Hlavní navigace

Názor k článku Flatpak, Snap, Modularity: počátek konce éry balíčkovacích systémů? od MarSik - Nejsem si úplně jistý jestli ten článek je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 11. 2018 10:41

  MarSik (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Nejsem si úplně jistý jestli ten článek je psaný vhodnou formou.. je tam tolik nepřesností a osobních výpadů, že ten zbytek se v tom docela ztrácí.

  - PulseAudio nebyla první audio mezivrstva. Bylo/je jich několik. Jack se stále používá. A pamatujete ještě esound? (OSS bylo z hlediska míchání zvuku peklo, Alsa s vhodnou zvukovkou menší, ale neuměla třeba nezávislou hlasitost a propojení aplikací).

  - Uživatelé a hlavně vývojáři na desktopu chtějí více verzí jedné aplikace celkem běžně, protože občas musí vyvíjet a podporovat i starší větve. Nebo třeba chtějí pracovat s nejnovější verzí bez toho, aby si rozbili systém stabilních knihoven. Někteří si také občas chtějí instalovat aplikace i bez pomoci správce systému (což není vždy ten uživatel).

  - Zákazníci také chtějí více různých verzí na serveru pořád (typicky LAMP stack, nikdo totiž nebude přepisovat interní webové aplikace pro nové verze). To byl třeba důvod pro vznik Software collections. Nebo důvod současné obliby kontejnerů a Dockeru.

  - A nakonec nezávislí výrobci software (i komerčního) nechtějí zkoumat a podporovat všechny možné kombinace distribucí a svých verzí. Proto kdysi vznikl LSB (Linux standard base), a proto třeba Flatpak umí záviset na konkrétním verzovaném runtime.

  Takže poptávka po ne-RPM způsobu distribuce je velká. Základ systému ale pořád balíčky používá, stejně jako build skripty pro spoustu těch modulárních systémů.