Hlavní navigace

Firefox 80 bude podporovat VA-API i pro X11, Fujifilm hovoří o 384TB LTO páskách

5. 7. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Podpora Intel AMX putuje do LLVM, MS Edge v tichosti importuje data z Firefoxu a Chrome, CIPA: prodeje foťáků meziročně klesly o 73 %, GloFo představila 12LP+, vylepšenou variantu 12nm FinFET procesu.

Fujifilm hovoří o 384TB LTO páskách

U páskových mechanik a médií rodiny LTO jsme zvyklí, že o budoucích generacích víme hodně dopředu. Také jsme zvyklí, že každá další generace typicky zdvojnásobuje kapacitu a připomeňme též, že u (samozřejmě bezztrátové) komprese je nyní udáván kompresní poměr až 2,5:1.

Aktuálně je na trhu generace LTO-8 s kapacitou pásek 12 TB, s kompresí pak až 30 TB (letos bychom se ještě měli dočkat dvojnásobku v podobě LTO-9). Fujifilm ale v nejnovějších materiálech tvrdí, že díky vývoji technologie na bázi feritu stroncia (SrFe; uhličitan stroncia se používá k výrobě permanentních feritových magnetů) bude možné nabídnout až 400TB úložiště na jediné pásce. SrFe má natolik lepší magnetické vlastnosti oproti BaFe, že Fujifilm poslední roky (od 2012) trávil a tráví laděním této technologie pro magnetické pásky.

Fujifilm LTO
Autor: Fujifilm

Fujifilm LTO

LTO na bázi SrFe by se na trhu mohlo objevit v roce 2027 a nabídnout tak kapacitu, která řádově tisíckrát převýší tou dobou 10+ let starý Archive Disc, poslední výdobytek optických médií.

Podpora instrukcí Intel AMX putuje do LLVM

Poté, co Intel představil pracovní verzi dokumentace k novým instrukcím rodiny Advanced Matrix Extensions (AMX), přichází praktická práce na podpoře AMX v klíčových nástrojích. Vše směřuje k jasnému cíli: implementaci podpory AMX v nástrojích do uvedení procesorové architektury Sapphire Rapids v příštím roce.

Po patchích pro samotný Linux a balík GCC tak přichází na řadu také kompilační systém LLVM. Prvotní patche již zamířily do větve budoucí verze LLVM 11. Zahrnují podporu instrukcí jako BFloat16, INT8 a TILE AMX, operační systém přitom musí podporovat XSAVES. Další části podpory budou následovat v nadcházejících týdnech.

Microsoft Edge v tichosti importuje data z Firefoxu a Chrome

To by nebyl Microsoft, aby nějaký rozumně pragmatický krok „nezprasil“ nějakou zvláštní taktikou. Jeho nový prohlížeč Edge v této oblasti zapíše do análů firmy další záznam. U Edge se totiž zjistilo, že za určitých okolností importuje uživatelská data z obou zbývajících prolížečů s větším zastoupením, aniž by se o tom uživatel dozvěděl.

Na Microsoft se pochopitelně strhla lavina kritiky. Firma kontruje prohlášením: za tichý import dat z jiných prohlížečů si mohou uživatelé sami. Edge totiž při instalaci udělá nejprve to, že si stáhne data z uvedených konkurenčních prohlížečů a teprve poté se uživatele zeptá, zdali je chce importovat. Pokud ten odmítne, data jsou smazána. Ale pokud během tohoto procesu uživatel nějak zruší instalaci Edge (například „zabitím“ procesu), data zůstanou importována a uživatel o tom není nijak informován.

Čili stručně řečeno: Microsoft nejprve střílí a teprve pak zjišťuje, zdali je v domě zloděj. Nemluvě o tom, že kdyby řekněme polovina lidí při instalaci Edge import těchto dat odmítla, pak proběhl import zbytečně. Instalací jen Windows 10 je zhruba 800 miliónů, teoreticky se bavíce – hrubě odhadnuto – o 400 miliónech odmítnutých importů, kde pokud by každý import znamenal spotřebu řekněme 100mWh, pak celkově na tomto Microsoft svým uživatelům „provaří“ elektřinu v hodnotě zhruba 40 MWh, což lze přepočítat na uhlíkovou stopu a následně Microsoftu „omlátit o hlavu“.

Na druhou stranu, učiněním Solitairu pevnou součástí Windows způsobil Microsoft v uplynulých dekádách škody spíše v řádech TWh.

CIPA představuje horor: prodeje foťáků meziročně klesly o 73 %

Že digitální fotoaparáty nemají na růžích ustláno, víme. Digitální kompakty jsou prakticky mrtvým segmentem, jeho roli převzaly smartphony. Zrcadlovky došly na hranici technologických parametrů, za kterou již pro těch pár zbývajících výrobců (Canon, Nikon, případně Pentax) nemá smysl jít a bezzrcadlovky jsou jen trhem, který padá k nule pomaleji než jiné typy přístrojů. Zabalil to Olympus, Pentax skomírá nad vlastní rakví, Panasonic už žádný Lumix GH6 ani neuvedl a Canon a Nikon raději rychle slátali dohromady své bezzrcadlovky, to když viděli, že Sony se s řadou A7 celkem trefila do dírky na klesajícím trhu.

A do toho všeho přišel koronavirus a zametl se zbývající šancí v roce 2020 „něco urvat“. CIPA tak informuje, že oproti roku 2019 jsou prodeje v tomto roce zhruba na čtvrtině, a to jak pro digitální fotoaparáty, tak explicitně pro přístroje s výměnnými objektivy.

GloFo představila 12LP+, vylepšenou variantu 12nm FinFET procesu

U GlobalFoundries (firma pod kterou spadají bývalé továrny AMD a také IBM) je k dispozici nová pokročilejší varianta 12nm FinFET procesu. Firma jí říká 12LP+ a oproti 12LP přináší o zhruba 20 % vyšší výkon čipů, resp. o 10 % menší velikost čipů. Firma explicitně hovoří o podpoře 2,5D pouzdření a kompatibilitě s čipletovými návrhy, což jasně naznačuje, že současné procesorově-čipletové tažení AMD má u GloFo podporu.

comupterworld - webcast prosinec

Kromě toho ale společnost validovala tento proces i pro další typy produktů partnerů, například PCI Express Gen. 3/4/5, USB 2.x/3.x host processory a paměti typu HBM2 / HBM2e, DDR/LPDDR4/4× či GDDR6. GloFo navíc pořídila další pozemky v Maltě ve státě New York (Wikipedia) u své nejpokročilejší továrny Fab8, hodlá tedy rozšiřovat své kapacity a současně uspokojit Donalda. Ve zbytku tohoto roku bychom se prý měli dočkat minimálně několika tape-outů produktů na bázi 12LP+.

Firefox 80 bude na X11 podporovat akceleraci skrze VA-API

Na Waylandu už s posledními vydáními Firefoxu funguje v tomto prohlížeči hardwarová akcelerace videa přes rozhraní VA-API. Brzy se dočká také X11, resp. X.Org Server. Podpora by měla být zahrnuta ve vydání Firefoxu 80, který vyjde někdy koncem srpna.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.