Hlavní navigace

Fuchsia uvolněna pro Nest Hub Max, Fedora CoreOS chce být oficiální

27. 6. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Google
Minimalistický operační systém Fedora CoreOS doufá v povýšení na oficiální edici. CBL-Mariner 2.0 podporuje PXE boot a kernel live patching. FreeNAS se spojuje s TrueNAS. Google uvolnil systém Fuchsia pro Nest Hub Max.

Fedora CoreOS doufá v povýšení na oficiální edici

Fedora CoreOS doufá, že se z ní spolu s nadcházejícím vydáním Fedory 37 stane oficiální edice spolu s Fedora Workstation a Fedora Server. Fedora CoreOS je minimalistický, automaticky aktualizovaný systém určený pro kontejnery, zaměřený na bezpečnost a přizpůsobitelnost. Jeho tvůrci nedávno požádali o zařazení mezi oficiální edice Fedory. To bude ještě muset schválit Fedora Engineering and Steering Committee (FESCo).

CBL-Mariner podporuje PXE boot a kernel live patching

Linuxová distribuce od firmy Microsoft CBL-Mariner 2.0 vyšla zhruba před měsícem. Nedávno dostal velkou aktualizaci, která přidává balíček Kpatch pro podporu záplatování jádra za běhu a instalátor systému dostal podporu pro PXE boot. Kromě toho přináší i aktuální balíčky jako Golang 1.18.3, Linux 5.15.45.1, Ncurses 6.3, Redis 6.2.7 a spoustu dalších.

CBL-Mariner LogoCBL-Mariner Logo

FreeNAS se spojuje s TrueNAS

Fanoušci úložišť připojených k síti (NAS) určitě znají projekt FreeNAS. Ten byl postavený na operačním systému FreeBSD, a jak název napovídá, byl zdarma. Pokud někdo potřeboval platformu s komerční podporou, musel se uchýlit k řešení TreuNAS od firmy iXsystems. Nedávno FreeNAS změnil jméno na TrueNAS Core a ještě více se spojil se svým sesterským projektem pod hlavičkou iXsystems.

cyber23

TrueNASTrueNAS

Fuchsia pro Nest Hub Max

Společnost Google uvolnila operační systém Fuchsia pro přehrávač Nest Hub Max. Zhruba rok po uvedení do prodeje se Google rozhodl nahradit Android novým systémem. Fuchsia je otevřený operační systém napsaný v programovacím jazyce Swift s vlastním mikrojádrem. Google má tak jeho vývoj plně pod kontrolou. Tento systém by měl časem nahradit operační systémy Android a Chrome OS, které jsou postavené na Linuxu.

Nest Hub MaxNest Hub Max

Nově vydáno

Kevin Chevreuil oznámil vydání Kaisen Linux 2.1, nové verze na Debianu postavené průběžně aktualizované distribuce. Na FreeBSD postavený operační systém GhostBSD vyšel ve verzi 22.06.15.Philip Müller oznámil vydání Manjaro Linux 21.3.0, poslední aktualizace na Arch Linuxu postavené distribuce. Vyšel EndeavourOS Artemis 22.6, nová verze distribuce postavené na Arch Linuxu, která přidává podporu pro architekturu ARM.

Kaisen Linux 2.1Kaisen Linux 2.1

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.