Hlavní navigace

Chrome OS

Chrome OS je operační systém společnosti Google, který nabízí jednoduché prostředí především pro práci s webovými aplikacemi. Jeho základem je linuxové jádro a webový prohlížeč Google Chrome. Je určen především pro mobilní zařízení, kde má nabídnout jednoduché ovládání a rychlý přístup ke všem funkcím.

Celý systém je velmi svižný a automaticky se aktualizuje bez uživatelského zásahu. Měl by tak být stále aktuální a velmi odolný proti různým druhům bezpečnostních hrozeb. Google jako velkou výhodu prezentuje také to, že data jsou uložena v cloudu, takže se stačí přihlásit a uživatel má k dispozici všechna svá data i na cizím Chromebooku.

Kritika Chrome OS vyčítá přílišnou svázanost se službami společnosti Google a nutnost internetového připojení k využití triviálních funkcí. Společnost se postupně snaží své služby upravovat tak, aby je bylo možné používat i offline.

Většina systému je sestavena z otevřených zdrojových kódů, na jejichž základě vzniká také alternativní Chromium OS. Jelikož uvnitř systému běží Linux, je možné paralelně s Chrome OS spouštět také další linuxové distribuce, například Ubuntu. Obě prostředí pak běží zároveň pod jedním jádrem.

Související témata: GoogleLinux