Hlavní navigace

Firefox 4.0: ve stopách konkurence i s vlastními nápady

31. 3. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Momentálně Firefox 4.0 není zrovna výstavní kousek softwaru a vývojové buildy se omezují na vykreslovací jádro Gecko, ale i tak bychom měli mít přehled o tom, co vývojáři plánují. Největší změny dozná Firefox kolem vzhledu, rozšíření a samozřejmě bude zase o kousek rychlejší než předchozí verze.

 Hrdina dekády

Když Firefox (tenkrát ještě Firebird) vystrkoval růžky, nejpoužívanějším prohlížečem byl Internet Explorer 6. Microsoft prohlašoval že Internet v této formě je již na svém vrcholu a IE 6 je poslední. Firefoxu se přitom nedávalo moc nadějí na úspěch. Opak je ovšem pravdou a i když nebyl vzestup alternativních prohlížečů v čele s Firefoxem tak rychlý, jak si jeho uživatelé přáli, dostal se do nynějška na velmi slušný podíl trhu.

Zatímco Firefox rostl, IE6 postupně stárlo, začaly se objevovat první vrásky a dalo by se říct, že se dnes drží jako nemrtvý program. Trvalo dlouho než Microsoft nahradil šestou verzi verzí sedmou, ale ze IE6 tu bylo tak dlouho, že ho lidé nechtěli dát z ruky a některé firemní intranety na něm byly dokonce závislé. Každopádně Firefox přinesl do světa prohlížečů nový dech, konkurence od něj začala opisovat a nějaký ten rok byl na svoji špici.

Bohužel trpěl dětskými nemocemi a když se podíváte na verzi 1.0 a 3.5, rozdíl ve vzhledu na první pohled najdete jen v detailech. Vzhled je to co prodává, co uživatelé hodnotí a podle tohoto Firefox začal stagnovat a jeho vývoj spíše řešil historické nedostatky. Do prohlížečů bylo potřeba zanést něco nového, neokoukaného, co běželo na úplně novém základě a vývojáři měli jasnou vizi o tom, jak bude produkt nakonec vypadat. Stejně jako před pár lety Firefox udělal malé pozdvižení mezi webovými prohlížeči, dnes tohle dělá Google Chrome.

Ten přinesl nový vzhled, nový pohled na web a oproti Firefoxu je nadprůměrně rychlý. Není proto divu, že pro následující období několika let bude právě Google Chrome šablonou pro ostatní prohlížeče nejinak tomu je i u Firefoxu 4.0.

Návrh vzhledu je, možná se podle něj i pojede

Vývoj za posledních deset udělal monitory menší na výšku a větší na šířku. To webovým stránkám zrovna nepomohlo a ne jednou můžeme narazit na mini proužek s webovou stránkou na našem maxi širokém monitoru. U webových prohlížečů je tedy snaha zmenšit počet ovládacích prvků na hlavním okně prohlížeče a uvolnit tak místo pro samotnou stránku. Google Chrome šel až tak daleko, že eliminoval i titulek okna a téměř i statusbar. Firefox 4.0 podle posledních návrhů takhle razantní nebude, ale zjednodušení se dočká.

Minimálně bude hubenější o menubar, který bude na Windows nahrazen jedním tlačítkem, pod kterým najdeme vše, co potřebujeme. Zjednodušený bude i panel, kde je řádek s URL adresou a tlačítka zpět, vpřed, home a reload. Momentálně ve Firefoxu najdeme ještě tlačítko stop, záložky a některá rozšíření si tam hodí ještě tlačítko svoje. Co pravděpodobně zůstane a původně zůstat nemělo, je okénko pro vyhledávání. Google Chrome toto okénko sjednotil se vstupem pro URL adresu, což byl oproti ostatním obrovský krok dopředu. Uživatelé ovšem mají různé názory a tlak od nich udělal svoje. Neznámý osud má zatím statusbar. I když na některých nových návrzích je, dají se najít i zdroje, kde je napsáno, že bude ve výchozím stavu skryt. Minimálně by tedy měl jít zapnout.

firefox4-navrh

O vzhledu toho zatím moc nevíme. Venku jsou nějaké návrhy podle kterých se pravděpodobně pojede, ale to se samozřejmě může hned zítra změnit. Sdílné nejsou ani momentálně uvolněné vývojové verze. Na Linuxu bude Firefox 4.0 vypadat jinak než na Windows, protože právě Windows, konkrétně verze 7, vytlačuje menubar z aplikací a nahrazuje ho jediné tlačítko v titulku okna. Příkladem může být Microsoft Office 2007. V Linuxu pro tohle frameworky připraveny nejsou a vývojový tým by si to musel nakreslit sám, podobně jako to dělá Chrome s panely. Linuxová varianta se bude blížit Chromu, ale zanechá si vlastní styl.

