Tak se zeptam jinak, ma nekdo nejakou praktickou zkusenost s nasazenim firewalld v prostredi kde je treba 12-16x 10Gbit a rychlejsich sitovych zarizeni?
Tohle je několikátý článek ze série. V prvním článku série je popsáno, co je vlastně firewalld zač – je to „jen“ konfigurační nástroj, samotné filtrování pořád dělá iptables nebo nftables. Takže pokud vám jde o výkon filtrování, to neovlivňuje firewalld, ale firewall použitý „vespod“ (samozřejmě pokud firewalld nevytvoří hloupá pravidla).
Článek jsem jen prolistoval. V čem má výhodu firewalld oproti nftables? Já osobně plánuju iptables nahradit právě nftables. Má někdo argument, proč místo nftables použít firewalld?
Firewalld je integrovaný líp se systémem, takže třeba když změníš pravidla, nepotřebuješ řešit ta co tam přidal docker když startoval. Nějaká integrace je i s NetworkManagerem, ale tam netuším co to přináší.
Zrovna Docker už to bude bezy dělat celou dekádu, takže to sice zní jako Windows, ale i jako Linux nebo kterýkoli jiný systém, který se snaží, aby ve výchozím stavu byl nejen bezpečný, ale i fungoval.
A jak chceš jednoduše zajistit správné routování do kontejneru? To chceš pokaždé řešit vše ručně? Navíc, je to zdokumentovaná vlastnost, nikdo to před uživateli netají.
Úplně stejně sahá do firewallu třeba i nahození OpenVPN tunelu. Tam je to v pořádku?
Upřímně řečeno, toto je věc, která mi na dockeru vadí nejméně.
Ja tu implementaci neznam, takze se ptam. Jak vi ten fw ze jde o docker a ne o nejaky malware? Chce to alespon sudo u tech zmen nebo jakakoliv aplikace muze delat zmeny do fw?
Ale firewall to není od toho, aby rozhodoval, která pravidla jsou „správná“ a která jsou „špatná“! Jak má webserver rozpoznat, že se do aplikace přihlašuje útočník a ne uživatel?
Navíc, Ty přes Docker nenastavíš libovolná pravidla, aplikace Docker vytvoří potřebná pravidla nastaví je.
To se nevylučuje s Dockerem - nainstaloval docker a přečetl si dokumentaci. Nakonfiguroval v dockeru síť a tím v souladu s dokumentací souhlasil s tím, co bude součástí firewallu. Bez toho by kontejnery nemohly fungovat dle očekávání.
Pořád můžeš dockeru zakázat sahat na síť a pravidla si nahodit sám. Při každém spuštění kontejneru, při jeho vypnutí, při jeho vytvoření a smazání. Při takovém ladění kontejneru to můžou být i dva/tři cykly za minutu. Velice rychle bys skončil u skriptu, který to udělá za Tebe. To už není daleko od toho, aby to za Tebe dělal Docker. Zvláště, když je to zdokumentované jednání.
Mimochodem, je vidět, že s Dockerem nemáš moc zkušeností. Jinak bys věděl, že ne každý uživatel může vytvářet kontejnery a podobně. Stejně tak docker, jako aplikace, není jen jedna binárka, je to CLI frontend, daemon a sada podpůrných skriptů.
Hele, ja rozumim tomu, ze pokud to ma root prava tak si to muze delat v systemu cokoliv. Stacilo napsat. Kdybych vedel vse tak se tady neptam, pouzivam par kontejneru pod macos ale nejakou zkusenost se spravou vetsiho kontejneroveho prostredi nemam(je to mimo muj obor a zajem).
Oba kolem toho kroužíme, každý z druhé strany...
S tím rootem, no, máš v principu pravdu. Ale tak nějak se všichni nejen u Dockeru spoléháme na to, že si to bude dělat co chce jen v rámci definovaného chování ;)
To, že jsem psal, že nemáš s Dockerem zkušenosti, neber prosím jako nějaké dehonestování Tvé osoby. Je to poznání z mé strany, že potřebuješ lépe vysvětlit problematiku a taky jsem to tak koncipoval. Já zase neumím jiné věci.
Ja jsem si myslel doted ze o tom co ma byt ve firewallu rozhoduje spravce…
Vždyť také ano. A někdy ten správce spustí Docker a nechá ho některá pravidla nastavit (protože to dává větší smysl, než aby mu Docker vypsal „teď musíš nastavit tahle pravidla“ a správce by šel a udělal to ručně).
V pripade dockeru sudo netreba, bezi ako daemon pod rootom aj v pripade "rootless" kontajneru. Preto radsej podman.
Existoval operacni system ktery to neresil takto hovnologicky - solaris + projekt crossbow. Plne virtualizovany stacky kontejneru.
Tohle smatani do pravidel je tak cunacke reseni ze by to ani linuxak nevymyslel.
otazka "proc firewalld misto nftables" je postavena spatne. Tady nejde o zadne "misto", protoze i kdyz pracujes s firewalld, filtruje se porad pres nftables.
Firewalld je neco jako front-end pro nftables. Skratka nastroj, kterej ty pravidla naseka misto tebe. Uznavam ze nekomu to muze zjednodusit zivot, ale ja osobne tyhle veci moc nepouzivam. Radsi si pravidla pisu sam...