Linux 6.6 umožní kompletní vypnutí IO_uring
Asynchronnní přístup skrze IO_uring je jednou z velkých inovací, která se za poslední roky do Linuxu dostala, nicméně se s ní pojí jisté bezpečnostní problémy. Google už za chyby nahlášené skrze Vulnerability Rewards Program vyplatil přes 1 milión dolarů, kdy IO_uring hlášení tvoří 60 % hlášení v rámci tohoto programu podaných.
Sám Google tak už použití IO_uring na svých serverech a platformách jako Android a Chrome OS zablokoval. Vývojář Matteo Rizzo z Googlu připravil patche do upstreamu jádra, ze kterého vzejde budoucí Linux 6.6, které umožňují jednoduchou deaktivaci IO_uring v celého systému.
Přepínátko pro sysctl se intuitivně jmenuje io_uring_disabled
. Jeho nastavení do jedné polohy budou zpracovávána IO_uring volání pouze od privilegovaných uživatelů, při nastavení do nejpřísnější polohy budou tato volání zakázána zcela.
Vylepšení DRM ovladače pro PowerVR GPU
Imagination Technologies vydali čtvrtou iteraci jejich jaderného DRM ovladače pro grafická jádra PowerVR postavená na architektuře Rogue (plus budoucí GPU), jistě aby tak podpořili i další vývoj průběžně vylepšovaného firemního Vulkan ovladače.
Phoronix vzpomíná jak tento oproti dřívějším architekturám konečně otevřený ovladač v Imaginationu vznikal, s vydáním první verze kódu loni v srpnu. Tato verze 4 přináší partial render jobs, obnovu po vytuhnutí za pomoci příkazu firmwaru, vláknové nakládání s IRQ, čištění kódu v části akvizice zdrojů a mnohé další změny. Nadále je pro vývojáře Imagination Technologies výchozí zkušební platformou deska TI SK-AM62 / GPU typu AXE-1–16M.
Nový digiKam 8.1.0 opravuje spoustu chyb
Moc nových vlastností se do digiKamu 8.1.0 nestihlo. Tvůrci se primárně soustředili na opravy chyb, kdy na některé z nich už notně sedal prach. Mezi novinkami ale najdeme pár věcí, například čtyři nové šablony pro tisk fotografií na 6,8" foto papír, boční lišta vlastností obrázku je použitelnější a přibyla i určitá vylepšení v nástroji pro rozpoznávání podobných obrázků (fotografií).
U daného obrázku lze také najednou odebrat všechny tagy, případně všechny tagy kromě identifikace lidí (tváří). Došlo také na povýšení knihoven, Libraw na snapshot z 14. května 2023, Exiv2 na aktuální 0.28 a stejně tak KDE Framework 5 na nejnovější verzi 5.106.
Před týdnem v projektu KDE
Minulý týden jsem přehled novinek ve vývoji desktopového prostředí KDE od Nate Grahama nestihl začlenit, ale tím lépe, tento týden je Nate na konferenci Akadeny 2023, takže si chybějící jeho blogpost vyplníme týden starými informacemi.
Otevřených problémů v Plasmě 6 bylo před těmi pár dny už jen 63 (nyní je to 64). Ladily se různé věci, například i vzhled kurzorů Breeze, které zase vypadají o něco lépe (jakkoli víme, jak se to s krásou má).
Mezi opravami chyb najdeme obligátní balíček těch týkajících se běhu na Waylandu, včetně opravy zobrazení při více GPU v systému či náhodného padání Plasmy na Waylandu při použití schránky.
V KDE Frameworks 5.108 je opravena otravná regrese, kdy přesun či kopírování symbolického odkazu přesouvalo či kopírovalo odkazovaný soubor. Dále Plasma by už neměla padat, pokud se aplikaci klikne prostředním tlačítkem/kolečkem na ikonu ve správci úloh. Celkem bylo v daném týdnu uzavřeno 73 hlášení o chybách.
Jinak ale vývojáři už směřovali svoji pozornost k výše zmíněné konferenci, tak ještě pro úplnost dodejme, že KDE má další tematický web, a sice KDE for Travelers, kdy nabízí specificky laděné informace pro cestovatele, po dřívěji zřízených stránkách KDE pro děti, tvůrce, aktivisty, vědce či vývojáře.