Hlavní navigace

Fuchsie od Google vydána veřejně, Plan 9 mění licenci

30. 3. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Operační systém Fuchsia od firmy Google přichází s prvním veřejným vydáním. Nokia Bell Labs předává operační systém Plan 9 komunitě. Canonical znovu záplatuje linuxové jádro v Ubuntu.

Fuchsia chystá vydání své první verze

Fuchsia je otevřený operační systém od firmy Google, který by měl běžet na chytrých telefonech, tabletech, vestavěných systémech i osobních počítačích. Na rozdíl od Chrome OS a Androidu není založený na Linux, ale používá vlastní mikrojádro s názvem „Zircon“. Nicméně i přesto dokáže tento systém spouštět aplikace určené pro Linux a pro Android. Jeho vývoj začal už v srpnu 2016 ale i přes jeho otevřenost Google teprve nedávno přizval ostatní vývojáře do projektu. Právě pro ně je určené nejnovější veřejné vydání operačního systému Fuchsia.

Google Fuchsia

Plan 9 přechází na licenci MIT

Práva k otevřenému operačnímu systému Plan 9 byla převedena z Nokia Bell Labs na nadaci Plan 9. Tento distribuovaný operační systém byl mezi lety 1984 a 2002 vyvíjen jako nástupce Unixu. Některé jeho části byly implementovány do jiných unixových systémů včetně Linuxu. Nyní jeho vývoj přebírá Plan 9 Foundation založená v roce 2009. Jako první krok přelicencovala jeho zdrojové kódy na licenci MIT. Společnost Nokia k tomu ve svém vyjádření uvedla, že si cení přínosu tohoto projektu, ale že jeho další pokračování je pro ni ekonomicky neúnosné a proto jej raději předává komunitě.

Plan 9

Ubuntu záplatuje jádro

Pouhý týden po vydání posledních aktualizací vydal Canonical další bezpečnostní záplaty pro jádro své linuxové distribuce Ubuntu. Jedná se o opravu šesti bezpečnostních zranitelností týkajících se verzí jader 5.4 a 5.8. Tyto zranitelnosti umožňovaly útočníkovi zamezit uživateli přístup k některým službám nebo spouštět škodlivý kód. Aktualizace je dostupná pro Ubuntu 20.10 „Groovy Gorilla“, Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fossa“ a Ubuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver“. 

skoleni

Ubuntu 20.10

Homeoffice a Raspbery Pi

Canonical, Collabora a Nextcloud spojily své síly, aby portovaly Nextcloud Ubuntu Appliance a kancelářský balík Collabora Online na zařízení z rodiny Raspberry Pi. Toto řešení podle vyjádření zástupců firmy Nextcloud umožní uživatelům proměnit jejich minipočítač Raspberry Pi na řešení pro správu dokumentace během několika minut. Celé toto komplexní řešení je totiž plně přednastavené a automatizované.

Collabora Online

Nově vydáno

Na anonymitu zaměřená distribuce Linux Kodachi má novou verzi s číslovkou 8.0. Odlehčená modifikace Slackwaru Absolute Linux vyšla ve verzi 20210319. Philip Müller oznámil vydání Manjaro Linuxu 21.0 „Ornara“. Distribuce inspirovaná Arch Linuxem KaOS je k dispozici ve verzi 2021.03. 

KaOS 2021.01

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.