X-Bogosity neobsahuje Yes
  2. Akce filtru: Předat do roury /usr/bin/bogofilter -ep -o 0.90,0.40
  3. zaškrtněte Aplikovat tento filtr na: příchozí zprávy, v ručním filtrování

Tento filtr zpracovává příchozí poštu a označuje v hlavičce číselnou hodnotou, nakolik si filtr myslí, zda je e-mail spam, nebo není.

KMail 5

Filtr 1a – Tristate

Zvolte opět „Odpovídá všemu, co následuje“:

  1. X-Bogosity obsahuje Unsure
  2. Akce filtru: Přesunout do složky „spam-nejisty“
  3. zaškrtněte Aplikovat tento filtr na: příchozí zprávy, v ručním filtrování, a pokud tento filtr odpovídá, zastavit zde zpracování

Tento filtr pouze přesunuje e-mail do složky „spam-nejisty“, pokud jej takto Filtr 1 vyhodnotil.

KMail 4

Filtr 2 – Bogofilter is spam

Zvolte opět „Odpovídá všemu, co následuje“:

  1. X-Bogosity obsahuje Spam, (Ta čárka za Spam je důležitá, důvod zjistíte při podrobném zkoumání hlavičky, kterou generuje Bogofilter. Je to nepochopitelné, ale takto generuje hlavičky Bogofilter ve své nové verzi 0.95.2 a nelze spam identifikovat jen podle slova „Spam“)
  2. X-Bogosity neobsahuje Ham (pro jistotu je tu druhá podmínka)
  3. Akce filtru: Přesunout do složky „spam“
  4. zaškrtněte Aplikovat tento filtr na: příchozí zprávy, v ručním filtrování, pokud tento filtr odpovídá, zastavit zde zpracování a přidat tento filtr do nabídky „použít filtr“

Tento filtr přesouvá jednoznačně identifikovaný spam do složky „spam“.

KMail 3

Filtr 3 – Spam

Zvolte opět „Odpovídá všemu, co následuje“:

  1. Velikost je větší než 1 bajtů
  2. Akce filtru: Odstranit hlavičku X-Bogosity, předat do roury /usr/bin/bogofilter -s -ep -o 0.90,0.40 a přesunout do složky „spam“
  3. zaškrtněte Aplikovat tento filtr v ručním filtrování, pokud tento filtr odpovídá, zastavit zde zpracování, přidat tento filtr do nabídky „použít filtr“ a přidat tento filtr do nástrojové lišty (ikona červené složky)

Toto je ruční filtr, kterým učíte Bogofilter jednoznačně určit Spam.

KMail 2
Vánoční stromek malý

Adventní kalendář

Už jste dnes viděli, jak vypadá další odkryté okénko v našem adventním kalendáři? Každý předvánoční den se na jeho stránce jedna část odkryje. Nenechte si uniknout pointu a diskutujte o ní v naší diskusi.

Filtr 4 – Not Spam

Zvolte opět „Odpovídá všemu co následuje“:

  1. Velikost je větší než 1 bajtů
  2. Akce filtru: Odstranit hlavičku X-Bogosity, předat do roury /usr/bin/bogofilter -n -ep -o 0.90,0.40
  3. zaškrtněte Aplikovat tento filtr v ručním filtrování, pokud tento filtr odpovídá, zastavit zde zpracování, přidat tento filtr do nabídky „použít filtr“ a přidat tento filtr do nástrojové lišty (ikona zelené složky)

Toto je ruční filtr, kterým učíte Bogofilter jednoznačně určit normální e-mail.

root_podpora

KMail 1

Nyní je potřeba předat Bogofilteru informace o tom, co je a není spam. Označte si všechny e-maily ve složce „Došlá pošta“ a stiskněte ikonu zelené složky v nástrojové liště. Je vhodné mít i příklady anglicky psaných e-mailů, které nejsou spam, aby Vám v budoucnu Bogofilter neoznačoval všeobecně angličtinu jako spam. To samé můžete udělat ve složce „Odeslaná pošta“. Pro naučení filtru je dále důležité mít několik desítek exemplářů spamu. Všechny je označte a stiskněte ikonu červené složky. V případě, že Vám přijde nějaká pošta do složky „spam-nejisty“, poctivě každý e-mail projeďte spam filtrem a určete zda to je nebo není spam pomocí ikon červené a zelené složky. Tento filtr funguje naprosto spolehlivě a výjimečně uvidíte opravdu jednotlivé kusy ve složce „spam-nejisty“, kterých je alespoň u mě o řád méně než skutečně došlých e-mailů ve složce „Došlá pošta“ – spamy končí ve složce spam a jsou jich desítky až stovky denně. Můžete si filtr ještě upravit a automaticky označovat spamy jako přečtené nebo je rovnou mazat. Ale tento způsob doporučuji použít až po pár dnech (týdnech), až bude filtr spamy dobře rozpoznávat.

Tento filtr není můj původní, vychází z anglického příkladu (aktuálně nejde, použijte kopii na archive.org), ale bylo nutno jej upravit pro novou verzi Bogofilteru 0.95.2.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.