Hlavní navigace

GKrellM - jen si tak monitorovat...

3. 12. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na monitorovací program GKrellM jsem narazil při psaní některé ze starší Sklizně a už tenkrát mi přišel jako docela šikovná pomůcka. A to jsem ještě netušil, že v průběhu času jeho možnosti několikanásobně vzrostou.

Na začátek bych asi měl čtenářům prozradit, co značí to podivné jméno GKrellM, ale je pravda, že v tom nemá tak úplně jasno ani jeho autor Bill Wilson. G znamená buď Gtk nebo GNU. Krell je prostě Krell – význam tohoto slova mi ovšem není znám. No a nakonec M značí buď Monitors a nebo Meters. A toto by měla být poslední sporná nebo neúplná informace v dnešním článku :)

GKrellM, screenshot GKrellM povstal z popela staršího monitorovacího programu od stejného autora, o kterém se mi nepodařilo zjistit zhola nic. Jisté je jenom to, že došlo ke změně grafického toolkitu z xforms na Gtk.
Program zpočátku ukazoval grafy aktivity disků (respektive IO operací), CPU, síťových rozhraní a velikost volné paměti a swapu. Už to z něj dělalo docela šikovnou pomůcku, protože seskupil několik podstatných údajů o stavu počítače do jednoho okna, a tak umožnil mít tuto indikaci stále na očích.

Vývoj ovšem neustrnul a tak dnes, přibližně o půl roku později, nabízí GKrellM mnohem více. Přibyly monitory filesystémů, které ukazují míru obsazení a volitelně umožňují jejich připojování a odpojování, což jistě ocení začátečníci i pokročilí uživatelé.
Dalším zajímavým monitorem je Internet, který umožňuje sledovat počet konexí na zvoleném portu. Monitorů tohoto typu můžete mít více, v každém z nich se mohou ukazovat dvě služby, každá po dvou portech. Do jednoho grafu tak lze dát třeba služby nazvané Email (POP3 a IMAP) a Login (telnet a ssh).
K již zmiňovanému měření toku dat na jednotlivých síťových rozhraních přibyla možnost přímo startovat a ukončovat PPP připojení s časomírou.
V jedné z posledních verzí se objevil i nástroj pro kontrolu nové pošty. Ten podporuje pouze lokální schránky ve formátu mailbox a maildir, dokáže však zajistit periodické stahování mailů pomocí externího programu (jako je například fetchmail). Monitor ukazuje volitelně i počet zpráv ve schránce a umí na kliknutí spustit vašeho mailového klienta.

Praktický každý monitor na kliknutí prozradí detailnější informace, například load, počet běžících procesů, počet přihlášených uživatelů, přenosovou rychlost na rozhraní a podobně. Kromě toho GKrellM splní funkci hodin a ukazuje uptime stroje. Přidáme-li k tomu všemu podporu témat (nebo, chcete-li, skinů), máme celkem ucelený obrázek toho, co GKrellM je a dokáže.

Mě osobně se na tomto programu líbí to, že aniž by obsadil půl obrazovky, ukazuje všechny podstatně údaje o mém počítači. Ačkoliv se zdá, že aplikace tohoto typu jsou užitečné spíše na serverech, své opodstatnění najdou i na pracovní stanici. Dokud totiž budou na našich desktopech programy, jako je například Netscape Navigator nebo StarOffice, bude vždycky dobré sledovat obsazení paměti a využití swapu :)

Doplnění: díky jednomu z našich čtenářů už vím, že pojem Krell pochází z filmu Forbidden Planet.

Autor článku