Velké změny kolem rozšíření

Pokud uživatel pracuje s prohlížečem, tak by se měl prohlížeč chovat pořád stejně, ať už jde o konfigurační okno nebo o zobrazení stránky. Online aplikace pronikají mezi běžné uživatele čím dál víc, takže nakonec uživatel vůbec nemusí poznat s čím vlastně pracuje a bude mít na očích to co očekává. Google Chrome proto nastavení rozšíření, historii a seznam stažených souborů zobrazuje stejně jako běžnou webovou stránku v tabu. Stejně bude řešený správce rozšíření ve čtyřkovém Firefoxu. Podle screenshotu by měl jinak správce mít stejně funkcí jako má nyní. Jako u vzhledu se jedná o návrh, tudíž se ještě ledasco změní.

firefox4-spravce-doplnků

S rozšířeními souvisí i další novinka a to Jetpack. Bude to druhá možnost jak vytvořit rozšíření pro Firefox a měla by stačit pouze znalost JavaScriptu, HTML a CSS. Půjde o podobný způsob tvorby rozšíření jako má teď Chrome, ale ve Firefoxu bude doplňovat existující možnost jejich tvorby. Jelikož půjde o úplně nový systém pro tvorbu rozšíření, budou se muset vývojáři poprat se správou a instalací, resp. rozhodnout se jak budou uživatele upozorňovat na rozdíly a vysvětlovat jim, proč se u jednoho rozšíření musí prohlížeč restartovat a u druhého ne. To je také současná obrovská výhoda Chromu, kde se rozšíření instaluje bez restartu prohlížeče a aktualizace probíhá na pozadí bez zásahu uživatele. Firefox 4.0 se bude v Jetpacku chovat podobně. Rozšíření napsaná pomocí Jetpacku budou mít stejnou koncovku (.xpi) jako ta běžná, takže na první pohled nebude nic poznat.

 Weave

Pokud pracujete na více počítačích najednou, typicky desktopu a notebooku, případně telefonu, určitě narážíte na problém, že máte data na jednom místě a potřebujete je dostat na to druhé. Pokud jde o záznam v historii navštívených stránek nebo o záložky, je synchronizace bez nástrojů k tomu určených obtížná. Mozilla takový nástroj má, jmenuje se Weave a můžete si ho nainstalovat jako rozšíření do stávajícího Firefoxu. Nicméně ve čtyřkové verzi bude Weave integrován a dán tak více před oči uživatelům.

Weave synchronizuje vaše záložky, historii a hesla a časem by měly přibýt ještě další možnosti jako třeba synchronizace rozšíření. Pokud jste fandy online aplikací, tak Weave určitě oceníte, protože v tomto případě budete mít u sebe téměř vše co u počítače potřebujete.

Cloud23

Závěr

Na Firefox 4.0 si ještě nějaký čas počkáme. Podle plánu zatím do konce roku, ale osobně si myslím že se datum ještě protáhne. Mezitím ještě Mozilla vydá pravděpodobně výraznou aktualizaci řady 3.6, která přinese funkce, které jsou již vyvinuty, stabilizovány a zbytečně by čekaly na čtyřkovou verzi. Vývoj Firefoxu 4.0 je zaměřen na moderní trendy a po dlouhé době se dočkáme i nějaké té změny uživatelského rozhraní. I když by se mohlo zdát, že toho Firefox 4.0 většinu okopíroval od konkurence, není to pravda. Přináší i vlastní nápady, rozhodně neztrácí svého ducha a nějak výrazně neplánuje narušit zaběhnuté zvyky uživatelů. V článku jsem nezmínil všechny novinky jako třeba snahu o rychlejší start, efektivnější práci s diskem, nové nástroje pro vývojáře webových aplikací, vylepšený správce aktualizací a mnoho dalšího. Další novinky se mohou objevit, některé naopak zmizet, jiné jsou zase dostupné jen na Windows, jako třeba vykreslování přes Direct2D. Další měsíce prozradí víc. Pro novinky ve vývoji sledujte server Mozilla.czmo­zillalinks.or­gplanet.mozi­lla.org a Mozilla.org. Pokud vás zajímá, na čem všem se pracuje, tak v tom poradí Mozilla wiki.

Obrázky jsou převzaty ze serveru Mozilla.cz a jsou uvolněny pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.